Depresszió tünetei és kezelése. Gyógyítható?
A szomorúság érzése az egyik legáltalánosabb emberi érzés, amelyet életünk során (sajnos) nagyon sokszor megtapasztalunk. A depresszió a psziché olyan állapota, amikor a szomorúság érzése eluralkodik, és már zavarja a normális napi tevékenységeket.
Az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma, és nőknél kétszer gyakrabban fordul elő, mint férfiaknál. Néhány nap vagy hét után a depressziós epizód magától is elmúlhat, de sok esetben szakember segítsége szükséges. A súlyos depresszióban szenvedőket kórházba kell utalni, nehogy önmagukban kárt tegyenek.
Tünetek és jelek
- Az érdeklődés csökkenése, közömbösség
- Állandó fáradtság
- Problémamegoldási szándék hiánya
- Állandó borús kedélyállapot
- A libidó csökkenése
- Étvágycsökkenés
- Alacsony önértékelés
- Bűnösségérzés, önvád
- Szorongás
- Betegségképzet
- Öngyilkossági, önsértési szándék
A depressziónak igen sokféle és változatos oka lehet. Tapasztalatok szerint bizonyos örökletes hajlam is közrejátszik, de inkább a kiváltó tényezők számítanak.
A depressziót kiválthatja:
- veszteség, gyász;
- kapcsolati problémák, kapcsolatok megszakadása;
- rossz egészségi állapot;
- hosszan tartó betegápolás;
- pénzügyi gondok;
- munkahelyi problémák;
- megoldatlan konfliktusok.
Depresszió alakulhat ki akkor is, ha valakire egyszerre igen sokféle probléma nehezedik, és úgy érzi, nem tud megbirkózni velük. Egyes élettani problémák is lehetnek az okok, így alacsony pajzsmirigyhormon-szint, vagy hormonális változások szülés után, ill. a változó korban. Egyes esetekben életmódbeli tényező -mértéktelen alkoholfogyasztás vagy drogozás – lehet az alapok. Ettől függetlenül is kifejlődhet depresszió, minden különösebb előzetes ok nélkül – ez az ún. endogén (valamilyen belső okra visszavezethető) depresszió.
Nem gyógyszeres kezelés
Fontos kikérni az orvos tanácsát, ha valaki állandóan deprimáltnak érzi magát! Még fontosabb az öngyilkossági késztetésekkel orvoshoz fordulni; ez sürgősségi probléma! A gondokat érdemes tisztázni: vagy orvosunkkal beszéljük meg, vagy esetleg egyházközségi ismerősünkkel, ha ő erre alkalmas. Nagyon hasznos lehet, ha egy elfogulatlan személlyel beszélünk, mivel ő tárgyilagosan fogja megítélni a helyzetet.
- Depresszió és terápia, kérdések
- Nincs kedvem semmihez – depresszió
- Depresszió és öngyilkosság kamaszkorban
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Rossz kedélyállapot?
Az emberi kedélyállapot széles skálán mozog, és ennek a depresszió csak az egyik oldala. Mindenkinek vannak jobb és rosszabb periódusai, és nem szokatlan, hogy valaki rosszkedvű. Ha viszont a rossz, nyomott kedélyállapot állandósul, ez már depressziónak számít. Ennek mélyén az agyi neurotranszmitterek egyensúlyának megbomlása húzódik meg.
Ugyanúgy: mindenki lehet jókedvű, de az állandósult eufória, a felfokozott aktivitás, más néven mánia már kóros, és ez is orvosi kezelésre szorul! A rajzon bemutatjuk a kedélyállapotok jellemzőit.
Az orvos javasolhatja, hogy a beteg keressen fel pszichológust vagy tanácsadót. A kettő közötti különbség az, hogy a tanácsadó az érzésekre koncentrál, és arra, hogyan értheti meg azokat, míg a pszichológus a gondolkodás negatív irányultságát próbálja megfordítani a pozitív szemlélet felé.
Számos segítő forrás szóba jöhet: a család és a közeli barátok, akik napi támogatást, bátorítást, segítséget adhatnak. Sajnos nem mindenki van olyan jó helyzetben, hogy segítő közösség vegye körül.
Antidepresszáns gyógyszerek
Az orvos antidepresszáns gyógyszereket rendelhet, amelyeket kúraszerűen kell szedni, pszichoterápiával együttes alkalmazásban. Ezek a gyógyszerek megváltoztatják az agy kémiai egyensúlyát, és többféle típusuk létezik. Az orvos olyan szert fog választani, amely a beteg állapotának leginkább megfelel.
Egyes jótékony hatások már szinte azonnal jelentkeznek, javulnak például az alvászavarok, de a kedélyállapotra gyakorolt hatás legkorábban csak két hét múlva észlelhető. Enyhébb mellékhatások jelentkezhetnek, és ha ezek kellemetlenné válnak, keressük fel az orvost, aki esetleg más gyógyszert fog javasolni.
Ha már beállt az antidepresszáns hatás, a kezdeti javulás állandósul, az illető könnyebben megküzd a mindennapi problémákkal. A kezelés időtartama általában legalább 4-6 hónap. A kezelést akkor lehet abbahagyni, ha a javulás mértéke kielégítő, és az egyéb tünetek is kedvezően alakulnak. Ha a depressziót kiváltó problémák nem oldódtak meg, vagy a terapeutával folytatott megbeszélések nem vezetnek eredményre, akkor érdemesebb megvárni, amíg a kedélyek kissé lecsillapodnak, és addig folytatni kell a gyógyszeres kezelést.
Az antidepresszáns-kezelés nem változtatja meg a természetes érzelmi életet, és ezek a szerek nem okoznak hozzászokást. Gyakran összetévesztik ezeket a szereket azokkal a szorongásgátlókkal (és altatókkal), amelyek viszont okoznak hozzászokást, ugyanakkor antidepresszáns hatásuk nincsen.
Önsegítő módszerek
A depresszió kezelése sok esetben hatásosabb, ha az életmódban és a napi tevékenységeken is megpróbálnak változtatni. A legfontosabb, hogy a betegnek kellő elfoglaltsága legyen lehetőleg házon kívül, és egészséges étrendet kövessen. Szerencsés, ha a mindennapokat hasznos és fontos tevékenységek töltik ki, de ez ne történjék túlságosan elsietve.
Kilátások
Az esetek java részében a depresszió nyom nélkül gyógyulhat, vagy minden kezelés nélkül, vagy segítő technikák, tanácsadók és gyógyszerek segítségével. Egyes esetekben viszont a depressziós epizódok visszatérnek az élet során, és ekkor már hosszú távú kezelés és pszichoterápia is szükséges.
Szezonális depresszió
Az embereknek télen általában is rosszabb a kedélyállapota, de jelentősen javul a tavasz közeledtével. A téli hónapokban a növények és az állatok is jóval kevésbé aktívak, és az emberi szervezet is lelassul, legföljebb a modern élet kihívásai nem engedik meg ezt a fajta természetes lassulást. Az ultraibolya fénnyel végzett fényterápia javíthatja a szezonális depresszióban szenvedő betegek állapotát. Ha ez nem elegendő, antidepresszáns kezelést kell alkalmazni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.