Hogyan hat az alkohol az alvásra?
Az emberi fogyasztásra szánt szerek legkevésbé hatásos, ugyanakkor legegyszerűbb kémiai összetételű tagja, amelynek egészségügyi és társadalmi szempontból is elképesztő mennyiségű áldozata van. A dohányt leszámítva ez egymagában több elkerülhető morbiditást és mortalitást okoz, mint az összes többi gyógyszer együttvéve.
Maga az alkohol szó a kémiai tudományokban használatos, de azt a bizonyos elemet, amely jelen van a sörben, borban, tömény italokban, azt helyesen „etanolnak” vagy „etilalkoholnak” nevezik. Ez a drog nem izgatószer, ahogy a legtöbben feltételezik, hanem nyugtató – azaz, a drognak csillapító hatása van, tompítja a tudatosságot, az éberséget, csökkenti az izgalmi állapotot, csökkenti a nyugtalanságot.
Jöhet a következő Martini?
Az alkohol nagyon hamar felszívódik a gyomorból, és már pár perccel a fogyasztás után bekerül a véráramba. Felszívódhat ugyan közvetlenül a vastag gyomorfalon át is, sokkal gyorsabban felszívódik azonban a vékonybél falának vékony belső rétegén át, tehát ha bármi a gyomorban visszatartja az alkoholt, az lelassítja a felszívódást, mert az alkohol később jut a vékonybélbe, ahol a felszívódás folyamata gyorsabb.
Így tehát, ha alkoholfogyasztás előtt vagy közben eszünk, az késlelteti az alkohol megjelenését a véráramban, így csökken a hatékonysága is. Az alkoholfogyasztás előtt vagy közben a szervezetbe vitt étel miatt az alkohol csak egy-másfél órán belül éri el csupán maximális koncentrációját a véráramban.
Az etanol gyorsan és egyenletesen oszlik el a szervezetben, könnyedén be tud lépni az agyba, ahol a legfőbb hatását kifejti. Bár az elfogyasztott alkohol egy csekély részét a vesén, egy kis részét a tüdőn keresztül változatlan formában választjuk ki (ezen alapszik az alkoholszonda), a legnagyobb része mégis acetaldehiddé alakul át a májban egy oxidációs folyamat során. Ez egy meglehetősen konstans folyamat; az aktív alkoholból egy inaktív vegyület lesz. A felnőttek többsége képes az oxidációra vagy hatásos kémiai lebontásra, háromóránként körülbelül 30 milliliter alkoholt tud lebontani a szervezet.
Bár a drognak jelentős hatása van a májra, a szívre, a vérerekre, a gyomorra és a béltraktusra, valamint sok más szövetre is, az alvásra következetesen és megjósolhatóan hat, és ez az, amiért a lefekvés előtti pohár ital a néphagyomány szerint altatónak számít.
Piál vagy szundikál: ön dönt!
A közhiedelemmel ellentétben az alkohol ugyan elálmosít, de nem segíti az alvást, épp ellenkezőleg, rontja azt. Amikor megiszik valaki egy pohárral, álmosnak érzi magát; az alkohol kezdeti nyugtató hatása érvényesül, a tudatosság szintjét csökkenti az alkohol, tehát álmosnak érezzük magunkat, néha még szédülünk is, forog velünk a világ – a szó szoros értelmében kábák vagyunk.
Egyeseknél ez a hatás erőteljesebb – már egy pohár bortól is elalszanak. Minthogy az alkohol hatására gyorsabban és könnyebben merül álomba az ember, sokan úgy tartják, hogy az alkohol tehát segíti az alvást. Az elalvást megkönnyítő jótékony hatását azonban messze felülmúlja az éjszaka többi részében kifejtett romboló hatás.
Az alkohol hatása
Az alvás elején alkohol hatására a mély alvás mélyebbé válhat, kevesebbet forgolódunk, és a korai REM fázis, azaz az álmodás nem jelenik meg. Amikor azonban a nyugtató hatás múlóban van, a drog következetesen rontja az alvást, ahogy telik az éjszaka. A szokásosnál egyre több időt tölt az alvó a szürkületi zónában, sokkal többször felébred, és sokkal kevesebb a REM szakasza.
Horkolás, légzés
Az alkohol következetesen rontja alvás közben a légzéssel kapcsolatos problémákat is – különösen a légzésmegállást és a horkolást, s így az addig enyhe esetből súlyos, esetleg életveszélyes állapot alakul ki. Sokan tapasztalják ezt a klinikai hatást, miután észreveszik, hogy a hálótársuk csak jelentős alkoholfogyasztás után horkol, vagy hogy a légzésleállás meghosszabbodik, még félelmetesebbé válik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.