Kankalin – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai
Kankalin (Primula sp.) története, alkalmazott drogjai
A Primula fajok erdők, tisztások lágyszárú, évelő növényei. A tél elmúltával az elsőként megjelenő növények közé tartoznak (innen a latin név: Primula veris – a tavasz első virága). A különböző kankalin-fajok (Primulaceae) közül a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv a tavaszi (P. veris L.) és a sudár, más néven sugár kankalin (P. elatior (L.) Hill.) gyökerét (Primuláé radix) tartalmazza hivatalos drogként. Korábban hazánkban a szártalan kankalin (P. vulgáris) drogját is gyűjtötték. A szártalan és a sudár kankalin Magyarországon védett növények, utóbbi különösen ritka.
- A magokat frissen, zölden, mielőtt megbarnulnának és megszáradnának, nyáron vessük el. A csírázás néhány hét múlva várható.
- A száraz, barna magoknak hidegkezelésre van szükségük. Ősszel vessük, akár két évet is igénybe vehet a csírázás, ezért legyünk türelmesek.
- Ha ősszel tőosztással szaporítjuk, az sikeresebb lehet, mint magról.
- A kankalin fagytűrő évelő, idővel magától is elterjed.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A növények gyökere, gyöktörzse 5-10% triterpénszaponint tartalmaz. A drogban található fenol-glikozid szerkezetű primverozidból szárítás közben enzimatikus bomlás következtében 5-metoximetil-szalicilát képződik, amely a gyökér jellegzetes szagáért felelős, de a hatáshoz nem járul hozzá érdemben.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Az ókori görög-latin szerzők műveiben nem található említés a kankalinfaj okról, mivel az Európa északibb területein honos növények nem jutottak el a mediterrán térségbe. A középkor óta a számos kankalinfaj gyökerét és föld feletti részét alkalmazzák köptetőként.
Preklinikai vizsgálatok
A drog hatásáért a gyökérben található szaponinok felelősek. A broncholitikus és köptető hatás reflexesen, a nervus vaguson keresztül alakul ki. A bronchusok transzepiteliális ion-
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
és víztranszportjának fokozásával nagyobb mennyiségű, hígabb váladék képződik, amely köhögéssel könnyebben eltávolítható. Megfelelő dózisban a szaponinok kis viszkozitású bronchiális nyákelválasztást eredményeznek.
Szekretolitikus hatásukat nem csak a váladék felhígításával érik el, hanem felületaktivitásukkal a váladék eltávolítását is megkönnyítik, ezen kívül a garat nyálkahártyájának irritálásával köhögést váltanak ki. A köpet eltávolítását az is elősegíti, hogy a vegyületek fokozzák a nyálkahártya csillósejtjeinek aktivitását.
Humán bizonyítékok
A különböző Primula drogokkal nem végeztek kielégítő humán vizsgálatokat, de a tapasztalat és a szaponinokkal kapcsolatos farmakológiai ismeretek alapján hatásosságuk megalapozott. A kakukkfű és a kankalin kivonatát tartalmazó kombinációs készítmények hatásossága köhögéssel járó felső légúti megbetegedésekben azonban meggyőzően bizonyított.
Indikációk, adagolás
A kankalin felső légúti hurut esetén köptetőként alkalmazható. A drog egyszeri adagja 0,5, napi dózisa 1,5 g, ami forrázatként vagy tinktúraként használható. Gyermekek kezelésére célszerűbb kankalinvirágot vagy más növény drogját használni, mivel a kankalin-gyökér kellemetlen ízű és viszonylag erősen irritálja a gyomrot.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Túladagolás vagy hosszú távú szedés esetén a gyomor-bélnyálkahártya irritációja jelentkezhet, amelynek következtében gasztrointesztinális panaszok (hányás, hasmenés, gyomorfájás) alakulhatnak ki. Bár fokozzák más hatóanyagok biológiai hasznosulását, maguk a szaponinok a gyomor-bél traktusból rosszul szívódnak fel. A vegyületek hemolitikus hatása per os adagolás esetén nem alakul ki.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.