Fogfájás esetén mit tegyünk?
Okai
Kisgyermekek esetében lehet teljesen normális is, hogy ha növekedésükhöz, fejlődésükhöz kötődően jelenik meg. Fogszuvasodást vagy esetleg a fog balesetek miatt bekövetkező törése is járhat fogfájással.
Tünetek
Amikor a tejfogak elkezdenek kibújni, a kisgyerek általános rosszullét tüneteit mutatja: fájdalom, láz, hasfájás, hasmenés, megfázás, köhögés. A fájdalom éjszaka jelentkezik, a kicsi látszólag ok nélkül elkezd sírni. Fájdalomcsillapítót adhatunk neki, hogy megnyugtassuk. Más alkalmakkor a fogfájáshoz olyan problémák társulnak, mint a torokfájás, fülfájás (fülgyulladás), mandulafertőzések (mandulagyulladás) vagy a száj nyálkahártya fertőzései, mint az ínygyulladás és a szájnyálkahártya-gyulladás.
Diagnózis
Amikor belenézünk a csecsemő szájába, kétségtelenül láthatóak az előjövő fogacskák, s ehhez bő nyálképződés társul. Ha viszont egy kicsit nagyobb gyereknek fáj tartósan a már korábban előbújt tejfoga, akkor ezt valószínűleg fogszuvasodás okozza. Fogorvos állapítja meg, és ha szükséges, kezeli.
Megelőzés
A megfelelő táplálkozással elkerülhetjük a fogszuvasodást, kerüljük a cukros italok, édességeket. Szigorúan ügyeljünk a szájhigiéniára, és rendszeres fogmosással védjük gyermekünk fogait.
Homeopátia
A fogfájásra használható gyógyszerek a következők: Chamomilla 15CH, 3 labdacs naponta háromszor, ha a gyermek izzad, az arca vörös, hasmenése van és a széklete záptojás szagú, alig viseli a fájdalmat és csak akkor nyugszik meg, ha föl-alá sétálunk vele a szobában. Crna 15CH 3 labdacs naponta háromszor, ha az arca sápadt, kék karika van a szeme körül, éjszaka és nappal is csikorgatja a fogát.
Coffea 15CH 3 labdacs naponta háromszor, ha hiperérzékeny a fájdalomra, nem alszik nyugodtan, még gyulladáscsökkentőkkel sem ipeca 15CH 3 labdacs naponta háromszor, ha a fő tünetek a hányás és a hasmenés, a nyelve tökéletesen rózsaszín, és a gyermek nem szomjas. Végül pedig Phytolacca 9CH, ha a gyermek mindent rágcsál – a kezét, a tárgyakat, az ételt – és ha időnként az ínyén vér gyűlik össze ott, ahol a fogának kell majd kijönnie.
Növényterápia
Szegfűszegolaj-esszencia összekeverve két kiskanál sáfrányos szekliceolajjal, ami természetes érzéstelenítő, íze kellemes, és gyorsan enyhíti az ínyfájdalmat, bár utána előfordulhat hólyagképződés. Az édesgyökérpor vízzel összekeverve és a gyermek gyulladt ínyére kenve fájdalomcsillapító hatású, míg magát az édesgyökeret önmagában is rágicsálhatja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.