Tisztább közlekedés az egészségért
Noha a benzinüzemű autók nem tesznek jót a környezetnek, a mai modellek károsanyag-kibocsátása tíz-hússzor kisebb, mint az 1970-es években gyártottaké, s már dolgoznak a zöldebb üzemanyagok kifejlesztésén. Addig is óvatos vezetéssel és autónk karbantartásával csökkenthetjük a környezetre gyakorolt hatását.
Pro-kontra
Alacsonyabb kibocsátás
- Vegyünk új vagy fiatal autót – és gondolkozzunk kicsiben! Ma már minden, Magyarországon eladott új autónak katalizátorosnak kell lennie, hogy ezzel is csökkentsék a kipufogógázban lévő káros anyagok mennyiségét. Általában minél kisebb és újabb egy autó, annál kevésbé szennyezi a környezetet.
- Ha új autót veszünk, előbb nézzük meg a műszaki leírásban a fogyasztását! A zöldkártyán a szén-dioxid-kibocsátási értéket is feltüntetik. Az alacsony C02-érték azt jelzi, hogy az autó viszonylag környezetbarát.
- Rendszeresen szervizeltessük az autót! A szakszerű karbantartás biztosítja, hogy a motor jól legyen beállítva, maximális teljesítményt nyújtson, felesleges üzemanyag-égetés nélkül. A szervizben megvizsgálják a fogyasztás szempontjából fontos gyújtógyertyákat és légszűrőket is.
- Ügyeljünk rá, hogy a gumiabroncsok az ajánlott nyomásértékre legyenek felfújva! Ha ugyanis túl alacsony a nyomás, megnő a gumi gördülési ellenállása, így a motornak jobban kell erőlködnie, több üzemanyagot fogyaszt, és több szén-dioxidot bocsát ki. Havonta egyszer ellenőrizzük az abroncsok nyomását! A pontos mérés érdekében a vizsgálatot hideg gumikon végezzük (autózás közben a gumiabroncs felmelegszik, megnő benne a nyomás)!
- A benzinkútnál kerüljük a benzin kifröccsentését – ne töltsük túl a tartályt! A kiömlött benzin különösen környezetszennyező, mivel egyenesen a légkörbe párolog. Mintegy 12 000 kilométert kell autóznunk ahhoz, hogy annyi szénhidrogén kerüljön a légkörbe, mint 1 liter kiömlött benzinből.
Kevesebb szennyezés
- Mielőtt behajtanánk egy hosszú alagútba, vagy egy forgalmi dugóhoz érnénk, húzzuk fel az ablakokat, és kapcsoljuk ki a légkondicionálót, vagy állítsuk belső keringtetésre. Ha nem így teszünk, a kintihez képest több mint tízszeresre nőhet a káros anyagok koncentrációja az autóban.
- Állítsuk le a motort, ha dugóban állunk vagy várunk valakire!
- Ne járassuk a motort zárt térben, ahol felhalmozódhatnak a mérgező gázok! A kipufogógáz legveszélyesebb összetevője a színtelen, szagtalan és súlyosan mérgező szén-monoxid. Mivel könnyebb a levegőnél, nem a talaj közelében halmozódik fel, hanem felfelé száll.
- Ha tehetjük, járjunk többet vonattal! Egy ausztrál tanulmány szerint az autóval ingázók vannak a legtöbb veszélyes anyagnak kitéve. A busszal közlekedők voltak kitéve a legmagasabb nitrogén-dioxid-szintnek, s a vonattal utazók szívták be a legtisztább levegőt.
- A gyalog vagy kerékpárral járók jóval kevesebb benzolt lélegeznek be, mint az autósok, és jóval kevesebb nitrogén-dioxidot, mint a busszal közlekedők.
Az üzemanyag
- A dízelolaj literenkénti energiatartalma nagyobb, mint a benziné, ám a dízelmotor jobban szennyezi a levegőt, mint a hasonló teljesítményű benzinmotor: az egészségre káros koromszemcséket és nitrogén-oxidokat juttat a levegőbe. A dízelolajok kéntartalmát az Európai Unió előírásai szerint fokozatosan csökkenteni kell.
- Ha régi autónk van, vegyünk ólommentes szuperbenzint, és keverjünk hozzá ólompótló adalékot!
- A magasabb oktánszámú benzin nem minden autó esetében javítja a teljesítményt és a gazdaságosságot.
- A Magyarországon forgalmazott benzin 2 százalékos arányban tartalmaz bioetanolt. (A hagyományos autók 5-10%-os bioetanol-tartalmat viselnek el meghibásodás nélkül.) Egykét benzinkútnál már nálunk is kapható E85 néven a 85%-ban biológiai úton előállított etanolt és 15%-ban 95-ös oktánszámú benzint tartalmazó, speciális autókba való üzemanyag.
Környezetbarát autózás és tömegközlekedés
Ha városban élünk, de nem akarunk autót használni, több környezetbarát alternatíva közül választhatunk: kerékpározhatunk, vagy használhatjuk a tömegközlekedési eszközöket. Ez a döntés azért is előnyös, mert edzettebbek leszünk, és pénzt takarítunk meg. Ha kevesebb autó jár az utakon, mindannyian tisztább környezetben élhetünk.
Tömegközlekedés
A tömegközlekedési rendszer használatával csökkentjük a károsanyag-kibocsátást, és javítjuk lakóhelyünk levegőminőségét, miközben kevesebb forgalmi dugó keletkezik.
- Ha csak tehetjük, utazzunk busszal vagy vonattal! így eggyel kevesebb autó közlekedik az utakon, és kisebb lesz az egy utasra eső üzemanyag-fogyasztás (feltéve, hogy a buszt sokan igénybe veszik).
- Ha a környéken nincs vagy nem jó a tömegközlekedés, autózzunk be a város széléig, és ott szálljunk át buszra, metróra vagy villamosra!
- Nézzünk utána, hogy a helyi közlekedési vállalatnak van-e a menetrendet ismertető internetes honlapja vagy telefonos ügyfélszolgálata! Számoljuk ki, hogyan juthatunk el a leghatékonyabban úti célunkhoz!
- Amikor megengedhetjük magunknak, utazzunk a csúcsforgalmi időszakon kívül! Más országokban egyes vasúti társaságok a hagyományos retúrjegyhez képest harmadáron kínálják a jegyet, ha a csúcsidőszakon kívül utazunk, s ez jelentős megtakarítást eredményez.
Ingázzunk okosan!
Az összes autóhasználat egynegyedét a munkába járás teszi ki. Íme néhány ötlet arra, hogyan változtathatjuk meg munkába járási szokásainkat.
- Járjunk utána, van-e munkáltatónknak a csökkentett autóhasználatot ösztönző programja! Ilyen lehet például a távmunka, a bérlettámogatás vagy a cégautót kiváltó fizetés kiegészítés.
- Érdeklődjünk munkáltatónknál, van-e lehetőség a rugalmas munkavégzésre! Ha igen, egyes napokon elkerülhetjük a csúcsforgalmat.
- Ha környékünkön nem kielégítő a tömegközlekedés, ne üljünk tétlenül, hanem csatlakozzunk egy lobbicsoporthoz amely a hálózat számunkra kedvező átalakításáért küzd! Beszélgessünk el a környéken élő más ingázókkal, majd állapítsuk meg, miféle változtatásokra lenne szükség! Végül írjunk levelet a helyi képviselőknek, az önkormányzatnak és a lapoknak!
Rövid távú ingázás
Ha csak rövid távolságot kell megtennünk a munkahelyünkig, többféle lehetőség közül választhatunk, a két lábunktól kezdve a kerékpáron át egészen az üzemanyag-takarékos robogóig.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A jövő kompjai
Tömegközlekedés | |
---|---|
Típus | Környezetbarát-e? |
Kompok | A kompok többségét dízel- vagy dízel-elektromos motor hajtja, amelyek szennyező anyagokat bocsátanak a levegőbe. A környezetbarát, a lerakódásokat - és vele a fogyasztást - csökkentő festékek és a közegellenálláson javító katamarán kivitel révén e járművek káros hatásai csökkennek. |
Könnyűvasút | A villamosok ezen újabb és könnyebb változatai egyre népszerűbbek, ahogy az emberek felismerik, milyen előnyöket kínál gyorsaságuk, hatékonyságuk és a környezetet nem szennyező üzemelésük. Az elmúlt 25 évben a világ több mint 35 városában - például Sydneyben, Párizsban, Buenos Airesben és Houstonban - építettek ki új könnyűvasút-hálózatokat. |
Ökobuszok | Léteznek olyan autóbuszok, amelyek sűrített földgázzal, hibrid meghaj¬tással, akkumulátorral vagy üzemanyagcellával működnek. Vannak biodízel-meghajtásúak is, amelyek üzemanyagát megújuló erőforrásból, például napraforgóból állítják elő. Az összes említett alternatív rendszer kevesebb szén-monoxidot termel a hagyományos motoroknál. |
Trolibusz | A trolibuszt a felső vezetékről szedett áram hajtja, tehát nem juttat kipu¬fogógázokat a levegőbe. Ha azonban áramszedői leakadnak a vezetékről, forgalmi dugót okoz. Egyes modelleket kisegítő akkumulátorral látnak el. |
Vasút | A vasút minden más elterjedt tömegközlekedési eszköznél kevésbé szennyezi a levegőt. A több különálló, benzinnel működő motorhoz képest a vonatok viszonylag tisztább energiát használnak: elektromos áramot. |
Villamos | A villamosok elektromos meghajtásúak, így egyáltalán nem bocsátanak ki szennyező anyagokat a városok levegőjébe. Ha azonban nem teljesen elkülönített pályán közlekednek, a forgalom feltartásával hozzájárulhatnak a légszennyezés fokozásához. |
Környezetbarát szervizelés
Ha autónkat mindig jó állapotban tartjuk, a motor maximális hatékonysággal működik, és optimális mennyiségű üzemanyagot fogyaszt. A motorolaj például nemcsak a fém alkatrészek kenéséhez szükséges, hanem az ott megtapadó égéstermékektől is segít megtisztítani a motort.
Rendszeres karbantartás
- Tankoláskor csak addig töltsünk üzemanyagot a tartályba, amíg a töltőpisztoly egy kattanással magától ki nem kapcsol! A benzin ekkor éri el a tartályban az optimális szintet.
- Ha tovább töltjük, előfordulhat, hogy az üzemanyag kicsordul.
- Rendszeresen ellenőrizzük a gumiabroncsok légnyomását! Ha puha gumikkal közlekedünk, a fogyasztás 15 százalékkal is nagyobb lehet, az abroncsok élettartama pedig 15 százalékkal csökkenhet.
- Ha gyakran teszünk 10 km-nél rövidebb utakat, vagy sokat autózunk sűrű városi forgalomban, gyakori megállásokkal és elindulásokkal, ha rendszeresen vontatunk lakókocsit, utánfutót vagy más nehéz terhet, illetve ha poros, homokos vagy sós körülmények között használjuk autónkat, akkor 5-7000 kilométerenként célszerű olajat cserélnünk.
- 500 kilométerenként ellenőrizzük a jármű folyadékszintjeit! Szükség szerint pótoljuk vagy cseréljük a hűtővizet, a fagyállót, a fékfolyadékot, a kuplungfolyadékot, az akkumulátor elektrolitját, és az ablakmosó folyadékot!
- Ha sokat autózunk rossz, illetve sóval vagy más csúszásmentesítő anyaggal felszórt utakon, ellenőrizzük rendszeresen a karosszériát, a tengelyeket és a kormányművet, hogy megelőzzük a korróziót! Az illesztések, csuklók és zárak kenést igényelnek.
- Ellenőrizzük az ablaktörlőket, és cseréljük ki, ha a gumilapátok elkoptak! Ha ezt elmulasztjuk, a törlés hatásfoka rosszabb lesz, és a szélvédő megkarcolódhat.
Víztakarékosság
- Mielőtt autót mosnánk, derítsük ki, nincs-e érvényben vízfelhasználási korlátozás! Aszályos időszakokban ugyanis az autómosás az elsőként betiltott tevékenységek közé tartozik.
- Ne mossuk az autónkat locsolócsővel a kocsibeállón, mivel ezzel a módszerrel pazaroljuk a vizet, ráadásul a piszok, a zsír és a mosószer az esővízcsatornába kerül. A mosást inkább füves területen végezzük!
- Próbáljunk növényi eredetű szappant venni az autómosáshoz! Ha ragaszkodunk a samponhoz, a füvön dolgozzunk! Az autósamponban lévő foszfátok hasonlítanak a műtrágyákban találhatókhoz.
- A mosáshoz használjunk szivacsot és vödröt vagy locsolókannát! így valamivel tovább tart a munka, de sok vizet takaríthatunk meg: a locsolócsöves mosáshoz ötször annyi víz kell.
- Érdemes a mosáskor keletkező szürke szennyvizet használni az autómosáshoz, mivel így kétszer hasznosítjuk.
- Az autót árnyékban mossuk – a lassúbb párolgás miatt kevesebb víz vész kárba, és kevésbé alakulnak ki száradási csíkok a fényezésen.
- Ne költsünk pénzt drága felületkezelő szerekre! A csíkmentes, ragyogó fény eléréséhez elég egy darab szarvasbőr – és némi erőteljes dörgölés.
- Próbáljuk boltban kapható speciális spray-vel megtisztítani az autót! E szer használata esetén nincs szükség vízre vagy vegyszerekre, és a természetben biológiai úton lebomlik. A felvitt anyagot csupán le kell törülni egy mikroszálas kendővel.
- Ha nem akarjuk magunk mosni az autónkat, vigyük autómosóba! Itt valószínűleg kevesebb víz fogy, mint a locsolócsöves mosásnál, és az autóból származó olaj nem az esővízgyűjtő csatornába, hanem a megfelelő tisztítás után a szennyvízcsatornába kerül.
Az olaj hasznosítása
Ha nem autózunk túl gyakran, akkor is tanácsos 10-12 000 kilométerenként, illetve évente olajat cserélni. Mit tegyünk a mérgező és tűzveszélyes fáradt olajjal?
Amikor olajjal töltjük fel a motort, tegyünk alá tálcát, hogy a lecsöppenő folyadék oda kerüljön! A kiömlött olajat törüljük fel nedves ronggyal! Ha magunk cseréljük az olajat, a fáradt olajat töltsük jól záró, biztonságos edénybe! Nem jó megoldás, ha a garázs sarkában álló hordóba öntjük, aztán megfeledkezünk róla, vagy ha egyszerűen a háztartási hulladék közé dobjuk, mert kifolyik, és károsítja a környezetet. Soha se öntsünk fáradt olajat a lefolyóba!
Ha az olajat szervizben cseréltetjük, a szerelő összegyűjti a fáradt olajat, és átadja újrahasznosításra. Az eljárás során az olajból kivonják a vizet s az ásványi anyagokat, átszűrik, s felhasználják ipari kemencék fűtésére. A fáradt olajat, jól záródó edényben, valószínűleg átveszik a lakossági hulladékudvarban, de a közszolgáltató által szervezett veszélyes hulladékgyűjtési akciók során is megszabadulhatunk tőle – érdeklődjünk a közszolgáltatónál!
Mennyi vízzel?
- Locsolócsöves mosás: 220 liter
- Gépi autómosó: 100 liter
- Önkiszolgáló autómosó: 60 liter
- Kézi mosás: 6 vödör víz -54 liter
Autóápoló szerek házilag?
- 1 csésze lenolaj
- 4 evőkanál karnaubaviasz (szaküzletekben kapható)
- 2 evőkanál méhviasz (szaküzletekben kapható)
- 1/2 csésze ecet
Szélvédőmosó: Az alábbi keverék nagy hidegben is jégmentesen tartja a szélvédőt.
- ecet
- víz
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.