Szoptatás betegen? Menstruáció kismamáknál
„Most tört ki rajtam az influenza. Szoptathatom-e a gyerekemet, vagy ő is megkapja?”
A szoptatás a legjobb módja annak, hogy a gyerek az anyján (és környezetében) lévő baktériumok ellen védettséget szerezzen és egészséges maradjon. Az anyatejjel náthás tüneteket okozó kórokozók nem juthatnak át, de egyéb úton elkaphatja az anyjától a betegséget. A fertőzés továbbterjedésének megelőzése érdekében mindig mossunk kezet, mielőtt a gyerekhez vagy a holmijához nyúlnánk, vagy megetetnénk.
Több folyadék
Megfázás vagy influenza esetén saját felépülésünk meggyorsítása, valamint annak érdekében, hogy elég tejünk és erőnk legyen, több folyadékot kell inni (az alvásidőt kivéve óránként egy pohár vizet, gyümölcslevet, levest, koffeinmentes teát), vitamint szedni, és amennyire ebben a helyzetben lehetséges, figyelni az étrendre.
Elővigyázatosság
Gyomor- vagy bélfertőzés (gastroenteritis) esetén a gyerek érdekében szintén meg kell tenni a szükséges óvintézkedéseket, noha nem valószínű, hogy elkapja: szoptatott csecsemők remekül ellenállnak az ilyen fertőzésnek. Mossunk gyakran kezet, különösen vécé után, és mielőtt hozzányúlnánk a babához vagy olyasmihez, ami a szájába kerülhet. A hasmenés, hányás miatti folyadékveszteség pótlására sokat kell inni (pl. hígított gyümölcslevet, koffeinmentes teát).
Szoptatás menstruáció közben
„Ahhoz képest, hogy szoptatok, hamar elkezdtem menstruálni. Milyen hatása van ennek a tejemre? Lehet így szoptatni a kisfiamat?”
- Menstruációs zavarok – Mit tehetünk?
- A havibaj zavarai és természetes gyógymódja
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bár megfelel a valóságnak, hogy a kizárólag mellből etető anyák csak elválasztás (vagy részleges elválasztás) után kezdenek újra menstruálni, vannak nők, akiknek a ciklusa már szülés után 3-6 hónappal visszaáll.
A menstruáció visszatérte nem jelent egyet a szoptatás végével. Ha visszatért a menstruáció, nem kell, sőt nem is szabad abbahagyni a szoptatást, és menstruáció alatt sincs a szoptatásnak akadálya. A menstruációval járó hormonális változások miatt azonban azt tapasztalhatjuk, hogy kevesebb a tejünk. Ezen – főleg a ciklus elején – szorgalmas szoptatással lehet segíteni, de a vérzéssel együtt valószínűleg a csökkent tej kiválasztás is elmúlik. Ahogy a hormonszint visszaáll, néhány napon belül megint bőven lesz tej.
Közvetlenül menstruáció előtt vagy közben, szintén a hormonális hatásokra, a tej íze némileg megváltozhat. Van olyan baba, aki nem bánja (a csecsemők se egyformán válogatósak), de olyan is előfordul, aki ilyenkor ritkábban vagy kevésbé jóízűen eszik, esetleg el is utasítja egyik vagy mindkét mellet, vagy a szokásosnál nyűgösebb. Szoptatás szempontjából a menstruáció további hatása lehet, hogy a peteérés idején vagy a menstruációt megelőző és követő néhány napon vagy mindezek alatt érzékenyebbé válik a mellbimbó.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.