Egészséges hormonrendszer – pajzsmirigy gondozása
Szervezetünkben több tucat hormon működik. Ezeket a belső elválasztású mirigyekben termelődő kémiai hírvivő anyagokat a vér szállítja a szervezetben, s nagymértékben befolyásolják a testi folyamatokat. Egy-egy hormon egyensúlyzavara vagy hiánya súlyos egészségi zavarokat okozhat. A fejezetben a tünetek felismeréséhez és a problémák orvoslásához talál tanácsokat.
Legyen úrrá a cukorbetegségen
Ez a rendellenesség olyankor alakul ki, ha a szervezetben túl kevés az inzulin nevű hormon, amely a vérben lévő cukor (glükóz) sejtekbe való bejuttatásához szükséges. Az l-es típusú cukorbetegségben a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint, míg a 2. típusúban a szervezet érzéketlenné válik az inzulinnal szemben. Mindkét esetben kulcsfontosságú az étrend és a testmozgás gondos kiegyensúlyozása.
Győzze le evéssel!
Rohamosan nő a 2-es típusú cukorbetegséggel – ez a kórnak többnyire az élet későbbi szakaszában kialakuló változata – élők száma: az Egyesült Királyságban például 1996 óta a duplájára nőtt. Magyarországon sem állunk jobban: míg 2002-ben a lakosság 6,6%-a volt cukorbeteg, 2006-ban már 8,65%-a. A számítások szerint 2025-re 11,2%-ra nő hazánkban a cukorbetegek aránya, miközben a népességszám csökkenése várható. A 2-es típusú cukorbetegség elkerülése – vagy ha már beteg, annak hatékonyabb kezelése – érdekében próbálja ki a következő négy egyszerű stratégiát.
- Reggelizzen! Ha üres gyomorral kezdi a napot, az növeli az elhízás és az inzulinrezisztencia (inzulinnal szembeni érzéketlenség) kockázatát. Ráadásul a reggelizők a nap folyamán nagyobb valószínűséggel tudnak ellenállni a zsíros, magas energiatartalmú ételek csábításának.A tápanyagokban gazdag reggeli segít abban, hogy a nap folyamán ellenálljon az egészségtelen finomságoknak.
- Válassza az egész magvakat! A több rost fogyasztása hatékonyabbá teheti a vércukorszint szabályozását. További előny, hogy ezáltal csökken a szívbetegség kockázata, és könnyebb a fogyás is, mivel hamarabb fogja jóllakottnak érezni magát. A rostban gazdag ételek közé tartoznak például a zöldségek, a gyümölcsök, a hántolatlan gabonafélék, a magok és az olajos magvak.
- Figyeljen oda a szénhidrátokra!
- A szénhidráttartalmú ételek – kenyér, tészta, burgonya, rizs, gabonapelyhek – szintén segíthetnek a vércukorszint szabályozásában, ezért minden étkezéshez fogyasszon belőlük. Válassza a lassabban felszívódó (alacsonyabb glikémiás indexű, GI-jű) változatokat; e tekintetben a hántolatlan gabonafélék a legjobbak. Fontos, hogy az egyes étkezések során a szénhidrátbevitelt másféle ételekkel, például tejtermékekkel, zöldséggel, gyümölccsel és hússal vagy hallal egészítse ki. Egyen kevesebb zsírt! Csökkentse étrendje zsírtartalmát azzal, hogy sovány húsokat választ, kevesebb vajat, sajtot és tejszínt fogyaszt, s az ételeket nem olajban süti, hanem grillezi, főzi vagy párolja.
Módosítsa étrendjét!
Az alábbi étel helyettesítésekkel csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A „Szokjon le” ételek akadályozzák a vércukorszint megfelelő szabályozását, míg a „Szokjon rá” alternatívák kedvező hatást fejtenek ki a cukorbetegséggel élőkre éppúgy, mint azokra, akiket a betegség kialakulásának veszélye fenyeget.
Szokjon le! | Szokjon rá! | Miért? |
---|---|---|
Napraforgó-olaj | Olívaolaj | Egy friss tanulmány szerint a zsírszegény étrenden élők 17,9 százalékában alakult ki cukorbetegség, miközben a mediterrán étrenden élő, napi 11 g olajos magvat fogyasztóknak csak a 11 százalékában, a me¬diterrán étrenden élő, heti akár 1 liter olívaolajat (de nem feltétlenül ilyen sokat) elfogyasztóknak pedig csak a 10 százalékában. |
Cukrozott gabonapelyhek | Zabkása | Ha hetente öt-hat alkalommal megeszik egy-egy 50 grammos adag zabkását, az akár 39 százalékkal mérsékelheti a 2-es tí-pusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Sőt a zabpehely az ártalmas LDL-koleszterin szintjét is csökkenti. |
Zsíros sajtok | Zsírszegény sajtok vagy avokádó | A telített zsírok gátolják az inzulin hatását, s ezzel megnehezítik a vércukorszint szabályozását. Az avokádóban sok van az egészséges, egyszeresen telített zsírsavakból. |
Chipsek és más, erős ízű rágcsálnivalók | Sótlan olajos magvak | A rossz zsírokat így jókra cseréli, s közben a vércukorszintjét is egyenletesebben tartja. Az olajos magvak magas energiatartalmúak, ezért egy-egy adag ne legyen több 25 grammnál - ez nagyjából egymaréknyi. |
Mozogjon! Egyes cukorbetegek attól tartanak, hogy a testmozgás felboríthatja a vércukorszintjüket. Valójában azonban a mozgás, az egészséges étrend és a gyógyszerek kombinációja inkább segít állapota kezelésében és a hosszú távú szövődmények megelőzésében – függetlenül attól, hogy l-es vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenved.
Mielőtt azonban újfajta testmozgásba kezdene, kérje szakember tanácsát, különösen ha:
- gyógyszert is szed,
- hajlamos a hipoglikémiás (a normálisnál alacsonyabb vércukorszint) rohamokra,
- vannak már a cukorbetegséggel összefüggő szövődményei,
- olyan egyéb rendellenességgel, például szív- vagy tüdőbetegséggel él, amely befolyásolhatja a testmozgásra való képességét.
Igyon két pohár vizet!
Ha cukorbeteg, a testmozgás megkezdése előtt igyon meg nagyjából fél liter vizet, és mindig legyen még önnél víz vagy glükóztartalmú innivaló.
Hiszi, vagy sem! Gyomorszűkítés és diabétesz.
Fő a biztonság!
Ha egyedül végez megerőltető testmozgást – például a szabadban kocog -, mindig legyen önnél magas szénhidráttartalmú étel és egy mobiltelefon, valamint az orvosi adatait tartalmazó irat.
Folytassa a tesztelést!
Ha inzulint kell használnia, végezzen vércukorszint-mérést a testmozgás előtt, alatt és után, hogy lássa, miként hat a mozgás a mért értékekre, s ügyelhessen azok megfelelő tartományban tartására. Végezzen mérést szabályos időközönként a testmozgást követő néhány órában is, főleg ha l-es típusú cukorbetegsége van. A testmozgáshoz módosítani kell az inzulin és a szénhidrátbevitel egyensúlyát (kevesebb inzulinra vagy több szénhidrátra van szükség, de lehet, hogy a kettő kombinációját kell alkalmazni) – nemcsak azon a napon, amikor mozog, hanem még az utána következőn is. Gondosan ellenőriznie kell a vércukorszintjét ahhoz, hogy el tudja végezni a szükséges módosításokat!
Védje gyermekét helyes táplálkozással!
Számos ok van arra, hogy miért kell a terhesség alatt egészségesen táplálkozni, de ezt talán még nem hallotta: a tápláló étrend csökkentheti annak valószínűségét, hogy gyermekében felnőtt korában 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki. A tudósok úgy vélik, hogy a nem megfelelő étrend hatására a hasnyálmirigy inzulint termelő sejtjei rendellenesen fejlődhetnek, idő előtt elöregedhetnek, és ez növeli a 2-es típusú cukorbetegségre való hajlamot.
Veszélyben van?
- van olyan közeli rokona (szülő vagy testvér), aki cukorbeteg,
- elmúlt 35 éves,
- túlsúlyos, főleg, ha derékbősége is nagy,
- terhessége alatt cukorbeteg volt,
- keveset mozog,
- magas a vérnyomása, vagy volt már szívrohama, illetve szélütése,
- policisztás petefészek szindrómája (PCOS) van.
Használja okostelefonját!
A korszerű technika is a segítségére siet. Ha ön cukorbeteg, okostelefonjának is jó hasznát veheti állapota kezelésében. Telefonjában följegyezheti vércukorszint-mérési eredményeit, testsúlyát és energiabevitelét, továbbá a közérzetét és a vércukorszintjét befolyásoló egyéb tényezőket. Az adatokat aztán a legközelebbi alkalommal megmutathatja orvosának. Ma már okostelefon-alkalmazások is segíthetik a cukorbetegség kezelését
Gondozza a lábát!
A cukorbetegségben szenvedők lábfején nagyobb valószínűséggel alakulnak ki sebek vagy fekélyek, illetve ezek a sebek nagyon nehezen gyógyulnak.
Ez a kockázat az alábbi módszerekkel csökkenthető:
- Vágja egyenesre a lábkörmeit, hogy ne nőhessenek bele a húsába!
- Mossa meg a lábát mindennap meleg vízzel és bőrkímélő szappannal, majd szárítsa meg, és ellenőrizze, nem lát-e rajta sebet!
- Mosás után hidratálja a lábfej bőrét, hogy az rugalmas maradjon – ez különösen fontos a sarkán!
- Ne szúrja ki a hólyagokat, ne vágjon ki tyúkszemet vagy bőrkeményedést, és ne használjon tyúkszemtapaszt!
- Tartsa fenn lábfejében a vérkeringést azzal, hogy a nap folyamán több alkalommal is bokakörzést végez mindkét irányban és megmozgatja a lábujjait!
- Hordjon a lábára jól illeszkedő, kényelmes, alacsony sarkú, jó minőségű cipőt, lehetőleg zoknival vagy harisnyával. Futáshoz használjon megfelelő lábbelit.
- Ne járjon mezítláb, különösen ha lábfejének csökkent az érzékenysége! Nyaraláskor ne feledkezzen meg arról, hogy a homok, illetve a burkolat forró lehet. A vízparton és a vízben viseljen műanyag szandált.
- Vizsgáltassa meg a lábát évente diabetológus szakorvossal!
Óvakodjon a vércukorszintet növelő orvosságoktól!
Egyes gyógyszerek olykor kölcsönhatásba léphetnek egymással és nem várt gondokat okozhatnak. Amerikai tudósok páciens-adatbázisok elemzése alapján fölfedezték, hogy két gyakran felírt gyógyszer – egy szelektív szerotoninvisszavétel-gátló antidepresszáns (paroxetin) és egy, a sztati-nok közé tartozó koleszterinszint-csökkentő szer (pravasztatin) – együtt szedve megemeli a vércukorszintet és ezzel a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Önmagában egyik gyógyszer sem vált ki ilyen hatást. Ha ön mindkét fajtát szedi, kérdezze meg orvosától, nem lenne-e célszerű a fenti információk alapján újragondolni a gyógyszereit – az orvos javaslata nélkül azonban ne hagyja abba az önnek felírt gyógyszeres kezelést!
Hiszi, vagy sem! A jövő: vércukorszint-leolvasás a távolból.
Oltassa be magát!
Talán meglepő, de igaz, hogy az influenzás fertőzések megnehezíthetik vércukorszintje normális tartományban mozgását. Ha tehát ön cukorbeteg, tegyen meg mindent a fertőzés elkerülése érdekében – még a tél előtt adasson be magának influenza elleni védőoltást!
Használja a mérőszalagot!
Az átlagosnál nagyobb a cukorbetegség kialakulásának kockázata, ha a derékbőség több 94 cm-nél (férfiak), illetve 80 cm-nél (nők). Még nagyobb kockázatot jelent a 102 cm-t, illetve a 88 cm-t meghaladó derékbőség. A derékbőség 5 cm-es növekedésével a halálozás kockázata 17%, illetve 13%-kal nő.
A mérést a következő módon végezze:
- Keresse meg a bordái alját és a csípőcsontja tetejét, s lélegezzen ki természetesen.
- Tegyen mérőszalagot a derekára, félúton a két pont között, és olvassa le a mért értéket.
A pajzsmirigy és a mellékvese gondozása
Az anyagcserét – vagyis a szervezet működésének sebességét – a nyakon lévő pajzsmirigy hormonjai szabályozzák. A vesék felső csúcsán lévő, diónyi mellékvesék a stresszreakciókhoz szükséges hormonokat termelik. Az alábbi tanácsok az e hormonokkal kapcsolatos problémák megoldásában segítenek.
Ne szedjen jódot!
Bár az étrendi jód hiánya olykor pajzsmirigyzavarokat idézhet elő, a táplálékkiegészítőkkel való pótlás nem jó ötlet, mivel a túl sok jód is gondot okozhat a pajzsmirigy-túlműködéssel és a pajzsmirigy-alulműködéssel élőknek egyaránt. Ugyanez érvényes a barnamoszatos táplálékkiegészítőkre, noha azokat olykor az alulműködő pajzsmirigyet „újraindító” szerként reklámozzák. Mivel a barnamoszat-kivonatban sok a jód, az efféle készítmények könnyen túlműködésre késztethetik a pajzsmirigyet.
Érdeklődjön a szelénről!
A túlműködő pajzsmirigy okozta jellegzetes, dülledt szem (exophthalmus) kellemetlen, és látványnak sem szép.
Ha enyhe exophthalmusszal küszködik, kérje orvosa tanácsát a szelénes táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban!
Az elme ereje – pajzsmirigyhormon és téli depresszió
A téli depressziónak is nevezett szezonális affektív zavarnak köze lehet a pajzsmirigystimuláló hormonhoz (TSH, mely hormontermelésre serkenti a pajzsmirigyet), vélik skót kutatók. A TSH a jelek szerint hatással van a viselkedésre és más hormonok elválasztására is. Ha ez igaznak bizonyul, új módszerek jelenhetnek meg a téli depresszió kezelésében.
Figyelje magát!
Ha úgy gondolja, hogy pajzsmirigy-alulműködés okozta tüneteket észlel – fáradtságot, fokozott hidegérzékenységet, száraz bőrt és hajat -, feltétlenül forduljon háziorvosához!
Időzítse jól a gyógyszerét!
Ha pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) miatt kezelik, növelheti a felírt gyógyszerek hatékonyságát, ha megfelelően időzíti bizonyos fajta ételek fogyasztását. a gyógyszer bevétele után várjon legalább 4 órát, mielőtt rostban gazdag vagy szójás ételeket enne, illetve vasat vagy kalciumot tartalmazó táplálékkiegészítőket venne be, vagy olyan savkötő gyógyszereket, amelyek alumíniumot vagy magnéziumot tartalmaznak, azok ugyanis akadályozhatják a gyógyszer felszívódását.
Terhes? Vizsgáltassa ki magát!
Terhesség alatt nagyon fontos, hogy a kismama pajzsmirigyhormon-szintje megfelelő legyen.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.