A kisbaba folyton enne, nem fog elhízni?
„Félek, hogy el fog hájasodni a gyerekem. Alighogy leteszem, máris újra sír, hogy megint szopni akar.”
Tényleg jelentkezhet kisgömböcnek a gyerek, akit jóllakás után tüstént újra megszoptat a mamája. Hátha csak félreérti a gyerek jelzéseit, hiszen a csecsemők nem csak akkor szoktak sírni, ha éhesek. Néha csupán lazítás kedvéért sírdogálnak pár percet, mielőtt elalusznak. Ha újra a mellére veszi, nemcsak túl táplálj a, hanem az alváshoz szükséges készülődésben is megzavarja.
Evés után azért is sírhat, mert társaságra vágyik, ilyenkor nem enni szeretne, hanem beszélgetni. Az is előfordulhat, hogy egyedül nem sikerül lenyugodnia, és mindössze arra vágyik, hogy egy kicsit ringassák, dúdolgassanak neki. Néha egyszerűen szélgörcse van (amit egy újabb etetés csak súlyosbíthat). A szelek távozásával remélhetőleg elégedetté válik.
Miután az összes fenti lehetőség kizárva – egy gyors vizsgálat azt is kiderítette, hogy a pelenka sincs tele -, és a gyerek mégis tovább bőg, akkor lehet arra gyanakodni, hogy tényleg nem lakott jól. Talán azért van ideiglenesen farkasétvágya, mert gyorsabb fejlődési szakaszban van.
De ne feledjük:
Ha mindig enni kap, amikor evés után sír, nemcsak az elhízás veszélye áll fenn, hanem olyan evési-alvási szokásokat is felvesz, amikről később nehéz lesz lenevelni. Arról mindenképpen meg kell bizonyosodni, hogy kellő mértékben gyarapszik-e a gyerek. Ha nem, akkor bizony előfordulhat, hogy sírása krónikus kiéhezettség tünete – ez pedig arra utalhat, hogy nem elég a mama teje.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A sikeres etetés titkai
Függetlenül attól, hogy a gyerek ebédjegye szoptatásra szól-e vagy cumisüveg-re, az alábbi tanácsok segítségével könnyebben eljut a jóllakáshoz.
Balesetveszély elhárítása
Mivel még mindketten a betanulással bajlódunk, és minden figyelmet az etetésre kell összpontosítani, az a jó, ha minél kevesebb az elterelő körülmény. Kapcsoljuk ki a tévét (az nem árt, ha halkan szól a zene), etetés közben csak az üzenetrögzítő működjön, mi magunk ne vegyük fel a telefont. Ha vendégek vannak vagy a nappaliban cirkuszi hangulat uralkodik (sok helyen egész nap megy a műsor), etessünk a hálószobában.
Ha nagyobb gyerek is van, nyilván nem az etetés módszertana a kérdés, hanem az, hogy a kicsi is, a nagyobb is nyugton legyen. Próbáljuk lefoglalni valamilyen csöndes tevékenységgel, például ültessük magunk mellé rajzolni, vagy használjuk fel az alkalmat meseolvasásra.
Pelenkacsere
Ha a baba viszonylag nyugodt, itt az alkalom tisztába rakni. Tiszta pelenkában kellemesebb ennie, de azért is hasznos ilyenkor végezni a műveletet, mert így közvetlenül evés után, amikor már szeretne elbóbiskolni, nem kell pelenkázással tölteni az időt. Éjszakai etetések előtt azonban az épp csak nedves (tehát nem csuromvizes) pelenkát nem kell kicserélni, mert felzavarná, és nehezebben fog újra elaludni, főleg ha még nem tesz különbséget a nappal és az éjszaka között.
Bemosakodás
A baba etetése előtt szappannal legalább olyan alaposan mossunk kezet, mintha mi magunk ennénk.
Kényelem a mamának
Különféle fájdalmak olyan anyákat szoktak kínozni, akiknek az izomzata nincs hozzászokva egy gyarapodó csecsemő cipeléséhez. Növeli a bajt, ha etetés közben kényelmetlenül ülünk. Mielőtt ölbe vennénk a gyereket, helyezkedjünk el kényelmesen úgy, hogy a hátunk és a babát tartó karunk meg legyen támasztva.
Kényelem a babának
Ha a gyerek szorosan be van pólyázva, lazítsuk meg annyira, hogy etetés közben a dédelgetésnek se legyen akadálya.
Csillapítsuk le az izgatott gyereket
Ha a baba feltüzeli magát, nincs olyan állapotban, hogy nyugodtan egyen, és ami még rosszabb, az indulatos állapot az emésztésének is megárt. Próbáljuk ringatással, dúdolással megnyugtatni.
Ébredjen fel teljesen
Mivel a csecsemők, főleg eleinte, evésidőben még álmosak, céltudatosan fel kell őket ébreszteni, különben nem képesek megbirkózni a szopassál, illetve a cumisüveggel.
Büfiszünet
Az etetés félidejében iktassunk be rendszeres büfiztetőszünetet. A gyereket akkor is meg kell büfiztetni, ha nyugtalankodni kezd, és abba akarja hagyni az evést: lehet, hogy nem az ételtől feszül a pocakja, hanem a szelektől. Segítsünk neki kiböfögni, és csak azután folytassuk az etetést.
Kapcsolattartás
Simogassuk kézzel, babusgassuk a tekintetünkkel, a hangunkkal, a beszédünkkel. Az etetés nemcsak étellel hivatott táplálni a gyereket, hanem szülői szeretettel is.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.