A szoptatós kismamának mitől kell óvakodnia?
Bár a szoptatós kismamák étrendje és életmódja jóval kötetlenebb, mint a terheseké, vannak dolgok, amiket szoptatás közben is jobb elkerülni, de legalább csökkenteni. Bár a kilenc hónap valószínűleg már úgyis leszoktatott minden káros szenvedélyről.
Nikotin
A dohány számos mérgező anyagot tartalmaz, amelyek bejutnak a véráramba, és végül az anyatejbe is. Az erős (napi egy doboz fölötti) dohányzás csökkenti a tej kiválasztást, és a csecsemőnél hányást, hasmenést, szapora szívverést, nyugtalanságot válthat ki. Bár az ilyen toxikus anyagok csecsemőkre gyakorolt hatása még nem pontosan ismert, az biztos, hogy nem tesznek jót.
Ráadásul a dohányzó szülők a cigaretta füstjével is ártanak gyermeküknek, mert a passzív dohányzástól könnyen hasfájást, légúti fertőzéseket kaphatnak, és megnő a bölcsőhalál kockázata is. De még egy dohányos anya gyereke is jobban jár, ha szophat, mint ha tápszert kap, a napi adagot azonban néhány szálra le kell csökkenteni, és szoptatás előtt nem szabad cigarettázni.
Alkohol
Az alkohol belekerül az anyatejbe, és a kisbaba is kap belőle, bár neki sokkal kevesebb jut, mint amennyit az anya iszik. Noha heti egy-két (de inkább csak egy) alkalommal nem árthat egy pohárka, szoptatás közben az is kerülendő.
A nagyobb mértékű ivással további problémák is járnak
Nagyobb adagtól a baba álmos, kába, tunya lesz, és nem tud rendesen szopni. Igen nagy adag légzési nehézségeket okoz. A túlzott alkoholfogyasztás az anyai funkciókat is rontja (akár szoptat, akár nem), képtelenné teszi arra, hogy gyerekével törődjön, megvédje, táplálja.
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
- Szoptatáskor felmerülő problémák
- Az élelmiszerek kiválasztása szoptatós anyukáknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az alkoholizáló anya könnyen depresszióba esik vagy elfárad, nem tudja jól megítélni a helyzetet. A szesz továbbá a tejelválasztást is csökkenti. Aki néha mégis inna egy kortyot, ne szoptatás előtt tegye, hanem közvetlenül szoptatás után, hogy legyen néhány órányi idő az alkohol lebomlásához.
Koffein
Napi egy-két csésze kávé, tea vagy kóla nem árt meg se a babának, se az anyának, akinek a szülés utáni első hetekben, amikor alig jut ideje alvásra, a kávéfőző szinte az utolsó mentsvára. Ennyi koffeinnal azonban be kell érni, mert ha többször kávézunk, mindketten idegesek, irritáltak leszünk, és amit végképp nem szeretnénk: a baba nem tud aludni.
A koffein csecsemőknél refluxot is okozhat. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy mivel a koffein a csecsemőkből nem ürül ki olyan könnyen, mint a felnőttekből, lerakódhat a szervezetükben. A szoptatás idejére tehát korlátozni kell a kávéfogyasztást, illetve be kell érni koffeinmentes kávéval.
Gyógynövények
A gyógynövények ugyan természetes anyagok, de használatuk, főleg szoptató anyák számára, nem mindig veszélytelen. Némelyik legalább olyan erős és mérgező hatású, mint a gyógyszer. Az orvossághoz hasonlóan a gyógynövény hatóanyagai is belekerülnek az anyatejbe. Nagyobb adagban még az olyan gyógynövények is, mint a görögszéna (amit pedig szoptatós anyáknak évszázadok óta ajánlanak, hogy több tejük legyen, sőt kis mennyiségben néha szoptatási tanácsadók is javasolnak, bár hatását a kutatók vitatják), komoly hatással lehetnek a vérnyomásra és a pulzusra.
A gyógynövények csecsemőkre gyakorolt hatásáról általában keveset tudunk
Nem érdemes kockáztatni: mielőtt gyógynövényt használnánk, orvoshoz kell fordulni. Kétszer is meg kell gondolni a herbateát: az egészségügyi szervek óvatosságra intenek, amíg nem tudunk eleget róla. Inkább maradjunk az olyan teáknál, amelyeket állítólag szoptatós anyák is ihatnak (pl. Narancs, borsmenta, málna, csipkebogyó); de előbb gondosan olvassuk el a címkét, hogy nem kevertek-e bele másféle gyógynövényt, és mindenképp csak mértékletesen fogyasszuk.
Ehet-e mogyorót a szoptatós anya?
Vegyszerek
A mesterséges anyagokat tartalmazó élelmiszer egyébként sem a legjobb választás, de terhes és szoptatós kismamáknak kifejezetten káros. Nem muszáj megszállott címkeolvasónak lennünk, de óvatosnak igen. Ne feledjük: a mi ennivalónkban lévő adalékok rajtunk keresztül a babába is bejutnak. Általános szabály, hogy kerülendők az olyan élelmiszer-ipari termékek, amelyeken hosszú az összetevők felsorolása.
A biztonságosabb étkezés érdekében néhány jó tanács:
- Használjunk ártalmatlan édesítőszert. az aszpartám jobb, mint a szaharin (mert csak nagyon kevés jut át belőle az anyatejbe), de mivel nem ismerjük az édesítőszerek esetleges hosszabb távú hatásait, ezekkel mértékletesen kell élni. (Ha az anya vagy gyermeke PKU-ban szenved, nem szabad aszparámot fogyasztani!)
- Természetes táplálék: a tejtermékektől a baromfin, húsféléken át a tojásig ma már sokféle élelmiszer viseli a vegyszermentességet tanúsító, úgynevezett organikus vagy biocímkét. De senki se higgye, hogy az őrületbe (vagy a városon végig) kell hajszolnia magát, ha a gyereket meg akarja védeni a növényvédő szerektől.[brbr]Igyekezzünk elkerülni a rovarirtót (ennek legjobb eszköze a vegyszermentes, bioélelmiszer választása), ám az anya valamennyi vegyszert így is óhatatlanul le fog nyelni és a tejjel tovább fog adni – de legalább veszélytelen, kis adagokban. Ha vegyszermentes zöldség, gyümölcs nem kapható vagy túl drága, a normál árut kell meghámozni vagy lekaparni, és alaposan megmosni.
- Zsírosat ne: mint a kilenc hónap idején, most is a legjobb zsírtalan vagy alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, sovány húsokat, lebőrözött baromfit enni, éspedig két okból. Egyrészt zsírszegény étrenden könnyebb megszabadulni a terhesség alatt fölszedett kilóktól. Másrészt azok a növényvédő és egyéb szerek, amiket az állatok táplálékukkal felvesznek, a zsírjukban (valamint a szoptatás alatt ugyancsak kerülendő belső szerveikben, amilyen a máj, a vese, a velő) halmozódnak fel. A biotejtermékek és -húskészítmények természetesen kevésbé veszélyesek, tehát lehetőleg ezeket részesítsük előnyben.
- Vigyázat a hallal: a halfogyasztás élelmiszer-biztonsági szabályai a várandós és a szoptatós kismamák szempontjából azonosak. Magas higanytartalma miatt kismamáknak kerülendő a cápa, a kardhal és a királymakréla. A hetenként fogyasztható összmennyiség legföljebb kb. 20 dkg tonhal (a haltörzsben kevesebb a higany, mint a fiiében vagy a konzervben), illetve 40 dkg lazac, tengeri sügér, lepényhal, nyelvhal, tőkehal, óriás laposhal, óceáni sügér, tonhal (a konzerv biztonságosabb, mint a friss), tenyésztett pisztráng.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.