Garatgyulladás okai és kezelése gyerekeknél
A garat az a légzőszerv, amelyik összeköti a szájat, a nyelőcsövet és a gégét. Általában a garatgyulladás alatt a mandula és a gége gyulladását is értik, mert a kisgyermekeknél a felső légúti gyulladások mindig összekapcsolódnak. Hároméves kortól, illetve amikor a kisgyerek elkezd közösségbe járni, gyakrabban jelentkező betegség.
Okai
Leggyakrabban vírusos eredetű, de lehet bakteriális is, vagy kémiai eredetű (a passzív dohányzástól vagy a szennyezett levegőtől: por, ipari szennyezés). A gyakran és hosszasan kiabáló gyerekek garata sérülhet, ami szintén gégegyulladást okoz.
Tünetek
A torokfájáson kívül a legáltalánosabb tünet a láz, ami lehet magas, de enyhébb is.
A garatgyulladás esetén javasolt étkezési tanácsok
- Korlátozzuk az állati fehérjében gazdag ételek fogyasztását, a sajtokat és a finomított cukrot.
- Adjunk C-vitaminban gazdag ételeket: teljes gabonát, friss gyümölcsöt, déligyümölcsöket.
- Itassuk sok folyadékkal a kis beteget, vízzel,teinmentes teával, gyógyteával, facsart gyümölcslével és zöldséglével. Kerüljük a cukros üdítőket.
Megduzzadt garatmandulák tünetei gyermekkorban
A garatmandulák az orr hátsó részén található nyirokszervek. Ha megnagyobbodnak (hipertrónia), könnyebben kialakul a megfázás, és – különösen háton fekve – a gyerek kénytelen nyitott szájjal aludni, ahelyett, hogy az orrán venné a levegőt, mint rendesen.
Oka
A garatmandula megduzzadását a rendszeresen bekövetkező fertőzések okozzák. Minden alkalommal, amikor influenza, megfázás, fülgyulladás arcüreggyulladás következik be, a garatmandulák megnagyobbodnak, és ha egymáshoz közel történnek a fertőzések, a betegség krónikussá válik.
- A libidó csökkenése és okai
- A szexuális fejlődés visszamaradásának okai
- Vizelési panaszok okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tünetek
Ha a gyulladás jelentős, a gyerek mindig nyitva tartja a száját, makacsul köhög, különösen éjszaka, amihez a fog összezáródásának zavarai, kellemetlen szájszag, orrhang társul.
Diagnózis
A fül-orr-gégész szakorvos állítja fel. Az utóbbi években egy új módszerrel vizsgálják meg a mandulákat: az orrlyukon keresztül egy száloptikát vezetnek be az orrjáratba; a hajlékony szondán egy kamera van, így közvetlenül meg tudják vizsgálni a mandulákat, és ebből megállapítják, hogy el kell-e távolítani azokat.
Terápia
Gyógyszeres kezeléssel lehet csökkenteni a manduladuzzanatot, az orron (kortizon tartalmú) vagy a szájon (antibiotikumok vagy kortizon) keresztüladott gyógyszerekkel. A sebészeti beavatkozás, amely során a garatmandulákat és/vagy az orrmandulát eltávolítják, akkor indokolt, ha a gyógyszeres kezelés nem hozza meg a várt eredményt, a gyerek ismételten fülgyulladásban szenved, hallása romlik, vagy gyakran nem kap levegőt a megnőtt mandulák miatt.
Javaslatok
A kisgyermekeknél az orrdugulás elkerülése érdekében, ha még nem tudják kifújni az orrukat, sós, tengervizes oldattal kell kimosni az orrlyukakat, és kiszívni azokat.
Homeopátia
Sok előnye van, nincs mellékhatása és nagyon hatékony. A leggyakrabban adott szerek a következők: Allium cepa 5CH, ha tüsszögőrohamok vannak, a váladék világos, vizes, bőséges, és irritáló. Az Euphrasia officinaíis 5CH ha nem irritáló vizes az orrváladék, tüsszögés, erős könnyezés, égő, gennyes, vörös a kötőhártya és a fény zavarja a gyereket.
A Sticta pulmonaha 5CH a száraz orrnyálkahártya-gyulladás és a homloktáji fejfájás esetén. A Nux vomlca 5CH a görcsös tüsszögés, száraz orr, érzékenység esetén, amikor hidegrázás, fázás jelentkezik. A Kalcium bichromicum 5CH a sűrű ragacsos, szálas sárgás, sárgás-zöldes orrváladék esetén. Mindegyikből 3 labdacs kevés vízben feloldva, akár óránként, amíg a tünetek nem enyhülnek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.