A magasvérnyomás-betegség természetes lefolyása
A magas vérnyomás kialakulásának meghatározott menetrendje van. Minden évtizednek sajátos jelentősége van.
A lefolyás menetrendjét kétféle formában lehet elképzelni
A. Korhoz kötött klinikai kialakulás
Az örökletes tényezők, valamint a környezeti hatások, életszokások (testsúly, stressz) már a 20-as 30-as években kezdi éreztetni hatását. A prehipertónia (magas vérnyomás előtti stádium) állapotában még nincs igazi emelkedés, csak a fizikai és/vagy lelki stresszre, az erőlködésre a vártnál nagyobb mértékben emelkedik meg a vérnyomás.
Előfordul 20 és 40 év között, hogy hosszabb rövidebb ideig magas lesz a vérnyomás. Ekkor korai magasvérnyomás-betegségről beszélünk. Innen lehetséges a visszaút, ha a környezeti hatások megváltoznak, és eredményes gyógyszeres kezelést alkalmaznak.
30-50 éves korban alakul ki a klasszikus esszenciális hipertónia, melynek két alcsoportja van: az egyikben gyorsan kialakulnak a szövődmények, a másikban nem. Hogy miért így van, azt még pontosan nem tudjuk. Nem egyszerűen a vérnyomás nagysága a meghatározó, hanem más faktorok is döntő szerepet játszanak. Az azonban nem kétséges, hogy aki már idáig eljutott, annak a vérnyomását tartósan kezelni kell, élete végéig.
A malignus (rosszindulatú) fázisról nem beszéltem. Rendszerint a nem kezelt, gyorsan romló esetekben észleljük, hogy hónapok vagy 2-3 év alatt, súlyos szövődmények mellett, csaknem befolyásolhatatlan állapot alakul ki, nem ritkán veseelégtelenséggel. Szerencsére ma már csak nagyon ritkán találkozunk ilyen formával.
- Magas vérnyomás mint betegség
- A magasvérnyomás mint rizikófaktor
- A magasvérnyomás-betegség gyakorisága
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
B. Patogenetikus megközelítés
Ilyen értelmezésben elsősorban a korai, 20-30-as években fokozott reagálókészség alakul ki. Gyorsan emelkedik a pulzus, a vérnyomás, de nem alakulnak ki maradandó szervi károsodások. Hiperkinetikus emberekről is beszélhetünk. A nyugtalan, ingerlékeny embertípus sorolható ide, vagy azok, akik mindenből gondot csinálnak.
Ezekre az emberekre jellemző a nyugalmi állapotban is észlelt magas pulzusszám, gyakori a vérnyomáskiugrás normális alapérték mellett. Ide sorolható a „fehér köpeny”-hipertónia is bizonyos értelemben, hiszen ez is a fokozott reakció egyik formája. Ilyen embernek nemcsak az orvosi rendelőben, hanem főnökének már megpillantásától is felmegy a vérnyomása. A szervezet vegetatív rendszerében a szimpatikus (stimuláló) aktivitás túlsúlya érvényesül.
A második fázisban az erek merevebbekké válnak, tónusuk fokozódik, az egyes szervek vérellátása csökken, a hormonális szabályozó rendszerek felmondják a szolgálatot, megszűnnek az érvédő, szövetvédő mechanizmusok, kialakul a szervek (a szív, a vese, az érrendszer és az agy) károsodása, megjelennek az egyes szervek funkciózavarára utaló jellemző tünetek, majd a szövődmények kiteljesednek.
A prognózist befolyásoló faktorok
A mai felfogásunkban az egyik legjelentősebb gondolat, hogy a magasvérnyomás-betegséget nem lehet csak mint emelkedett vérnyomást tekinteni, hanem azonnal – bármely fázisban is van a beteg – a szervezet egészét kell figyelni, és hamar észrevenni a kialakuló szervi károsodásokat már akkor, amikor még nincsenek az egyes szervek funkciózavarára utaló panaszok. Ezért kötelező minden hipertóniás betegségnél a teljes rizikófaktor-felmérést, a teljes értékű kivizsgálást elvégezni. Mindezt azért fontos tudni, mert ezek a tényezők a kezelést is erősen befolyásolják.
A halál oka a magasvérnyomás-betegségben
A betegség lefolyása nagymértékű változáson ment keresztül az elmúlt évtizedek alatt. A harmincas-negyvenes években, amikor még megfelelő gyógyszeres kezelés nem állt az orvosok rendelkezésére, az agyvérzés és a veseelégtelenség volt a fő halálozási ok. Drámai javulás csak a hetvenes években következett be, amikor a vízhajtók és a béta-blokkolóknak nevezett szerek alkalmazása elsősorban az agyi- és a vese- szövődmények számát csökkentette.
A fogamzásgátló szerek és a magas vérnyomás
1960 óta nők milliói szednek különböző típusú fogamzásgátló tablettákat. Az újabban előállított készítmények már igen kis hormonmennyiséget tartalmaznak, szedésük nagyon biztonságos. Ennek ellenére az esetek kis (5%) százalékában a vérnyomás megemelkedhet azokban, akik átlagosan 5 évig folyamatosan szedik.
A kor előrehaladásával (35 év felett), valamint a testsúly növekedésével a hipertónia kialakulásának veszélye valamelyest emelkedik. A kialakuló magas vérnyomás általában enyhe, és a gyógyszer szedésének abbahagyása után magától rendeződik.
Mit javasolunk a hölgyeknek?
- a lehető legalacsonyabb ösztrogén- és progeszterontartalmú tablet tákat használják,
- egy periódusban 6 hónapig szedjék folyamatosan,
- minden 6 hónapban kötelező a vérnyomást megméretni,
- ha a vérnyomás emelkedett, más módszerrel kell védekezni,
- ha feltétlenül szükséges a fogamzásgátló szer szedése és a vérnyomás magas, vérnyomáscsökkentő szerek beállítását kell kérni.
Az időskor magas vérnyomása
Bár természetesen előfordul a magas vérnyomás klasszikus formája is időskorban – 65 év felett -. mégis az esetek meghatározott részében sajátos izolált szisztolés hipertónia jelenik meg.
Érdekes, hogy az izolált szisztolés hipertónia (magas szisztolés érték 160 Hgmm felett, de 90 Hgmm diasztolés érték alatt) megjelenési aránya 5% 60 éves, 12,6% 70 éves és 23,6% 80 éves korban. A szisztolés érték relatív növekedése a kor előrehaladásával azzal magyarázható, hogy elsősorban a nagy erek fala merevebbé válik, nem tud megfelelően tágulni, és így a nyomás – a fizika törvényének megfelelően – emelkedik. Ugyanakkor a kis erek nem szűkülnek ezzel párhuzamosan, így a diasztolés érték normális maradhat.
Sajnos a szövődmények kialakulása szempontjából olyan nagy előnyt nem jelent, hogy csak a szisztolés vérnyomás emelkedik, mert ezzel függ össze a szív- és agyi szövődmények gyakorisága. Ezzel szeretném hangsúlyozni, hogy az időskori szisztolés vérnyomásemelkedést is komolyan kell vennünk, kezelésüktől nem tekinthetünk el.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.