A végbél betegségei
A végbél betegségei sok embert érintenek, és ezek az élet több szakaszában is elfordulhatnak. Az aranyér igen gyakori: a lakosság legalább 50%-a szenved aranyérbetegségben. Szerencsés módon a végbélnyílás körüli betegség jól kezelhető, és általában nem súlyos.
A székleten látható friss vércsík, vagy a vécépapíron friss vér nyoma általában mindig erre a problémára utal. Lehet azonban sokkal súlyosabb betegség jele is, ezért végbélből történő vérzés észlelése esetén mindig haladéktalanul keressük fel orvosunkat!
Aranyeres csomók
Előfordulásuk igen gyakori. A végbél és végbélnyílás körüli vénák feldagadása következtében jönnek létre, és „kifordulhatnak”. A csomókat a keményebb széklettel járó erőlködés vagy az étel alacsonyabb rosttartalma okozhatja. A végbélből szivárgó vérzés gyakori okai lehetnek.
Az aranyér általában nem fáj, de ha benne vérrög képződik, igen fájdalmas lehet. A legtöbb esetben aranyérkenőcsök és a táplálék rosttartalmának növelése esetén elmúlnak. A nagyobb kiterjedésű és fájdalmasabb csomókat műtéti úton, lekötéssel, injekciózással lehet megszüntetni.
Anális tályogok
A végbélnyílás (anus) körüli nyáktermelő mirigyek fertőződése gennyes tályogot okozhat. Ennek esélyét jelentős mértékben fokozhatja az anális úton történő szexuális aktus. Ezeket a tályogokat antibiotikumokkal nem mindig lehet hatásosan kezelni, ezért sokszor sebészi úton kell kitisztítani őket, általános érzéstelenítés mellett.
Fisztulák, sipolyok
Előfordul, hogy a fertőzött mirigy a bőrfelületre nyílik és ürül, és az anális csatorna belseje és a bőr között egy abnormális „átjárót”, sipolyt képez. A fisztulák rosszul gyógyulnak, ezért műtéti úton kell eltávolítani őket.
Végbél berepedése
Nem ritka jelenség, hogy a végbél – főleg rendkívül kemény széklet esetén – az erőlködéstől bereped. Ezek a repedések általában maguktól gyógyulnak. Ha nagyok lennének, a sebszélek eltávolodhatnak egymástól, ami nehezíti gyógyulásukat. Ekkor állandó vérzést és fájdalmat okozhatnak minden székletürítés alkalmával. Nitráttartalmú kenőcsök megkönnyítik a végbél-záróizom ellazulását, és a repedés könnyebben gyógyul. Ha ez kevésnek bizonyul, műtét is végezhető, amelyben a záróizom óvatos elvékonyításával javítják a tüneteket.
Szőrtüszőgyulladás
A farpofák nagy izmai közötti szőrtüszők gyulladása miatt gennyes tályogok alakulhatnak ki. Általában maguktól nem gyógyulnak, így műtéti úton kell eltávolítani őket.
Végbélviszketés
Nagyobb aranyeres csomók eltávolítása
A nagyobb aranyeres csomók kezelése rutineljárás. Az orvos egy rövid eszközt (proktoszkóp) vezet fel a végbélbe, amelyen fogó és gumigyűrűk vannak. Az aranyeres csomókra juttatott gyumigyűrűk lekötik a vénaszakaszokat, amelyek egy idő után „leesnek”.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.