Reumatoid artritisz
A reumatoid ízületi gyulladás az ízületeket borító savós hártya krónikus gyulladása. Autoimmun megbetegedés, vagyis a szervezet a saját szöveteit megtámadó antitesteket termel. Az ízületeket pusztító betegség lassan alakul ki, és a csontok végén lévő ízületi porcok ellen irányul. Az állandó pusztítás a szalagokat és inakat is megtámadja, ezáltal instabillá teszi és deformálja az ízületeket. A betegség inkább idősebb korban jelentkezik, és családi halmozódást mutat.
Tünetek és jelek
Legfőbb tünetek a fájdalom, a duzzanat és az ízületi merevség.
Egyéb társult tünetek lehetnek:
- láz,
- sápadtság,
- vérszegénység,
- étvágycsökkenés, energiaszegény állapot.
Először általában a kéz és láb ízületeit érinti a kórkép. Leggyakrabban a csukló károsodik és a kéz alapperei ízületei, kivéve a hüvelykujjét. Kialakulhat reumatoid ízületi gyulladás a vállon, nyakon, térden, csípőn és a bokán is. Általában az ízületek a test mindkét oldalán, szimmetrikusan vannak érintve.
A reumatoid ízületi gyulladás súlyos betegség. A tüneteket okozhatja valamely betegség, sérülés, vagy akár stressz is. A tünetek súlyossága változó, és ezek általában fokozatosan romlanak.
A test bármely ízületét érintheti, közülük is a legérzékenyebbek: az ujjak, a csukló, a térd és a boka. Kialakulhatnak ún. reumás csomók is a bőr alatt, de legjellemzőbb mégis a fájdalom és az ízületi merevség. Legtöbben úgy érzik, hogy a fájdalom és merevség reggel a legrosszabb, és a nap folyamán fokozatosan javul. Esetenként a károsodás súlyos formájában az ízület megduzzad és deformálódik. A test más szerveit is érintheti a reumás ízületi gyulladás, így a szemet, tüdőt, idegeket és az agyat, vesét, szívet, lépet stb.
(Fenti képen) A képen látható idős nőbeteg kezét tornásztatja a fizikoterápiás foglalkozáson. A kisebb terhelés, mozgatás csökkenti a fájdalmat, és elősegíti az ízület mozgathatóságát.
Diagnózis
A kezelés lehetőségei
Ma még nem lehet a reumatoid ízületi gyulladást gyógyítani, de hatásos kezelési módszerekkel rendelkezünk. Sokféle gyógyszer áll rendelkezésre: a kezelés első vonalát az autoimmun betegségekre ható, a betegség lefolyását befolyásoló szerek jelentik. A fájdalom mérséklésére nem szteroid gyulladásgátlókat adnak, amelyek az ízület duzzanatát is csökkentik.
Lelassítják a gyulladás folyamatát, csökken a deformitás, a betegség lassabban halad előre. Rendszeres ellenőrzés szükséges, mivel ezek a szerek bizonyos mértékig károsítják a gyomor nyálkahártyáját, tartós szedésük pedig fekélyeket okozhat. A gyógyszeres terápiát kiegészítik egyéb módszerek, technikák. Ilyen a sínek vagy csuklópántok, szorítók viselete, továbbá a rendszeres, kevéssé megerőltető gyógytorna, amely a tüneteket enyhíti és a tünetmentes időszakokban lehetővé teszi az ízületek szabad mozgását.
Heves fájdalom esetén az orvos kortikoszteroid injekciót ad az ízületbe. Ha az ízületek károsodása súlyos, műtét válhat szükségessé az összezsugorodott inak felszabadítására, vagy a gyulladt ízületi nedves hártya eltávolítására. Ritkábban a súlyosan deformált, mozgásképtelen és fájdalmas ízületet el is távolítják.
A kilátások
A reumatoid ízületi gyulladásban szenvedő betegek nagy része megtanul a betegséggel együtt élni, és folytatni tudja addigi életvitelét. Mintegy 10%-uknál viszont súlyos rokkantság alakul ki.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.