Hogyan érhetjük el az egészséges életmódot?
Az egészség mint „állapot” az életmódunkkal összefüggő módszerekkel befolyásolható. Napjaink embere e tekintetben sokkal jobban van informálva, mint az előző generációk tagjai, és az orvoslással szembeni elvárások is jelentősen megnőttek.
Egyszerű technikák is hozzásegíthetnek az egészségesebb – és hosszabb – élet eléréséhez. A hirtelen, erőteljes változtatásokat nem ajánljuk, ezeket úgyis meglehetősen nehéz hosszabb ideig fenntartani, és hatásaik is túl erősek, váratlanok lehetnek.
A 21. század embere tovább él – valójában a világ összlakossága átlagban 20 évvel tovább él, mint szülei… Mi lehet ennek a titka? Az bizonyos, hogy jobbak a táplálkozási, egészségügyi viszonyok, és az egészségügyi szolgáltatások is javultak.
Esélyek és kihívások
Az egészséges életmód esélyeken és kihívásokon alapul. Az esélyek, másképpen a lehetőségeink, adva vannak: a genetikai háttér, ami meg is védhet bizonyos betegségektől, másokat viszont hajlamossá tehet. Ha tudjuk, hogy milyen betegségekre vagyunk hajlamosak, arra is lehetőségünk van, hogy megkíséreljük megelőzni azokat. A kihívások csoportjába tartozik mindaz, ami „fenyeget”: a helytelen táplálkozás, az alkohol, a dohányzás, a mozgáshiány és a mindennapi stressz.
A mérlegelv
Mint az élet legtöbb területén, az életmód dolgában is az „arany középutat” érdemes követnünk. Egy alkalmi „kilengés” nem fogja alapjaiban megrendíteni az egészségünket, de kell egy kis idő és gondoskodás, amíg újra helyreáll a belső rend.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha változtatunk, és például meleg reggeli helyett joghurtot és müzlit eszünk, ez pozitív hatású lehet, de ha csak néha élünk ezzel, nem lesz lényeges eredménye. Ha viszont elhatározásunk tartós, és például a reggeli mennyiségét hosszabb távon a felére csökkentjük, annak már lesz eredménye, és még meg is engedhetünk magunknak egy kicsit gazdagabb reggelit a hétvégén…
Ugyanez vonatkozik a testmozgásra is. Döntsük el, milyen mozgásformát szeretünk, és mi fér bele a napi programunkba! Fontos, hogy a mozgásmennyiséget fokozatosan növeljük. Mindegy, hogy egy 20 perces napi sétát vállalunk a szabadban, vagy pedig tornázunk; mindkettő hasznos a szívnek, az izmoknak és a tüdőnek.
Magunk vizsgálata
Kezdjük minél korábban…
Az egészséges életmódra nevelést kis korban érdemes elkezdenünk, mert a rossz szokások ekkor kezdenek „rögzülni”. Ha gyermekeink órákat ülnek a tévé előtt, ne tiltsuk el őket ettől, hanem kínáljunk fel valami hasznos aktivitást, ami jobban érdekli őket. A rossz szokások sajnos hamar beidegződnek, ezeket később egyre nehezebb befolyásolni.
Az egészségre káros dolgok bemutatását is kezdjük minél hamarabb! Ha gyermekeinknek a dohányzás káros hatásairól beszélünk, a legjobb hatást akkor érjük el, ha mi magunk nem dohányzunk.
A pozitív hatásoknak sokféle formája lehet, akár egy egészségesebb diéta, vagy családi programok szervezése, biciklitúra, kirándulások. Ebben fontos a rendszeresség és a példaadás, ami a gyerekek életébe mintakövetés formájában be is épül.
Pozitív gondolkodás
Harmóniában és boldogan élni nem könnyű. Vizsgálatok kimutatták, hogy a pozitív gondolkodás sokat segít a napi stresszel való megküzdésben, és javítja általános egészségi állapotunkat is. A kutatások szerint a személyes „jó érzésvilág” kedvező hatást gyakorol fizikai állapotunkra is. Elképzelhetetlenül sokat jelent a pozitív gondolkodás beépítése napi dolgainkba, akár élettanilag, akár pszichés szempontból.
Nézzük, milyen „jutalmak” járnak azért, ha betartunk néhány szabályt:
- Természetesen sokkal egyszerűbb mindent negatívan és kritikus módon tekinteni, mint erőfeszítéseket tenni arra, hogy pozitívan értékeljünk valamit, és bátorítsuk magunkat – és másokat is.
- Még a válsághelyzeteket is lehet némi távolságtartással szemlélni, és abban bízni, hogy képesek vagyunk egy-egy problémamegoldására.
- Gondoljunk azokra a jó és kellemes dolgokra, amelyek megtörténtek velünk.
- Stresszhelyzetben konkrét segítség, ha megpróbáljuk megnyugtatni magunkat, mély lélegzetvételekkel, megnyugtató képek vagy emlékek felidézésével.
Az információ hatalom
Az egészséggel, betegséggel kapcsolatos információk még soha nem álltak ilyen bőségben rendelkezésre, mint napjainkban. Ha orvosunk valamilyen betegségre gyanakszik nálunk, mindennek alaposan utánanézhetünk, akár könyvtárban, akár az interneten, esetleg betegszervezeteknél, alapítványoknál. Megtalálhatjuk a betegségre vonatkozó információkat, tényeket. Minél többet tudunk, annál könnyebb az orvossal együtt a felelős döntést meghozni. Sokkal nagyobb biztonságban érezzük magunkat, mert merünk és tudunk is kérdéseket feltenni az orvosnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.