Hátfájás okai és kezelése
A hátfájás tovább maradhat velünk – és kellemetlenebb lehet -, mint egy hívatlan vendég. Tompa sajgásként érkezik, vagy időnként nyilallásként. Máskor olyan, mintha egy kalapáccsal csapott volna a hüvelykujjára: éles és lüktető. Megint máskor inkább orvul támad. A hát felső vagy középső részéből a derékba is lesugározhat. Egészen meglepő okok is kiválthatják, például sérv vagy petefészek-probléma.
Bár a hátfájás okait néha nagyon nehéz azonosítani, a leggyakrabban a gerinc körüli izmok, inak és kötőszalagok megterhelésének tulajdonítható. De kiindulhat a gerinc porckorongjaiból vagy egy porckorong, netán csigolya által nyomott idegből, sőt okozhatja ízületi kopás is. Egy nemrég készült tanulmány szerint a hátfájásnak – legalábbis annak, amelyet a porckorongok leépülése idéz elő – örökletes okai is lehetnek.
Ne csüggedjen!
ha semmit sem tesz.
Az első teendők
Mi a megoldás, ha például a vasárnapi kertészkedést követően, hétfőn az ágyból is alig bír fölkelni, vagy ha végre sikerül kicipelnie a tornácra egy nehéz széket, de utána nem bír fölegyenesedni?
1. Hagyja abba!
Van valami igazság a régi viccben: „Doktor úr, nagyon fáj, ha így csinálok.” „Akkor ne csináljon úgy!” Más szóval: hagyja abba azt a tevékenységet, amivel a fájdalom fellángolásakor foglalatoskodott. Ám ne akarja ágyban tölteni a következő hetet: több vizsgálat is azt mutatja, hogy az ágynyugalom nem segít, sőt még ronthat is a helyzeten. Ha képes rá, végezze a szokásos feladatait – kivéve, ha a fekvenyomás is szerepelt közöttük.
2. Vegyen be gyulladáscsökkentőt!
Bár egyes orvosok a paracetamolt ajánlják derékfájás esetén, az nem gyulladáscsökkentő hatású, így nem is olyan hatékony, mint a nemszteroid gyulladásgátlók (ibuprofen, diklofenák, naproxen). Ha orvosa nem javasolja másként, tartsa be a csomagoláson feltüntetett adagolási utasításokat. Minél hamarabb beveszi a gyógyszert, annál gyorsabban fog hatni, és annál kevesebbre lehet végül szüksége, tehát ne várja meg, amíg kétrét görnyed vagy kimerül a fájdalomtól.
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
- A mediastinum betegségei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
3. Jegelje!
Ha épp az imént sérült meg a háta, sokat segíthet a jeges borogatás. A hideg a duzzanat és az izomgörcs enyhítése révén használ.
4. Le a padlóra!
A közvetlenül a hát megsérülése után végzett nagyon egyszerű nyújtó és erősítő gyakorlatoknak köszönhetően mielőbb visszatérhet mindennapi tevékenységeihez.
5. Hívja fel orvosát!
Ha lázas, vagy ha fájdalma rosszabbodik, netán lehúzódik a lábába is, illetve ha vizelési problémái támadnak, azonnal forduljon orvoshoz. Ezt a lépést indokolja az is, ha a fájdalom még pihenéskor sem enyhül, illetve ha annyira heves, hogy nem hagyja aludni.
Mit tehet az orvos?
Ha a házi gyógymódok – jegelés, kíméletes nyújtás, vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők – nem segítenek, és komoly fájdalma van, orvosa többféle gyógyszert is fölírhat, amelyek enyhülést nyújthatnak, amíg a természet újra rendbe nem hozza a hátát. Íme néhány csekély kockázattal járó lehetőség.
Flector tapasz. Ez a körülbelül képeslap nagyságú tapasz egy vényköteles gyulladáscsökkentőt, diklofenákot juttat közvetlenül a fájó területre, ahol az a bőrön át szívódik fel. Mivel az emésztőrendszer megkerülésével hat, más gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel ellentétben nem okoz gyomorégést. Naponta két tapaszt használhat, amelyeknek 24 órán át kell hatniuk. A tapaszt orvosának kell fölírnia. Más NSAID-okhoz hasonlóan nem adható olyan személyeknek, akik esetében az átlagosnál nagyobb a szívbetegség kockázata.
Izom lazító szerek. Ha heves fájdalma van, és mozdulni is alig bír, egy izomlazító szer csodákat tehet. Ezek a gyógyszerek az agyban és a gerincvelőben zajló idegi tevékenységeket gátolva fejtik ki hatásukat, és önmagukban vagy vény nélkül kapható gyulladáscsökkentőkkel együtt szedhetők.
Segítsen magán!
Ha hátfájását izomhúzódás vagy szövetsérülés okozza – az esetek 85 százalékában így van -, akkor valószínűleg nincs szüksége sem csúcstechnikájú kezelésekre, sem műtéti beavatkozásra. Sőt a derékfájdalommal kapcsolatos magyar módszertani ajánlás szerint ez a fajta fájdalom még csak képalkotási módszerekkel (CT, MRI) végzett vizsgálatot sem tesz szükségessé. A fájdalommentességet könnyebben elérheti, mint gondolná – csak az alábbi lépéseket kell megtennie.
Paracetamol, aszpirin vagy NSAID-ok. Amikor a fájdalom gyors enyhítése a cél, még mindig ezek jelentik a legegyszerűbb és legbiztonságosabb megoldást, és három-négy héten át nyugodtan alkalmazhatók. Ha azonban a fájdalom addigra sem szűnik meg, forduljon orvoshoz. Akkor is menjen szakemberhez, ha fájdalma heves, vagy ha két-három nap elteltével inkább erősödik.
Testmozgás. A kezdeti fájdalom enyhülése után végzett, a has és a hát izmait erősítő és nyújtó gyakorlatok segítenek megelőzni a kiújulást. Kezdésnek megfelel a gyaloglás vagy a szoba-kerékpározás is. Ha most vásárol szobakerékpárt, feltétlenül olyan modellt válasszon, amelyet kényelmesnek talál. Amennyiben ízületi kopásban vagy gerinccsatorna-szűkületben szenved, a hagyományos változatot ajánlatos megvenni – amelyen kissé előrehajolva ülhet -, míg porckorongbetegség esetén jobb lehet a fekvő helyzetben tekerhető, a hátat alátámasztó kivitel.
Remek választás az úszás is: a hátúszás jobban kíméli a hátat, mint a gyors- vagy a mellúszás. Ezek a tevékenységek mind fokozzák a hát vérkeringését, s ez gyógyító hatású. Érdemes együttműködnie egy fizioterapeutával, aki a megfelelő program kidolgozásával segíthet abban, hogy elkerülje a túlerőltetést.
„Hátiskola”. Az íróasztalnál ülve tegye lábát a padlóra, ejtsen le egy ceruzát, és oldalra hajolva vegye föl. Ez rendkívül hasznos mozdulat a hát számára, mivel a csigolyák közét kipárnázó porckorongokat dolgoztatja meg. Ha megtanulja, mely mozdulatokat kell elkerülnie, az segít megóvni a hátát. Sőt egy nemrég megjelent, 24 vizsgálatot összefoglaló elemzés szerint azok a derékfájós páciensek, akik egészségügyi szakemberekkel folytatott beszélgetések, csoportos foglalkozások, kiadványok vagy oktatófilmek segítségével megtanulták kezelni fájdalmukat és óvni a hátukat, korábban tértek vissza a munkába, mint azok, akik nem részesültek hasonló oktatásban. Érdemes megkérdezni orvosától, tud-e adni a hát gondozását segítő információs anyagokat, illetve be tudja-e utalni egy fizioterapeutához, aki megtaníthatja a megfelelő gyakorlatokra.
Jóga. A gyógyszerek és az öngyógyítás mellett hasznos lehet jógával is próbálkozni. Seattle-i kutatók felmérése során a 12 héten keresztül heti egy jógafoglalkozáson részt vevő páciensek nem csupán kevesebb fájdalmat tapasztaltak, mint azok, akik csak terápiás gyakorlatokat végeztek és felvilágosításban részesültek, de fájdalmuk is 14 héttel hosszabb ideig maradt enyhébb.
Akupunktúra. Egy 1100-nál is több hátfájásos páciens körében végzett német vizsgálatban azok, akik hat hónapon át heti két akupunktúrás kezelést kaptak, csaknem kétszer nagyobb mértékű fájdalomenyhülésről és mozgásképesség-javulásról számoltak be, mint akik a gyógyszerezés, a fizioterápia és a testmozgás hagyományosabb módjait választották.
Masszázsterápia. Az úgynevezett lágyszövet-manipuláció segít ellazítani az izmokat és enyhíteni a feszültséget, s átmenetileg a fájdalomjelzéseket is elnyomhatja. Ügyeljen rá, hogy csak jól képzett, hátfájós páciensek kezelésében tapasztalt masszőrhöz forduljon.
Manuálterápia. Ezt a – manuálterapeuta (csontkovács), fizioterapeuta vagy más képzett egészségügyi szakember által használt – kezelési módot akut és krónikus hátfájásra egyaránt ajánlják. A terapeuta a keze vagy speciális eszközök segítségével a normális mozgástartományánál nagyobb mértékű elmozdulásra készteti a hátgerinc valamelyik ízületét. A felmérések szerint a módszer enyhe vagy mérsékelt enyhülést kínálhat, ugyanolyan hatékonyan, mint a hagyományos kezelési módok.
Kognitív viselkedésterápia. Bár hátfájása nagyon is valós, könnyen lehet, hogy – sok más fájdalomhoz hasonlóan – az elméjével is kapcsolatban áll. A kutatók úgy vélik, hogy a stressz fokozza a hátban az izomfeszültséget, ami fájdalmat okoz. A kognitív viselkedésterápia a pszichoterápia egyik változata, amely segíthet a stressz kezelésében, s ezáltal hasznos lehet a hátfájás ellen is.
Relaxációs technikák. Egyszerű technikákkal, mint a mélylégzés vagy a meditáció, kiengedheti magából azt a feszültséget, amely tudatán kívül felgyülemlett izmaiban.
Ha nagyobb a baj
A gerincműtét komoly beavatkozás, amely kizárólag akkor jöhet szóba, ha már az összes nem műtéti kezelés csődöt mondott. Mielőtt orvosa az alábbi eljárások bármelyikét javasolná, valószínűleg többféle vizsgálatot is elvégeztet, például röntgen-, CT- vagy MR-felvételeket kérhet. Az így nyert információ, valamint egy általános kivizsgálás eredményének birtokában orvosával közösen eldöntheti – a tünetek figyelembevételével -, hogy mi a legjobb megoldás.
Discectomia. Ha a porckorongsérv hat hét kezelés után sem javul, vagy izombénulás lép föl, szóba kerülhet a discectomia (ejtsd: diszkektómia), amelynek során a sebész eltávolítja a porckorongnak a kidudorodást okozó középső, kocsonyás részét, s ezzel megszünteti az idegre nehezedő, a fájdalmat okozó nyomást.
Két szomszédos csigolya fúziója. Akkor alkalmazzák, ha a páciensnek már a porckorongsérv előtt is krónikus hátfájása volt: a tönkrement porckorong helyére műtéti eljárással csontblokkot ültetnek be, és a gyógyulást követően az adott szakasz elmerevedik ugyan, de a fájdalom megszűnik vagy jelentősen csökken.
Neurostimulációs terápia. Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatósága (FDA; Food and Drug Administration) által 2008-ban engedélyezett módszer lényege az, hogy egy kis eszközt ültetnek be a gerincvelő és a gerinccsatorna közötti úgynevezett epidurális térbe, amellyel enyhíthetők az idegi eredetű hátfájásban szenvedők kínjai. Az eszköz elektromos impulzusokat továbbít, amelyek blokkolják az agy felé tartó fájdalomjelzéseket.
Az impulzusokat távirányító segítségével a páciens szabályozza, így mindig testre szabható a kezelés. (Ez a gyógymód csak néhány intézetben érhető el Magyarországon.) Egy, a módszert több egészségügyi intézményben vizsgáló tanulmány szerint a porckorongsérvben szenvedő, műtéttel nem gyógyítható páciensek közül hat hónap után 48 százalék tapasztalta a lábba sugárzó fájdalom 50 százalékos enyhülését, emellett hátfájásuk és mozgásképességük is jelentősen javult.
Porckorongprotézis (mesterséges porckorong). Ha egy porckorong széttöredezett, ami gyakori oka a hátfájásnak, egészen a legutóbbi időkig a két szomszédos csigolya egymáshoz rögzítése volt az egyetlen megoldás. Ma azonban már lehetőség van arra is, hogy a porckorong helyére mesterséges korongot ültessenek be, amely két fémlemez között elmozduló polietilén vagy fémmagból áll. (Az eljárást az USA-ban még nem engedélyezték, ám Angliában már végeztek néhány ilyen műtétet. Magyarországon az ágyéki szakaszon még nem alkalmaznak ilyen eljárást.) Ez a beavatkozás csak akkor kerülhet szóba, ha hat hónapi egyéb jellegű kezelés – például fizioterápia, fogyás, injekciók és/vagy fűzőviselés – semmit sem segített.
Minimál invazív (a lehető legkisebb beavatkozással járó) műtét. A sebészek örök kihívása, hogy egy betegséget minél kisebb roncsolással tudjanak meggyógyítani – ezt teszik lehetővé az endoszkópos (azaz tükrözéses) technikák. A módszer lényege, hogy kis bemetszésen át fényszáloptikás műszert (fényforrás és kamera) tolnak a beteg területhez. Egy másik kis lyukon is hosszú, csőszerű eszközt juttatnak az elváltozáshoz, s az azon keresztül bevezetett manipulációs műszerekkel eltávolítják a beteg részt. A kis műtéti seb és a rövid műtéti idő gyorsabb gyógyulást és enyhébb sebfájdalmat eredményez.
Azonnali enyhülés
Elege van már a hosszú munkanapok végén minduntalan újra jelentkező görcsös hátfájásból? íme néhány ötperces fájdaloműző módszer.
Hő. Vegyen egy jó meleg fürdőt, vagy álljon forró zuhany alá. Az is jó, ha mikrobán fölmelegített nedves törülközőt vagy zselépárnát, esetleg fűtőpárnát tesz a hátára. A hő hatására ugyanis fokozódik a hát vérkeringése, enyhülnek a fájdalomjelzések, a gerinc feszes izmai pedig ellazulnak és megnyúlnak.
Guggolások. Az állandó hajolgatás helyett inkább guggoljon. A hajolgatás túlnyújtja a hátizmokat, meggyöngíti a hátat, és kifelé préseli a porckorongokat. A guggolások ezzel szemben erősítik a hátat, valamint a far és a comb izmait. Ráadásul a feneke is jobban fog kinézni.
Hátnyújtás. Feküdjön hasra a padlón, és csípőjét lent tartva lassan nyomja fel könyökével a törzsét. Ez a mozdulat kellemes érzés, ráadásul segít kiegyenesíteni a hátgerincet. Nyújtás ülve. A görnyedt tartás nem tesz jót a hátának – de az sem, ha szálfaegyenesre húzza ki magát. Naponta többször is dőljön neki széke támlájának, ügyelve, hogy talpa a padlón maradjon, hátának pedig legyen némi görbülete (ha kell, tegyen párnát a derekához). Ez a póz egyenletesebben oszlatja el a testsúlyt, és levesz némi nyomást a gerincéről.
Séta. Az a legjobb, ha nagyjából félóránként testhelyzetet vált: föláll a székéből és sétál öt percet, vagy állva bonyolít le egy telefonbeszélgetést.
Teniszlabda. Feküdjön háttal a labdára úgy, hogy az a fájó pontot nyomja, majd engedje ellazulni a testét. A nyomás enyhe nyújtást idéz elő, és ellazítja izmait.
Pihenés. Azzal is enyhítheti a fájdalmat, ha lefekszik néhány percre – de nem néhány napra!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.