Így keltsük fel az egyéves gyerek érdeklődését
Az első szavak. Az első lépések. Ha ezt a két sikert már – vagy majdnem – elkönyvelhetjük a tanulás minden eddiginél izgalmasabbá válik. A hét mérföldes lépésekkel táguló, hívogató világ felfedezése, megismerése az alábbi feltételek esetén a testi, szociális, szellemi, érzelmi fejlődését szolgálja:
Biztonságos bel- és kültéri séta:
A már járó gyerekek nem szeretik, ha beszíjazzák őket babakocsiba vagy kenguruba, úgyhogy ha nem feltétlenül szükséges, ne így közlekedjünk velük. Bátorítsuk minél több járásra, de tartsuk rajta a szemünket, különösen utcán, út közelében. Ha még nem tud jól járni, helyezzünk elé csalogató tárgyakat olyan távolságban, hogy kapaszkodva, mászva stb. Értük mehessen. A tologatós játékok a még bizonytalanul álló vagy járó, nyugodtabb fajta kisgyerek ösztönzésére is alkalmasak.
Biztonságos mászási lehetőség felügyelet mellett:
A kisgyerek imád lépcsőt mászni (ha nem tudunk mellette lenni, a lépcsőt korláttal le kell zárni!), csúszdán felkapaszkodni (a biztonság kedvéért álljunk mögé), alacsony székre, ágyra föl-le mászni. Engedjük gyakorlatozni, de maradjunk a közelében, hogy szükség esetén segíthessünk.
A mozgás bátorítása:
A lusta kisgyereknek nem árt némi ösztönzés. Lehet, hogy kénytelenek leszünk négykézlábra ereszkedve mászkálni előtte, hogy utánunk eredjen („Fogj meg, ha tudsz!”) vagy eltávolodjon tőlünk („Megfoglak!”). Kicsit messzebb tegyünk elé játékokat, kedves tárgyakat, hogy kedvet csináljanak neki a mozgásra. A félős babának lelki – és testi – támaszra van szüksége. Biztassuk, de ne kényszerítsük.
Amíg össze nem szedi a bátorságát, hogy a csúszdára egyedül fölmásszon és lecsússzon róla, csúszdáztassuk az ölünkben. Lépkedjünk vele az egyik – vagy mindkét -kezénél fogva. Üljünk föl együtt a „nagyoknak való” hintára, amíg nem mer rajta egyedül hintázni.
Változatos környezet:
Unalmassá válik az olyan gyerek élete, aki a lakáson, az autón és az üzleten kívül semmi mást nem lát. A bejárati ajtó mögött rejlő, érdekes világot is naponta látnia kell. Esőben, havazáskor (természetesen nem szakadó esőben, szélviharban) is tanulságos lehet egy kis kimozdulás.
Tegyünk vele körutakat játszóterek, parkok, múzeumok környékén (a festmények, szobrok el szokták bűvölni a gyerekeket), járjunk gyerekmúzeumba, játékboltba, étterembe (lehetőleg olyanba, ahol gyerekekre is fel vannak készülve), állatkereskedésbe, bevásárlóutcába és hasonló helyekre, ahol kirakatokat, embereket lehet bámulni.
Húzható és tolható játékszerek:
A járással még csak ismerkedő gyereknek az olyan játék, amit húzni vagy tolni kell, jó gyakorlási lehetőséget és önbizalomerősítő fizikai támaszt nyújt. Egyes gyerekeknek használ a lábbal hajtott „motor”, míg mások inkább a saját lábukon tanulnak meg járni.
Szellemi segédeszközök:
Sok egyéves gyerek nagy élvezetét leli a firkálásban. Ragasszuk a papírt celluxszal az asztalra, padlóra, rajztáblára, hogy ne csúszkáljon, s kobozzuk el a ceruzát, ha már nem rendeltetésszerűen használja (pl. Rágja). Tollat, ceruzát csak akkor adjunk a kezébe, ha valaki vigyáz rá, mert ha hadonászik vele, a hegyével megsértheti a szemét. Van, aki szeret ujjal festeni, mások nem kedvelik, ha ragacsos lesz a kezük. (Bár a kézmosáskor kiderül, hogy csak múló ártalomról van szó, sok gyerek ezután is viszolyog tőle.)
A zenélő játék is beválhat, de csak ha elfogadható a hangminősége. A gyerek improvizálni is könnyen megtanul, csak meg kell neki mutatni, hogy lehet pl. Kanállal lábos fenekén dobolni.
Játékrakosgatás:
A gyerekek szeretnek dolgokat ki-be rakosgatni, bár a visszarakás készsége valamivel később alakul ki. Rakosgatós játékot boltban is lehet vásárolni, de a ház körül található üres dobozok, fakanalak, mérőpoharak, papírpoharak és -tányérok, szalvéták is megteszik. Kezdetnek töltsünk meg egy kosarat kisebb tárgyakkal (de azért ne olyan kicsikkel, hogy a szájába tudja venni őket).
Legyünk rá felkészülve, hogy amíg a gyerek még nem profi rakosgató, a visszarakosgatás a felnőtt feladata marad. A ki-be töltögetés gyakorlásához kiválóan alkalmas a homok, a nyers rizs és a víz (a víztöltögetést házon belül korlátozzuk a fürdőkádra és az etetőszékre); a totyogók többsége mindkét anyaggal szívesen eljátszik.
Formaválogatás:
A gyerekek még ki se tudják mondani a nevüket, de már felismerik a kört, a négyzetet, a háromszöget, és be is tudják dugni az erre a célra készült játékszert a megfelelő nyílásba. Az ilyen játékok a kézügyességen kívül a színek tanítására is alkalmasak. De sokszor kell nekik megmutatni, és segíteni, mire beletanulnak.
Kézügyességi játékok:
Sokféle kézmozdulatra készteti a gyereket az olyan játék, amit forgatni, csavarni, nyomni, tolni, húzni kell. A bonyolultabb műveletek megtanulásához a szülők segítségére van szükség, de ha megtanulta, órákon át képes vele eljátszani.
Fürdőkádba való játékok:
A vízi játékok több elv megtanításán kívül azzal az előnnyel járnak, hogy a padló, bútor el-áztatása nélkül megadják a vízben játszás örömét. A fürdőkád buborékfújáshoz is alkalmas helyet kínál, bár a fújás egy ideig a mi dolgunk lesz.
Kövesd a vezért:
Előbb apa kezdjen tapsolni, aztán anya. A gyereket biztatni kell, hogy ő is csatlakozzon. Ezután a papa emeli égnek a karját, majd a mama követi a példát. Egy idő után a gyerek noszogatás nélkül is követni fogja a vezért, sőt maga veszi át a vezér szerepét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.