Gyógynövényterápia – mire jó?
A hasznos növények gyógyászati célú felhasználása, a gyógynövény-terápia talán a legősibb orvosi módszer. A nyugati világban ez volt szinte az egyetlen gyógymód egészen a XVIII. századig, és bizonyos országokban mind a mai napig ez az orvoslás fő iránya.
Gyógyszerek helyett?
Részben a gyógyszerek mellékhatásai miatt, részben a gazdag keleti hagyományokból merítő, egyre nagyobb számban működő gyógynövény-terapeuták hatására a fejlett országokban reneszánszát éli a gyógynövény-terápia. A nyugati gyógynövény-terapeuták repertoárjába lassan beépülnek a Keletről származó gyógynövények, s igyekeznek a legjobbat kihozni az európai és az észak-amerikai hagyományokból is. A modern gyógyszerészet nagymértékben a gyógynövényeken alapul. A napjainkban ismert orvosságoknak mintegy 60%-a valamilyen növényből készült.
A hagyománytisztelő gyógynövény-terapeuták azonban még ezeket a modern gyógyszereket sem fogadják el, mert szerintük a megfelelő alkotórészeinek kivonása és elkülönítése – amelyet a gyógyszergyártó cégeknek meg kell tenniük ahhoz, hogy szabadalmaztathassák és kereskedelmi forgalomba hozhassák termékeiket – túlságosan koncentrálja a vegyületeket, így elveszítik a növény többi alkotórészével együtt kialakított természetes egyensúlyukat. Fenntartják továbbá azt az álláspontjukat is, hogy az emberi testnek teljesen természetes reakciója, ha védekezik a szintetikusan előállított gyógyszerek ellen, hiszen nem természetes anyagokról van szó.
Ezért a modern nyugati gyógynövény-terapeuták előszeretettel használják a fitoterapia és a növényi orvosság kifejezést a gyógynövények helyett. A terapeuták a mai is szeretik maguk készíteni a hatóanyagokat a nyersanyagokból, majd folyékony vagy szárított formában, „tea”-ként kínálják őket, vagy magát a növényi részt (gyökeret vagy levelet) használják fel külsőleg vagy belsőleg.
A gyógynövények felhasználása
Forrázatok
A forrázat valójában gyógytea, amelyet fogyaszthatunk melegen vagy hidegen, esetleg jegesen. Általában a növény leveléből vagy virágából készül. Kétcsészényi forró vízhez adjunk két teáskanálnyi növényi részt. Hagyjuk ázni tíz percig, időnként keverjük meg. Szűrjük le, és ha kell, mézzel ízesítsük. KivonatokA kivonatokat általában a növény keményebb részeiből, például a gyökeréből, a kérgéből vagy a magjából készítjük, és viszonylag hosszasan kell forralnunk vagy áztatnunk őket ahhoz, hogy hatóanyaguk kioldódjon. Tegyünk egy lábosba 30 g növényi részt fél liter vízhez. Ne használjunk alumíniumlábost, mert abból mérgező fémrészek oldódhatnak ki, és bejuthatnak a kivonatba. Forraljuk fel az oldatot, és körülbelül tíz percig áztassuk. Kihűlés után szűrjük le, majd nyomjuk ki a növényi részeket, hogy minél jobban hozzájussunk a hatékony növényi kivonathoz.
Tinktúrák
Tinktúra formában akár két évig is meg tudjuk őrizni a növények hatóanyagait. A tinktúra általában alkohollal készül, amely egyben remek oldószere is a legtöbb aktív összetevőnek. A gyógynövényboltokban beszerezhető, készen kapható tinktúrák többnyire erősebbek és tovább eltarthatok, de otthon is megpróbálkozhatunk tinktúrakészítéssel. A porított növényrészeket áztassuk 50%-os alkohololdatba. Hagyjuk őket két hétig ázni, miközben naponta rázzuk fel az oldatot. Végezetül szűrjük le és zárjuk palackba. Evőkanálnyi mennyiséget adagoljunk vízhez vagy teához.Pakolások
A gyógynövénypakolás valójában a gyógynövények külsőleges felhasználási módja. Az összemorzsolt gyógynövényt keverjük össze vízzel és liszttel vagy kásával, esetleg tejbe áztatott kenyérrel, az így kapott pépet kenjük a bőrre, és takarjuk le kendővel. Amikor cseréljük a borogatást, mindig nedvesítsük be a kendőt meleg vízzel, hogy ne száradjon ki. A gyógynövény pakoláshoz is adhatunk egy kevés meleg vizet, és tehetjük két gézréteg közé vagy muszlinzsákba, mielőtt a bőrre kennénk.A mindennapos bajok öngyógyítással való orvoslására egyre szélesebb körben találunk megoldást a gyógynövény-, a bioboltokban és a patikákban tablettaként vagy kapszulaként árult gyógynövények között. A gyógynövények hatékony gyógyszerek, egyikük-másikuk kimondottan mérgező hatású, ha nem megfelelő kezekbe kerül. Forduljunk gyógynövényszakértőhöz, ha biztosak akarunk lenni abban, hogy bajunkra a megfelelő gyógynövényt használjuk a helyes adagolásban.
Mire jó a gyógynövényterápia?
A gyógynövény-terápia hatékony módszer a fejfájás, a migrén, a depresszió, a szem kifáradása, a fülfájás, a fülzúgás, az orrmelléküreg-gyulladás, a fogfájás, a fogínygyulladás, az afta, a torokgyulladás, a nyakfájás, a köhögés, a megfázás, az influenza, a hörghurut, az asztma, a mellhártyagyulladás, a tüdőgyulladás, a tuberkulózis, a koszorúér-megbetegedés, a keringési problémák, a gyomorfájás, az emésztési zavarok, a gyomorégés, a hányinger, a fekélyek, az epekő, a székrekedés, a hasmenés.
Továbbá hatékony még az ingerlékenyvastagbél-tünetegyüttes, a gurdélygyulladás, a féregnyúlvány-gyulladás, a gyulladásos bélbetegségek, az aranyér, a húgyutak fertőzései, a hólyaghurut, a vesekő, az izom- és ínfájdalom, a nyáktömlőgyulladás, a köszvény, az ízületi gyulladás, a Bechterew-kór, a melegkiütés, a tályogok, a vízhólyag, az ótvar, az ekcéma és a bőrgyulladás, a pikkelysömör, a dülmirigygyulladás, a herpesz, a méhelőesés, a havivérzés előtti tünetegyüttes, a fájdalmas menstruáció, a hüvelygyulladás és a rák okozta fájdalom enyhítésére.
Figyelmeztetés
Éppen ezért azt javasoljuk, hogy mindig előre elkészített gyógynövénykészítményeket használjunk, amelyeket megbízható drogériában vagy gyógynövényboltban szerzünk be. Ha saját magunk akarjuk elkészíteni a növényekből a gyógyszert, akkor először mindenképpen beszéljük meg gyógynövény szakértővel, vagy kérjük ki valamilyen szervezet véleményét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.