Két hónapos baba, mit tud? Orvosi ellenőrzések
Nagy valószínűséggel az elmúlt hónap jelentős életmódbeli váltást (és itt nem csak a pelenkaváltásra gondolunk) hozott a család háza tájékán. Változásokat tapasztalhatunk abban is, amint a bűbájos, de a körülötte lévő világra még alig fogékony csöppségből egyre aktívabb és éberebb kicsiny személyiség fejlődik (aki már egy kicsit kevesebbet alszik, és egyre többet közöl a világgal).
A változások természetesen minket sem kerülnek el, hiszen egyre inkább úgy érezhetjük, hogy ügyetlen kezdőből (még csak részben) megedzett és tapasztalt szülővé válunk. Végül is akár már fél kézzel is sikerül a pelenkázás, a baba büfiztetésében is szakavatottak leszünk, és ilyenkorra egy anya álmában is képes kebléhez vonni azt a pici szájat (amint az gyakran meg is történik).
Napi rutin
Mindezek ellenére nem mondhatjuk, hogy az otthonlét a babával kötetlen szabadságot jelent. Az otthoni együttlét előre kiszámítható (bár kimerítő) események egész sorát jelenti, és ennek folytán jól kialakítható napi rutinná válik. A kiszámíthatóság ellenére azonban vannak olyan események, amelyek az új mamát kétségekkel töltik el, és találgatásokra adnak okot, ilyenek például a baba sírós időszaka, a baba fején megjelenő koszmó és a pelenka tartalmának jellege (mindezek miatt gyakran fordul gyerekorvoshoz).
A gyerek növekedésével együtt azonban nő a higgadtságunk, valamint szülőként is egyre kiegyensúlyozottabbak leszünk, és egyre inkább rendelkezni fogunk azokkal az eszközökkel, melyeknek a segítségével sikerül szembenézni a mindennapi kihívásokkal, és nagyobb erőfeszítések nélkül legyőzzük az akadályokat. Bizonyára segít, ha arra gondolunk, hogy ez lesz az a hónap, amikor elnyerjük jutalmunkat a sok álmatlan éjszakákért – és ez nem más, mint gyerekünk első igazi, nekünk szóló mosolya!
Mit tud a baba?
Fejlődése során minden csecsemő elérkezik bizonyos mérföldkövekhez. Akkor sem kell megijedni, ha egy-egy állomást mintha lekésne a baba: minden bizonnyal hamarosan annak is eljön az ideje. Minden gyereknek a saját fejlődési tempója a normális. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a hason fekve gyakorolható készségeket csak akkor tudja megtanulni, ha módjában áll gyakorolni őket.
- Két hónapos baba táplálása
- Hogyan beszéljünk egy két hónapos körüli babához?
- Mit tehetünk a koszmó ellen? (babák esetén)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Adjuk meg tehát a lehetőséget a csecsemőnek, hogy felügyelet mellett hason fekve játsszon. Ha kétségeink vannak a gyermek fejlődésével kapcsolatban, forduljunk orvoshoz. A koraszülöttek valamivel később érkeznek el az egyes fejlődési fokokhoz, mint időre született kortársaik: az esetek többségében nagyjából annyit késnek, amennyivel korábban születtek (korrigált korukat tehát onnan „számoljuk”, mintha időre születtek volna), néha többet is.
A második hónapban ezt kell tudnia a babának:
- Mosolyra mosollyal reagálni.
- Csengőre reagálni (például megijed, felsír, elhallgat).
Valószínűleg tudni fogja:
- A sírástól eltérő hangokat artikulálni (pl. gügyög, gőgicsél).
- Hason fekvő pozícióban 45 fokos szögben felemelni a fejét.
Talán tudni fogja:
- Egyenes pozícióban megtartani a fejét.
- Hason fekvő pozícióban felemelni a mellkasát, és így megtartani magát a két karjával.
- Átgurulni a másik oldalára (egy irányban).
- Megfogni az ujjacskái hátához vagy begyéhez érintett csörgőt.
- Egy mazsola méretű tárgyat figyelemmel követni (az ilyen jellegű tárgyakat azonban tartsuk távol a gyerektől!).
- A második hónap végére a legtöbb csecsemő már képes 45 fokos szögben felemelni a fejét.
- Egy tárgyért nyúlni.
- Gügyögő magánhangzó-mássalhangzó kombinációkat kiejteni.
Esetleg még ezt is tudja:
- Önkéntelenül mosolyogni.
- Két kezét összeérinteni.
- Hason fekvő pozícióban fejét 90 fokban felemelni.
- Hangosan felnevetni.
- Örömében felsikoltani.
- Végig figyelemmel követni az arca felett 15 centiméterre és 180 fokban egyik oldalról a másikra mozgatott tárgyat.
Mit várhatunk az e havi orvosi ellenőrzésen?
Valószínűleg egyéni eltéréseket mutat az, hogy az egyes körzeti gyerekorvosok milyen ellenőrző vizsgálatokat tartanak megfelelőnek a második hónapban lévő csecsemő esetében. A gyerek egészségi állapotára vonatkozó vizsgálat megszervezése, valamint az alkalmazott értékelési technikák és eljárások is változóak lehetnek a gyerek egyéni szükségleteinek megfelelően. Általánosságban azonban a gyerek két hónapos korában a következőkre lehet számítani egy kivizsgálás során:
- A csecsemő súlyának, hosszának, feje körméretének mérése és a gyerek fejlődésének átnézése születésétől kezdődően.
- Fizikális vizsgálat, beleértve bármely korábbi problémával kapcsolatos ellenőrző vizsgálatot is.
- A fejlődés értékelése. Az orvos számos vizsgálatot rendelhet el a babának, hogy értékelni tudja a fej mozgás szabályozásának képességét, kézhasználatát, látását, hallását és kapcsolatteremtési készségét, vagy egyszerűen csak megfigyelésekre és a szülő beszámolójára támaszkodik.
- Védőoltások, amennyiben a baba jó egészségi állapotban van, és egyéb ellenjavallat nincs.
- Útmutatás arra vonatkozóan, hogy mi várható a következő hónapban a táplálkozással, alvással, fejlődéssel kapcsolatban, illetve a csecsemő biztonságával kapcsolatos tanácsok.
- Esetleges további kérdések, amelyekre választ várunk, amennyiben az orvos korábban még nem adott választ.
- A védőoltásokat illetően milyen válaszreakciókra lehet számítani, amennyiben előfordulhatnak ilyenek? Hogyan kezeljük őket? Milyen reakciók esetén kell orvoshoz fordulnunk?
Fontos még:
Említsük meg az elmúlt hónapban felmerült aggodalmainkat a baba egészségével, táplálkozásával vagy a családban az új helyzethez történő alkalmazkodás problémáival kapcsolatban. Jegyezzük le az orvostól kapott összes információt és utasítást, és a baba egészségügyi naplójába írjunk fel minden fontos, a babára vonatkozó adatot (testsúly, hosszúság, fej körfogat, anyajegyek, védőoltások, betegségek, alkalmazott orvosságok, vizsgálati eredmények stb.).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.