Vérkeringés – jobb vér
Nagyon sok mindent tehet azért, hogy vére egészséges legyen és el tudja látni szervezetét a szükséges tápanyagokkal. Étrendje és testmozgási szokásai jelentősen befolyásolhatják vére összetételét, s a genetikai és a környezeti tényezők is hatással vannak rá.
Egyen babot a húshoz!
A vas a vörös vértestek oxigént szállító anyagának, a hemoglobinnak az egyik legfontosabb összetevője. Annak érdekében, hogy maximálisra növelje eme értékes ásványi anyag felszívódását, az étkezések során fogyassza növényi és állati eredetű forrásokból is. Sok vasat tartalmaznak a különféle húsok, a halak, a sötétzöld zöldségek, a szárazbab és az aszalt gyümölcsök. Egy felnőtt szervezete átlagosan 4 g vasat tartalmaz, ennek felét a vörösvértestekben. A vasszint túlzott csökkenése vérszegénységet (túl kevés vörösvértest) okoz.
Igyon narancslevet a müzlihez!
Tudta, hogy egyes ételek kifejezetten gátolhatják a táplálékban lévő vas felszívódását? Közülük külön is említést érdemelnek a teljes kiőrlésű gabonakészítmények, a tejtermékek, így a tej vagy a sajt, valamint a tea, a kávé és a csokoládé. Ezeknek az ételeknek a jó részét nem lehet – és nem is tanácsos – teljesen elkerülni, a vasfelszívódásra gyakorolt hatásuk azonban ellensúlyozható azzal, ha az említett italokat nem az étkezésekhez, hanem azok között fogyasztja, és sok magas C-vitamin-tartalmú ételt eszik, mivel azok fokozzák a vas felvételét. A citrusfélék, például a narancs, különösen gazdagok C-vitaminban.
Szórjon olajos magvakat a salátára!
A magok, az olajos magvak, a zabpehely, az árpa és a szójakészítmények mind aktívan csökkentik a vér koleszterinszintjét. Egy tanulmány megállapította, hogy az ilyen ételek étrendbe való felvétele hatásosabb lehet- különösen a szívre káros LDL-koleszterin szintjének csökkentése tekintetében -, mint ha csak a telített zsírokból enne keveset.
Meglepően egyszerű: Egyen több fokhagymát!
E hatás kifejtéséhez már napi fél-egy gerezd is elég. Adjon fokhagymát a salátákhoz, levesekhez és ragukhoz, így azok nemcsak finomabbak lesznek, hanem a vérkeringésének is jót tesznek.
Igyon zöld teát, hogy javítsa a „rossz” és a „jó” koleszterin egyensúlyát! Kínai kutatók azt találták, hogy a zöld tea segít csökkenteni a „rossz”, kis sűrűségű lipoprotein (LDL-) koleszterin mennyiségét a vérben, miközben nem befolyásolja a „jó”, nagy sűrűségű lipoprotein (HDL-) koleszterin szintjét, így tehát miközben egyéb koleszterinszintcsökkentő taktikákat alkalmaz – például kerüli a zsíros ételeket -, igyon zöld teát is, amilyen gyakran csak kedve tartja!
Figyelje a címkét!
Az erek egészsége szempontjából a leginkább kerülendő összetevők a transzzsírok, amelyek „hidrogénezett zsírok” vagy „részlegesen hidrogénezett zsírok” néven szerepelnek a címkéken. Ezek különösen gyakran vannak jelen a feldolgozott ételekben, például a különféle kekszekben és süteményekben. Holland tudósok azt állítják, hogy ha teljesen kizárnánk étrendünkből a transzzsírokat, 20 százalékkal csökkenne a szívbetegség miatti halálozás.
Eszegessen napraforgómagot, hogy csökkentse vére koleszterinszintjét! A natúr „szotyola” az egyik legkiválóbb forrása a fitoszterolok néven emlegetett növényi vegyületeknek, amelyek hozzájárulnak a koleszterinszint csökkentéséhez és elősegítik a vér zavartalan áramlását. Eszegesse a magokat magukban, vagy szórjon egy keveset a reggeli gabonapehelyre vagy a salátákra!
A gabonapehelyre szórt napraforgómaggal a jó ízek mellett a fitoszterolok keringést javító hatását is élvezheti.
Cserélje kávéját inkább teára!
Egy mauritiusi vizsgálat szerint ha naponta három csésze fekete teát fogyaszt három hónapon át, az sokkal kedvezőbbé teszi a „rossz” és a „jó” koleszterin arányát, emellett csökkenti a vércukorszintet és a trigliceridek (a vérzsírok ártalmas típusa) mennyiségét is.
Álljon ellen az olajban sült, gyorséttermi ételeknek!
Bár a rántott hal vagy csirke finom csemegének tűnik, különösen ártalmasak lehetnek az artériáira. Az ételt gyakran olyan olajban sütik ki, amelyet már jó néhányszor fölhevítettek – márpedig ez jelentősen növeli benne az artériák szempontjából talán legártalmasabb zsíroknak, a transzzsíroknak a koncentrációját.
Mozgás!
Ha a testmozgást fogyókúrával kombinálja, az nemcsak a súlycsökkentés szempontjából lesz előnyös, hanem vérére és vérkeringésére is igen kedvezően hat. A kutatások során bebizonyosodott, hogy a testmozgás és az alacsony kalóriatartalmú étrend kombinációja növeli a „jó” HDL-koleszterin szintjét, csökkenti a triglicerideknek nevezett ártalmas vérzsírok mennyiségét, és lejjebb viszi a vérnyomást is. a gyaloglás, a kocogás és a kerékpározás is jó választás. Igyekezzen a legtöbb napon 30 perc testmozgást végezni!
Figyeljen laborértékeire!
A vér összetétele az egészség számos eleméről ad hasznos információkat – különösen a szívproblémákról -, s egyben a hatékony kezelés kulcsa is benne rejlik. A leghasznosabb mérőszámok közé tartoznak a koleszterinnel kapcsolatos értékek: nemcsak az összkoleszterinszint fontos, hanem annak aránya is a „jó” HDL-koleszterin szintjéhez képest. A „rossz” LDL-koleszterin magas szintje növeli a szívbetegség kockázatát, míg a sok HDL-koleszterin segít megvédeni a szívet. Megmérik ezeket az értékeket, amennyiben:
- már megállapították, hogy koszorúér-betegsége vagy perifériás vaszkuláris betegsége van, illetve szélütése vagy miniszélütése (TIA) volt;
- elmúlt 40 éves;
- családjában előfordult már korán jelentkező szívbetegség vagy örökletes magas koleszterinszint;
- túlsúlyos vagy elhízott;
- magas vérnyomása, cukorbetegsége van.
Ismerje a szintjeit!
A táblázat megmutatja, hogy a vérzsíroknak a különböző rizikójú csoportok esetében melyek az optimális szintjei.
Akiknél kicsi a szívbetegség kockázata | Akiknél nagy a szívbetegség kockázata | |
---|---|---|
Összkoleszteriszint (ÖK) | 3,88-5,2 mmol/l | 2,88-4,46 mmol/l |
HDL-kolesztreinszint | Férfiak: 0,9 mmol/l fölött | Férfiak: 0,9 mmol/l fölött |
Nők: 1,1 mmol/l fölött | Nők: 11 mmol/l fölött | |
LDL-koleszterin | 4 mmol/l alatt | 3,5 mmol/l alatt |
ÖK/HD arány | 4,5 vagy kisebb | 3,5 vagy kisebb |
Trigliceridek | 1,7 mmol/l vagy kisebb | 1,3 mmol/l vagy kisebb |
Ne hagyatkozzon csak a tablettákra!
Ha orvosa koleszterinszint-csökkentő gyógyszert írt fel önnek, akkor is egészségesebbé kell tennie életmódját. A legjobb eredményeket a helyes étrend, a testmozgás, a fogyás és a gyógyszeres kezelés kombinációjával lehet elérni. Tartózkodjon a kalóriában gazdag, zsíros ételektől, és ügyeljen a rendszeres testmozgásra!
Lépcsőzzön!
A lépcsőn való fel-le járkálás kiváló módszer a koleszterinszint és a vérnyomás csökkentésére. Egy vizsgálat részeként egy kórház alkalmazottainak egy része 12 héten át a lift helyett rendszeresen a lépcsőket használta. Ezzel párhuzamosan csökkent a vérnyomásuk, a koleszterinszintjük, a súlyuk és a derékbőségük is.
Sétáljon, ne szunyókáljon a bőséges étkezések után, ezzel ugyanis csökkentheti a trigliceridszintet! Az étkezés után megemelkedő trigliceridszint a következő néhány órában lassan áll vissza a kiindulási értékre, a testmozgás viszont felgyorsítja ezt a folyamatot. Ha tehát szeretné alacsonyan tartani trigliceridszintjét, akkor evés után mozogjon!
Ne igyon túl sok sört!
A sör ugyanis növelheti a trigliceridszintet. Egyrészt csökkenti a trigliceridek lebontását, másrészt arra készteti a májat, hogy még többet termeljen ezekből az ártalmas vegyületekből. Ha tehát eddig sokat sörözött, érdemes lehet másféle italra áttérnie.
Az MVT (mélyvénás trombózis) elkerülésének titkai
Bár már az 1950-es évek óta tudunk a repüléssel összefüggő mélyvénás trombózisról (MVT) – amikor is vérrög keletkezik egy mélyen futó vénában sokáig hiányoztak az egyértelmű kutatási eredmények erről a potenciálisan életveszélyes állapotról. Az orvostudomány egyre többet derít ki róla, ám ön is sokat tehet azért, hogy elkerülje a problémát.
A repüléssel összefüggő MVT-ről 1954-ben számoltak be először, amikor John Homas amerikai orvos elsőként diagnosztizálta az állapotot egy 14 órás repülőutat megtett férfin. Valójában azonban már 1940-ben is készült egy tanulmány, amely az MVT-hez kapcsolódó hirtelen halálozások számának a londoniak körében tapasztalt hatszoros növekedését a tartós mozdulatlansággal hozta összefüggésbe – ők a légoltalmi menhelyeken kuporogtak sokáig. Az utóbbi időkben pedig már úgynevezett e-trombózist is diagnosztizáltak olyanoknál, akik 12 órát vagy még többet ülnek a számítógép előtt. Az MVT akkor válik életveszélyessé, ha a lábban keletkezett thrombus, azaz vérrög kimozdul a helyéről, mivel ekkor azt a vér a tüdőbe sodorhatja, ahol akadályozza a tüdő vérkeringését – ennek akár végzetes következményei lehetnek. Ezt nevezik tüdőembóliának (TE).
Az állapot 2000-ben kapott először nagy nyilvánosságot, amikor egy 28 éves nő a London-Sydney-repülőút megtétele után TE miatt meghalt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2001 -ben elindította „Az utazás globális kockázatainak felmérése” elnevezésű programot. A vizsgálat első szakaszának 2007-ben publikált eredményeiből a következők derültek ki:
- a 4 óránál hosszabb repülőút a duplájára növeli az MVT/TE kockázatát,
- az egyéb rizikótényezők közé tartozik az elhízottság, a fogamzásgátló tabletták szedése, a túl kis vagy túl nagy termet, valamint a véralvadás rendellenességei.
További kutatások kiderítették, hogy növeli a kockázatot a terhesség, az időskor, a nem sokkal korábban végzett műtét, a szívelégtelenség, a nemrég bekövetkezett szélütés, valamint a hormonpótló kezelés is. Meglepő módon az állapot jó néhány tudós szerint az állóképességi sportok gyakorlóiban is kialakulhat, edzettségük miatt ugyanis igen alacsony a nyugalmi szívritmusuk, és ez az utazás közbeni vagy a sérülés miatti hosszú tétlenséggel párosulva növeli a vérrögképződés valószínűségét.
Mire figyeljen?
A biztonság kedvéért mindenesetre nem árt meggondolni, hol fog ülni és mit csinál majd egy hosszabb repülőút során. Ha csak lehet, válasszon folyosó melletti ülést, mivel úgy könnyebben tud járkálni egy kicsit. Egy 2009-es holland tanulmány készítői több mint 11 000 olyan személyt vizsgáltak meg, akik négy óránál tovább repültek, és azt találták, hogy az ablaknál ülők körében kétszeresére, az útközben alvóknál 1,5-szeresére, a szorongók között pedig 2,5-szeresére nőtt az MVT kockázata. Az egészségügyi szakértők az alábbi óvintézkedéseket javasolják.
Viseljen bő, kényelmes ruhát!
Vásároljon az útra kompressziós harisnyát! A kompressziós kezelés lényege, hogy a felületes vénás rendszerből a mélyvénás rendszerbe tereli a vért, így tehermentesíti a bőr alatt futó vénás hálózatot és megelőzi a vérpangást ezen a területen. Rendkívül fontos, hogy a harisnya megfelelő méretű legyen, mert a rosszul illeszkedő darabok még növelhetik is az MVT kockázatát.
Válasszon kisebb kockázatú ülést! Nagyobb valószínűséggel fog felállni és járkálni, ha a folyosó mellett ül. A legjobb, ha közvetlenül egy válaszfal mögötti ülést talál, mivel ezek előtt kicsit több a hely.
Tegye a feje fölé a csomagjait, hogy ne akadályozzák fölöslegesen a lába mozgatásában!
Csínján a szeszes itallal! Ha muszáj megkóstolnia a gépen kínált szeszes italokat, akkor se igyon egynél többet! Vizet viszont fogyasszon bőséggel, mivel a kiszáradás is növelheti az MVT kockázatát.
Ne aludjon és ne vegyen be altatót az útra! Az MVT egyik legfontosabb rizikótényezője a mozdulatlanság, és alvás közben sokkal valószínűbb, hogy nem fog mozogni. Amikor az ágyában alszik, gyakran mozdul ide-oda, ami segít fenntartani a zavartalan vérkeringést. A repülőgépen azonban az alvás szempontjából természetellenes pózban, ülve utazik, és nehezen tudja mozgatni a lábát, mivel alig van rá lehetősége. Ha muszáj aludnia, akkor is csak rövid ideig, legfeljebb 30 percig tegye – állítson be ébresztést, hogy biztosan fel is ébredjen -, utána pedig végezzen MVT-ellenes gyakorlatokat.
Sétáljon fel-le a kabinban, ahányszor csak teheti!
Végezzen MVT-ellenes gyakorlatokat legalább félóránként! Lábujjait a padlón tartva emelje meg a sarkát, majd engedje vissza – tízszer. Ezután a lábujját emelje meg és engedje le, szintén tízszer.
Maradjon nyugodt! Ha fél a repüléstől, néhány mélylégzés-gyakorlat segít megőrizni a nyugalmát. Az is jó, ha néhány csepp levendulaolajat tesz egy kendőre, és azt szagolgatja repülés közben.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.