Manuálterápiák és csontkovácsolás a fájdalom ellen!
A test, különösen a gerincoszlop csontjainak, izmainak és szöveteinek az átmozgatásáról, az úgynevezett manuálterápiáról régóta tudjuk, hogy hatékonyan enyhít nagyon sokféle régóta fennálló problémát vagy idült betegséget, így a fájdalomcsillapításban is eredményesen alkalmazható.
Leghatékonyabb fájdalomcsökkentő terápiák
A manuálterápiák közül fájdalomcsillapításra a leghatékonyabbak a csontkovácsolás (kiropraktika), az oszteopátia, a koponya- és gerincmasszázs (kranioszakrális terápia) – de léteznek újabb keletű, sikeres változatok is a csontok és a vázizmok problémáiból eredő fájdalmak kezelésére, mint a Rolfing, a mioterápia („lapocgyakorlat”, az izomműködés befolyásolásán alapuló kezelés), a Rosen-technika és a Bowen-technika.
Csontkovácsolás
A kiropraktika görög eredetű szó (cheiro = kéz; praxia = praktizálni), és kézzel végzett gyakorlatot, kezelést jelent. Különösen a gerinc csontjainak, izmainak és szöveteinek átmozgatásával állítja helyre a szervezet egészséges egyensúlyi állapotát. A technikák szerteágazók: a híres csontropogtató „helyrerántások”-tól az egészen gyengéd technikákig. Az utóbbi csoportba tartozik a McTimoney-módszer és a belőle kifejlesztett McTimoney-Corley-terápia.
Az oszteopátia és a kiropraktika között abban rejlik a fő különbség, hogy a gerincmasszőr a kezelés során a vérkeringés fokozására teszi a hangsúlyt, míg a csontkovács az idegeket tartja a legfontosabb elemeknek. A hagyományos csontkovácsolás általában hevesebb mozdulatokkal dolgozik, és általában „orvosibb” módszereket használnak, például röntgenfelvételt is készítenek a kórisme felállítása során.
A csontkovács a páciens nyakát mozgatja a gerincpanaszok gyógyítása során. A képen láthatóhoz hasonló fogások elsajátításához hosszas tanulásra van szükség, és a gyakorlatokat rendkívül körültekintően kell végezni, ezért sohase engedjük, hogy szakképzetlen kontár kísérletezzen rajtunk!
- Teendők átmeneti hallásromlás esetén
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Oszteopátia
Jelentése ellenére (csontkezelés) az oszteopátia nem csupán a csontok és a gerinc kezelésére alkalmas, bár leginkább erre használják. Az oszteopátia a test egész szerkezetét kívánja javítani és tökéletesíteni. A szakképzett terapeuták szerint a csontok, az izmok és az úgynevezett lágy részek megdolgozásával csaknem minden elváltozás gyógyítható, és a módszer fájdalomcsillapításra is alkalmas.
Akárcsak a csontkovácsolás, az oszteopátia is több mint száz évvel ezelőtt jelent meg az Egyesült Államokban. A gyakorló terapeuták mind orvosok, akik extra tananyagként sajátították el az oszteopátia technikáját és fogásait. Máshol az oszteopátiával foglalkozó terapeuták többnyire nem orvosok, őket külön főiskolákon képzik. Bár az orvosképzéshez hasonló tananyagot sajátítanak el a leendő terapeuták, nagyobb hangsúlyt kapnak a programban a természetes gyógymódok.
Az oszteopátia hatékony módszer a fejfájás, az agyrázkódás utóhatásai, az orrmelléküreg-gyulladás, az állkapocs- és rágóízületi problémák, a testtartás hibái, az izom- és ínfájdalom, az ismédődő megterhelések okozta sérülések, az ülőidegzsába, a nyak- és hátfájás, a reumás ízületi gyulladás, az ízületi fájdalom, a légzészavarok, a nehézlégzés, az asztma, az emésztési nehézségek, a fertőzések gyógyítására és a szülési fajdalom enyhítésére.
Koponya- és gerincmasszázs
A koponya- és gerincmasszázs (a kranioszakrális terápia) a test „kiegyensúlyozás”-ára szolgáló módszer, amelyet a csontok lehető leggyengédebb mozgatásával érnek el. Különösen a koponya csontjait dolgozzák meg, kevésbé erőteljesen pedig a gerincoszlopot is. Ezek a csontok összeköttetésben állnak a központi idegrendszerrel, amelyet az agy-gerincvelői folyadék vesz körül. Ha az agy-gerincvelői folyadék áramlását bármi is akadályozza, az testi vagy érzelmi „meghibásodás”-t okoz. Amikor a terapeuta a páciens fejére teszi a kezét, a lehető legenyhébb nyomással és mozgatással ezeket az akadályokat igyekszik megszüntetni.
Különösen csecsemők és kisgyermekek gyógyításában hatásos, csakis szakképzett terapeutával. A koponya- és gerincmasszázs hatékony módszer a fejfájás, az orrmelléküreg-gyulladás, az állkapocs- és rágóízületi problémák, a fülzúgás, az agyhártyagyulladás, a visszatérő fertőzések, a nyak- és hátfájás, a szülés utáni fájdalom, gyermekeknél pedig a kólika, a középfülgyulladás, a hiperaktivitás és az alvászavar kezelésére.
Hipnózisterápia
A hipnózis a betegségek kezelésének teljesen egyedi megközelítése. Segítségével az emberek tudat alatti szinten szembesülhetnek rejtett gondolataikkal és érzéseikkel. A hipnózist terapeuta végzi, s olyan mély nyugalmi állapotba juttatja a pácienst, amelyben „érintkezésbe léphet” panasza okával. Ha ismerjük problémánk okát akkor már könnyebb úrrá lenni rajta a pszichoterápia vagy a lelki tanácsadás során. Ezért a hipnózisterapeuták gyakran pszichoterapeuták is egyben.
A hipnózisterápia segítségével megtanulhatjuk a mély relaxációt is. A hipnózis meglehetősen ősi kezelési módszer, a legtöbb kultúrában léteztek sámánok, akik ismerték és sikerrel gyakorolták. A nyugati világban azonban egészen a XIX. századig többnyire csak színpadi látványosságként volt jelen. Napjainkra kísérletileg bizonyítottan rendkívül hasznos terápiás módszerré vált.
A hipnózisterápia hatékony módszer a legtöbb mentális és érzelmi probléma és az ezekből adódó testi bajok kezelésére.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.