Gyógynövények

Barátcserje – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Barátcserje (Vitex agnus-castus) története, alkalmazott drogok

A barátcserje a mediterrán régióból származó, ma már több kontinensen elterjedt növény. Termését évszázadokon át nőgyógyászati és urológiai panaszok enyhítésére, a szexuális vágy csökkentésére alkalmazták. A barátcserje régóta összekapcsolódik a tisztasággal, szűziességgel. Középkori hagyomány szerint a novíciusok barátcserje-virággal behintett úton léptek be a kolostorba. A szerzetesek a növény bogyóját fűszerként a bors helyett, a nemi vágy leküzdésére fogyasztották.

A barátcserje felhasználásának céljaival kapcsolatosak a növény magyar, illetve latin, an­gol és német nevei is (agnus castus (latin): ártatlan bárány; Piper monachorum (latin), Monk’s pepper (angol), Mönchspfeffer (német): szerzetesek borsa]. A bors elnevezés a termés enyhén csípős ízére utal.

A Vitex agnus-castus L. (Verbenaceae) 2-5 m magasra növő cserje. A drogot a növény érett, kb. 5 mm átmérőjű 4 magot tartalmazó, aromás illatú, enyhén csípős ízű termése szolgáltatja. A termés (Agni casti fructus) hivatalos a Ph. Hg. VIII-ban, amelynek kaszti-cintartalma legalább 0,08%.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A barátcserje jellemző anyagai közé tartoznak az iridoid-glikozid szerkezetű aukubin és agnuzid, diterpének, flavonoidok (pl. kaszticin) és az illóolaj (kb. 0,5%) komponensei. A hatásokért felelős vegyületeket még nem azonosították, bár a dopaminreceptorhoz muta­tott affinitásuk alapján a klerodán- és labdántípusú diterpének, valamint a kaszticin sze­repe tűnik a legvalószínűbbnek.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

Bár a barátcserje termését számos nőgyógyászati és szexuális panasz kezelésére használták már az ókor óta, ezek közül nem emelkedett ki a menstruációt megelőző, azzal kapcsolatos tünetek enyhítése. A növény ilyen célú alkalmazása csak a 20. században, a modern farmakológiai vizsgálatok elkezdése után vált hangsúlyossá.

Preklinikai vizsgálatok

Felismerve a barátcserje évezredes gyógyászati jelentőségét, német kutatók az elmúlt év­század első felében kezdtek állatkísérletekbe a barátcserje hatásainak felderítésére. Meg­figyelték, hogy a növény termésének kivonata késleltette a kísérleti állatok tüzelését, ami hormonhatásra utalt.

Ez az eredmény további vizsgálatok elvégzését ösztönözte. A cserje termésének kivonata in vitro és állatkísérletekben prolaktin-inhibítor hatásúnak bizonyult: dopaminagonistaként csökkentette az agyalapi mirigy elülső lebeny sejttenyészetében a TRH-indukált prolaktintermelést. A prolaktiriszekréció csökkentése a D2-receptorok sze­lektív ingerlésével alakul ki. A barátcserje prolaktinszint-csökkentő hatása terápiás szem­pontból azért jelentős, mert premenstruációs szindrómában gyakran magas a hormon szintje, ami összefüggésben van a tünetek egy részével (pl. mellfeszülés és -fájdalom).

A prolaktinszint-csökkentő hatást tiszta kaszticin és egyes diterpének esetén is doku­mentálták. Állatkísérletekben a kaszticin markáns fájdalomcsillapító hatását is igazolták. A barátcserje-kivonat bizonyos vegyületei (egyes flavonoidok) gyenge ösztrogénreceptor-affinitást is mutatnak, ennek azonban terápiás szempontból feltehetőleg nincs jelen­tősége.

Humán bizonyítékok

A prolaktinszint-csökkenés humán vizsgálatokban is kimutatható, a placebónál szignifi­kánsan jelentősebb, a pozitív kontrollként alkalmazott bromokriptinhez hasonló mértékű volt. A bromokriptin alkalmazásának hátránya, hogy viszonylag gyakoriak a mellékhatásai (hányinger, hányás, szédülés, fejfájás), míg a barátcserje esetén a nemkívánatos hatások gyakorisága nem volt jelentős.

Ez részben azzal magyarázható, hogy a Vitex-készítmények nem befolyásolták az FSH (follikulusstimuláló hormon) és az LH (luteinizáló hormon) plazmakoncentrációját. Több menstruációs cikluson át tartó vizsgálatban az aktív keze­lésben (barátcserje) részesültek esetén a TRH-stimulációt (a tireotrop hormon fokozza a prolaktin szekrécióját) követően a prolaktin plazmakoncentrációja szignifikánsan ki­sebb mértékben nőtt, mint a placebót szedett betegeknél, ezen kívül a normálisnál maga­sabb bazális prolaktinszint is mérséklődött.

A látens hiperprolaktinémia következtében kialakuló sárgatest-elégtelenség és termé­ketlenség esetén is tanulmányozták a barátcserje hatásosságát. A kezelések eredményessé­gét jelzi, hogy a ciklusok normalizálódása (a luteális fázis megnyúlása), az amenorrhoea megszűnése, a prolaktinkoncentráció csökkenése és a teherbeesések számának növekedése volt megfigyelhető a barátcserje hatására.

A növénnyel végzett legtöbb vizsgálatot premenstruációs szindrómában szenvedő nők bevonásával végezték. A kezelés hatásosságát általában a pszichés és szomatikus tünetek szubjektív intenzitását felmérő kérdőív kitöltésével értékelték. A vizsgálatok zöme alá­támasztja a barátcserje hatásosságát a PMS tüneteinek enyhítésében. Több vizsgálatban megfigyelt jelenség, hogy a maximális hatásosság eléréséhez legalább 3 hónapos kezelés szükséges.

A barátcserje hatásosságát premenstruációval társuló mellfájdalom enyhítésében külön is vizsgálták. A kontroll nélküli vizsgálatokban a betegek kb. 70-80%-a esetén eredmé­nyes, a fájdalmat enyhítő volt a kezelés, placebóval összehasonlítva a barátcserje-kezelés nagyobb mértékben csökkentette a fájdalmat. A kezelés hatásossága a kezelési idő hosszá­val fokozódott.

Indikációk, adagolás

A barátcserje-kivonat fő indikációi a rendszertelen menstruáció, a premenstruációs szind­róma tüneteinek, valamint a mellfeszülés csökkentése. Olyan nők is szedhetik, akiknek fogamzásgátló tabletta szedése mellett is menstruációs panaszaik vannak. A drog napi adagja 30-40 mg, de általában a termés kaszticinre standardizált alkoholos kivonatát al­kalmazzák. Menstruációs zavarok esetén legalább 3 hónapos, premenstuációs szindróma és mellfájdalom esetén legalább 3 cikluson keresztüli kezelés szükséges. Mellfeszülés-ér­zés esetén a diagnózis tisztázása céljából a kezelés megkezdése előtt fel kell keresni az orvost.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

A drog jól tolerálható, mellékhatások ritkán fordulnak elő és nem specifikusak (csalán­kiütés, hányinger, hányás, emésztési panaszok, fejfájás). A készítmények adagolása során ritkán allergia vagy intenzívebb menstruációs vérzés jelentkezhet.

Várandósság és szoptatás alatt nem ajánlatos alkalmazni (a prolaktinszint csökkenése a tej elapadásával járhat). A drog dopaminerg hatása miatt fennáll a lehetősége az azonos támadásponton ható szerekkel kialakuló kölcsönhatásnak (pl. dopaminantagonisták: metoklopramid. butirofenonok; dopaminagonisták: bromokriptin). A barátcserje mell és pajzsmirigydaganat esetén ellenjavallt. In vitro és állatkísérletekben a drog kivonata nem bizonyult mutagénnek vagy genotoxikusnak. a humán terápiában alkalmazása biztonsá­gos

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.