Élesítse érzékeit – a látás védelme
Agyába több inger érkezik a szeméből, mint az összes többi érzékszervből együttvéve: a látás adja a tudatba bekerülő összes információ felét. Sokat tehet szeme károsodásoktól és betegségektől való védelméért – cselekedjen tehát rögtön az itt leírtaknak megfelelően!
Szagolja meg a sminkjét!
Valószínűleg soha nem gondolt arra, hogy baktériumok tenyészhetnek a szempillaspirál festékében vagy más, a szemen használt kozmetikumokban – pedig azok kifejezetten kedvező környezetet kínálnak e mikrobák elszaporodásához és szemfertőzéseket okozhatnak.
Ha nem szívesen vetné szemétre évente négyszer a drága kozmetikumokat, akkor legalább fogadja meg az amerikai Mayo Klinika szakembereinek javaslatát, és bánjon úgy a sminkkel, ahogy az étellel tenné: használat előtt szagolja meg! Ha megromlott, a szemfesték ugyanolyan kellemetlen szagú lesz, mint az állott hal.
Egyen napfényszínű ételeket!
Ügyeljen arra, hogy vacsorára mindig legyen a tányéron valami sárga vagy narancssárga étel. A tojássárgája, valamint a különféle sárga és narancssárga zöldségek kiváló forrásai a zeaxantinnak és a luteinnek. E létfontosságú tápanyagok védelmet nyújtanak az időskori makuladegeneráció (AMD) ellen, amely a vakság leggyakoribb oka az idősebb korosztályban.
Hiszi, vagy sem! Egy hal segíti a szemkutatást
Küldje ki gyermekeit a szabadba!
A mai nyugati családok nagy részére jellemző, túlnyomórészt zárt helyen folytatott életmód meglepően károsan hat a gyerekek látására és növeli a rövidlátás kockázatát.
- Az omega-3 zsírsavak pótlásáról dióhéjban
- Hirtelen látászavar tünetei
- Több teljes kiőrlésű élelmiszert, több rostot
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szabadban való rendszeres játék elsősorban azért hat kedvezően a szemre, mert a gyermekek olyankor a távolba tekintenek, s mert szemüket több ibolyántúli fény éri, állítják a kutatók az Ophthalmology címú amerikai szaklapban megjelent cikkükben. A vizsgálatok szerint minden, rendszeresen a szabadban töltött óra 2%-kal csökkenti a rövidlátás kialakulásának kockázatát a gyermekek körében.
Hiszi, vagy sem: Új szemsejtek!
Végeztessen zöldhályog-szűrést!
Kérje meg szemorvosát, hogy ellenőrizze, nem kezd-e kialakulni önön ez a súlyos rendellenesség. A vakság egyik fő okaként ismert zöld hályog lényegében a szem belső nyomásának megnövekedéséből ered. A korai felismeréssel a látását is megmentheti, mivel vannak olyan, vényköteles szemcseppek, amelyekkel megelőzhető a látóidegnek a kezelés nélkül elkerülhetetlen károsodása.
A Nemzetközi Zöld Hályog Szövetség legalább kétévenkénti vizsgálatot javasol mindenkinek, ha az illető:
- elmúlt 40 éves,
- közeli rokonának zöld hályogja van,
- rövidlátó,
Tartson szünetet!
Ha hosszú órákon át dolgozik mesterséges megvilágításban, a képernyő előtt, azzal kaliforniai szemorvosok szerint növeli a rövidlátás kialakulásának kockázatát. Vegye le tehát rendszeresen a szemét a képernyőről, s tegyen rövid sétát az irodában – ezzel nemcsak a lábát tornáztatja meg, hanem a szemét is. Ha csak lehet, váltogassa munkafeladatait, hogy kevesebb időt töltsön egyhuzamban a képernyő előtt. Azt pedig mindenképp határozza el és tartsa be, hogy ebédidőben elhagyja az irodát!
Meglepően egyszerű: Állítson be riasztást!
A riasztás jó módszer arra, hogy számítógépes munka közben emlékeztesse magát a rendszeres szünetekre. Állítson be 30 percenkénti jelzést, és olyankor nézzen el a képernyőről legalább 30 másodpercre – ha lehet, egy távoli pontra. Ez a módszer segít megelőzni a szem kifáradását és túlerőltetését.
Ne szóljon rá a gyerekekre!
Lehet, hogy gyakran figyelmezteti gyermekeit, milyen súlyos következményekkel járhat, ha túl közel ülnek a tévéhez – pedig ez valójában semmiféle szemkárosodást nem okoz. A legrosszabb, ami történhet, a szem kifáradása vagy átmeneti túlerőltetése, ami némi pihenéssel megszüntethető. Mindazonáltal jobbat tesz gyermeke szemének, ha a kicsi a szabadban játszik, mint ha képernyő előtt ül – bármilyen távolságban.
Viseljen védőszemüveget!
Az uszodában valószínűleg mindig eszébe jut védőszemüveget föltenni, hogy óvja szemét a klórtól – de mi a helyzet az egyéb olyan esetekkel, amikor szeme veszélybe kerülhet? Ha szilánkok, por vagy más apró szemcsék jutnak a szembe, fölsérthetik a szaruhártyát. Az Amerikai Szemészeti Akadémia becslései szerint védőszemüveg használatával a baleseti jellegű szemsérülések 90 százaléka elkerülhető volna. Feltétlenül óvja tehát szemét barkácsolás közben (főleg, ha csiszol vagy fűrészel), sőt a kerti munkák során is (a gallyak és a tüskék is súlyos veszélyt jelenthetnek a szemre)!
Gyalogoljon 40 percet!
Ha zöld hályogban szenved, vagy a veszélyeztetett csoportok valamelyikébe tartozik – például egy közeli hozzátartozója is zöld hályogos -, jó testi edzettséggel enyhítheti a tüneteket. A több mint 20 éve folyó kutatások szerint azokban a zöld hályogos személyekben, akik hetente négyszer 40 perces fürge sétát tesznek, annyira csökkenhet a szemgolyó belső nyomása, hogy abba is hagyhatják az állapot miatti gyógyszerszedést.
Kerülje a füstöt!
A dohányzás ugyanolyan ártalmas a szemnek, mint a test többi részének. Az időskori makuladegeneráció (AMD) és a dohányzás kapcsolata ma már éppoly meggyőzően bizonyított tény, mint a dohányzás és a tüdőrák közötti összefüggés. A dohányosoknak négyszer nagyobb a kockázatuk az AMD okozta vakságra, mint a nem dohányzóknak. Ráadásul a megnövekedett rizikó a dohányzás abbahagyása után még akár tíz évig megmaradhat.
A lábát hűtse!
Az autójába hűvös levegőt szállító szellőzőrácsok úgy legyenek beállítva, hogy ne a szemébe, hanem a lábára irányuljon a légáram. Szakértők ugyanis arra figyelmeztetnek, hogy a jármű légkondicionálójából származó levegő szárítja a szemet, ami egyrészt kellemetlen érzés, másrészt növeli a szemfertőzések és a fekélyek kialakulásának kockázatát. Ugyanez érvényes minden más légkondicionáló rendszerre. Ellenőrizze, és állítsa át a rácsot, ha szükséges.
Egyen halat!
A kutatások során kiderült, hogy az olajos húsú halak fogyasztása a szárazszem-szindróma elkerülésében is segít. Ez az idősebbek körében gyakori, kellemetlen állapot olyankor alakul ki, ha a szem nem termel elegendő könnyet, illetve ha a könny túl gyorsan elpárolog. A következmény kivörösödött, viszkető és olykor kissé fájó szem.
Egyen olajos húsú halakat, vagy szedjen halolajtartalmú étrendkiegészítőt, amely a kutatók szerint ugyanolyan hatásos, mint a friss hal.
Óvja a szemét minden oldalról!
Talán hallotta már, hogy a szemre oldalról is ráhajló szemüvegek kínálják a leghatásosabb védelmet a napfény ibolyántúli sugárzása ellen. Az új kutatások szerint viszont az is jót tesz szeme egészségének, ha borult időben is ilyesfajta szemüveget visel. Az ok nem teljesen világos: az egyik elmélet szerint e szemüvegek a kiszáradás ellen és a levegőszennyezéssel szemben is védenek. A neves amerikai Mayo Klinika az alábbi szempontokat tanácsolja figyelembe venni napszemüveg vásárlásakor.
- UV-védelem: Olyan szemüveget vegyen, amelyik 99-100 százalékos UV-védelmet kínál.
- Polarizált lencsék: Ezek igen hasznosak, mivel csökkentik a visszaverődő csillogást, de figyeljen oda, hogy UV-szűrő képességük is megfelelő legyen.
- Lencseméret: Válasszon nagyobb méretű lencséket, mivel azok zárják ki a legtöbb fényt. A szemre oldalról is ráhajló változatok a leghatásosabbak.
Tegye lejjebb a képernyőt! Azzal is csökkentheti a szem kiszáradásának kockázatát, hogy valamivel a szeme szintje alá engedi le a képernyőt. Ily módon ugyanis szeme magától lecsukódik egy kissé, miközben a képernyőt nézi.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.