Dohányzás egészségkárosító hatásai
A dohányzás az asztmától kezdve a keringési betegségeken át egészen a rákig számos egészségügyi probléma kockázatát növeli. Akik emellett még alkoholt is fogyasztanak, azoknál különösen nagy a szájüregi, a gége- és a nyelőcsőrák veszélye.
A 20. században a dohányzás károsította legsúlyosabban az emberek egészségét, és a megelőzhető halálozások okai között is az első helyet foglalta el. A cigaretta – közvetve vagy közvetlenül – Észak-Amerikában évente több mint 473 000 ember haláláért felelős, tehát többen halnak meg miatta, mint az alkoholizmus, az AIDS, az autó- és tűz okozta balesetek, a gyilkosságok és az öngyilkosságok miatt összesen. Ráadásul ebben az adatban nincsenek benne azok, akik más dohánytermékek, azaz szivar, pipadohány és a „füst nélküli dohánytermékek”, azaz a tubák és a bagó miatt veszítik életüket. Egy figyelmeztető adat: Magyarországon 19 percenként meghal egy ember a dohányzás következményeként! Ha dohányzunk, a legjobb dolog, amit az egészségünk védelméért tehetünk az, hogy sürgősen lemondunk róla.
Szívrontó szokás
Noha a cigarettát bíráló cikkek és riportok java része a nikotinra összpontosít, ez a vegyület leginkább csak azért marasztalható el, mert rá lehet szokni. A nikotin sokkal nagyobb veszélyt jelent azzal, hogy a dohány égésekor (amikor a parázsló cigarettavég hőmérséklete a 925 °C-ot is eléri) alkotóelemeire bomlik, s azokból életveszélyes vegyületek keletkeznek. Két szippantás közötti idő elég ahhoz, hogy az ammónia, az aceton, a formaldehid, a hidrogén-cianid és további mintegy 4000 vegyület irritáló hatású anyagokká, mérgekké, mutagénekké, ideggázokká és több mint 40 különböző rákkeltő vegyületté álljon össze. És mivel ezek az anyagok a levegőbe kerülnek, a dohányzó környezetében lévő többi emberre is ugyanúgy hatnak.
A legrosszabb hatással a szívre vannak. Észak-Amerikában évente csaknem 220 000-en, Magyarországon közel 74 000-en halnak meg keringési betegségekben, amelyek kockázatát a dohányzás többszörösére növeli. A dohányzás a vérnyomás és a pulzus emelése mellett növeli a „rossz” LDL-koleszterin szintjét, és csökkenti a „jó” HDL-koleszterinét. Érszűkületet okoz, és ezzel rontja a különböző szervek, főleg a szív vér- és oxigénellátását. Ezenkívül a dohány égésekor olyan melléktermékek keletkeznek, amelyek károsítják az artériák falát és növelik a vérrögképződés veszélyét. Mindez jelentősen megnöveli a szívinfarktus és a szélütés kockázatát.
Ha magas a vérnyomásunk vagy a koleszterinszintünk és dohányzunk, akkor e tényezők együttes hatása miatt nagymértékben ki vagyunk téve a szívinfarktus veszélyének.
- Erős dohányos – CT-vizsgálat
- Rák kiújulása, kockázatok, dohányzás
- Dohányzásról való leszokás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tüdőrák és más daganatok
Sokszorosan bizonyított tény, hogy a tüdőrák első számú oka a dohányzás: a tüdőrák miatti halálozások 87%-a a dohányzásnak tulajdonítható. A nők körében 1950 óta 400%-kal nőtt a tüdőrákos megbetegedések gyakorisága. A dohányzás számos más rákos betegség kialakulásában is szerepet játszik: a rákban elhunytak 80%-ánál a betegség visszavezethető a dohányzásra. A dohányosok körében sokkal nagyobb a száj-, a gége-, a nyelőcső-, a húgyhólyag-, a vese-, a hasnyálmirigy- és a méhnyakrák kialakulásának valószínűsége, s a nemdohányzókhoz képest háromszor gyakrabban halnak meg e betegségekben.
A „biztonságosabb cigaretta
A mentolos cigaretta pl. annyira kellemes, hogy a dohányosok igen mélyeket szívnak belőle, és a füstöt sokáig a tüdejükben tartják. A filteres cigaretta szűrője ugyan kiszűri a mérgező’ anyagok egy kisebb részét, ám szintén mélyebb szívásokra késztet, így növeli a tüdőrák kialakulásának veszélyét. Azt se felejtsük el, hogy az „adalékanyag-mentes” cigarettákban is ott van a rászokást okozó nikotin és a rákkeltő kátrány.
Paradox módon az 1950 előtti cigaretták annyira erősek voltak, hogy kevésbé szívták le füstjüket, ami csökkentette veszélyességüket.
A dohányzás veszélyei nem érnek véget a keringési betegségekkel és a rákkal. Mivel a dohányzás gátolja a szervezetet abban, hogy a tüdőt tisztán tartsa, számos légúti betegség – például az asztma, a hörghurut, a tüdőgyulladás és a tüdőtágulás – kialakulásában is része van. Emellett úgy gondolják, hogy a dohányzás növeli a csípőtáji törés, a gyomorfekély, a szürke hályog és az időskori szellemi leépülés veszélyét is.
Mindenfajta dohány élvezete csökkenti a férfiak nemzőképességét és a nők termékenységét – de a cigarettára ez fokozottan igaz. A dohányzásról lemondani képtelen terhes nőknél jóval nagyobb a vetélés, a koraszülés és a halvaszülés veszélye, és gyermekeik közt gyakoribb a bölcsőhalál. Ráadásul ezek a gyerekek nagyobb valószínűséggel születnek kis súllyal, és körükben az átlaghoz képest jóval gyakrabban fordul elő asztma és fülfertőzés.
Milyen mérget óhajt?
Elterjedt nézet, hogy a szivar, a pipadohány, a tubák vagy a bagó élvezete kevésbé veszélyes, mint a cigarettázás. Ez azonban nem igaz – sőt e termékek némelyike még a cigarettánál is ártalmasabb.
Egy nagyobb szivarban több dohány van, mint egy egész doboz cigarettában. A szivar a cigarettához képest 90-szer több nitróz-amint tartalmaz; ez igen erős rákkeltő hatású vegyület. De egy rövidebb szivar is valóságos méregfelhőbe burkolja élvezőjét és környezetét, hiszen füstje a cigarettához képest hétszer több kátrányt, négyszer több nikotint és tizenegyszer több szén-monoxidot tartalmaz. És bár a szivart nem szokták olyan gyakran tüdőre szívni, mint a cigarettát, és ez valamelyest csökkenti annak valószínűségét, hogy szívbetegséget és tüdőrákot okozzon, puszta mérete sem¬missé teszi ezen előnyeit – tehát ugyanolyan ártalmas, mint a cigaretta. Ráadásul, ha valaki a cigarettáról szokik át a szivarra, az valószínűleg jóval mélyebbre szívja le a füstöt.
A pipázás – a dohány márkájától is függően – ugyan valamivel kevésbé kockázatos, de azért nincs híján a veszélyeknek: külön kiemelendő a szájüregi rák, amelyet részben a pipa melegének és a pipázással járó súrlódásnak tulajdonítanak. A szivar- és pipafüst jóval lúgosabb a cigarettafüstnél, emiatt rákkeltő anyagaik sokkal könnyebben és gyorsabban felszívódnak a tüdőben. A szivarfüstös bárok vendégeinek sem árt, ha vigyáznak: a passzív szivarozás még a passzív cigarettázásnál is veszélyesebb.
Ami a „füstmentes” dohányokat – a tubákot és a bagót – illeti, a helyzet velük kapcsolatban semmivel sem rózsásabb. Mivel jóval magasabb a nikotinkoncentrációjuk, és a szervezet közvetlen módon és hosszabb ideig érintkezik e vegyülettel, a tubákra és a bagóra sokkal könnyebb rászokni.
Mit tehetünk?
Jó hír, hogy bármikor abbahagyjuk a dohányzást, azzal nemcsak szervezetünk további károsodását akadályozzuk meg, hanem a jövőbeli betegségek kockázatát is jelentősen csökkentjük. 10 évvel a leszokás után az ex-dohányosok tüdőrákban való megbetegedésének veszélye már igen jelentős mértékben, 50%-kai csökken.
Ami a szív- és érrendszeri betegségeket illeti, a dohányzást abbahagyva szinte minden károsodás helyrehozható. 15 évi dohánymentesség után a szívkoszorúér-betegség valószínűsége gyakorlatilag megegyezik a soha nem dohányzókéval.
Néhány tanács a leszokáshoz
A füst nélkül töltött első három-négy nap a legnehezebb. Ha sikerül az első hetet rágyújtás nélkül átvészelnünk, akkor már jó esélyünk van arra, hogy képesek leszünk végleg leszokni. A három hónapos cigarettamentesség pedig azt jelenti, hogy gyakorlatilag leszoktunk egykori szenvedélyünkről.
- A dohányzásban nemcsak a nikotinra való rászokás játszik fontos szerepet, hanem az is, hogy megszokjuk a velejáró „rituálét”. Ennek pótlására megpróbálkozhatunk pl. a cukormentes rágógumival vagy cukorkával, a fütyörészéssel, énekléssel vagy a réparágcsálással is.
- A reggeli nikotinadag fokozza az energiánkat és az éberségünket. Ugyanez az eredmény a dohányzás káros hatásai nélkül is elérhető, pl. egy kis reggeli tornával. Segíthet a feszültség levezetésében a meditálás, a jóga vagy a zenehallgatás.
- Kérjük orvosunk tanácsát a nikotintartalmú rágógumival, bor-tapasszal vagy orrsprayvel kapcsolatban. Az újabb kutatások szerint egyes antidepresszánsok is segíthetnek a dohányzásról való leszokásban.
- Az akupunktúra segíthet a fizikai függőségtől való megszabadulásban, a hipnózis pedig a viselkedésbeli vonatkozások terén lehet hasznos.
- Ne idegeskedjünk amiatt, ha felszedünk pár kilót. A dohányzásról leszokók átlag 2 kg-ot híznak.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.