Római kamilla
Római kamilla (Chamaemelum nobile) történet, alkalmazott drogjai
A római kamilla (szinonim nevén nemes pipitér) már az ókorban is ismert gyógynövény volt. Dioszkuridész három különböző római székfű-fajtáról írt, de a leírás alapján nem lehet pontosítani a fajokat. A római kamillát számos országban, főként Nyugat-Európában az orvosi székfű helyett alkalmazzák.
A drogot a Dél- és Nyugat-Európában és Észak-Afrikában honos, több országban, így hazánkban is termesztett növény virágzata szolgáltatja. A Chamaemelum nobile (L.) Ali. (syn. Anthemis nobilis L.) (Asteraceae) évelő, 25-30 cm magas növény. A drog sok nyelves virágú fészkes virágzatokból áll. Szaga és íze fűszeres, kesernyés.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a római kamilla termesztett telt virágú fajtáinak szárított virágzataiból álló drog hivatalos (Chamomillae romanae flos – rómaikamilla virág), amelynek illóolajtartalma legalább 7 ml/kg.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A drog 0,4-2.4% illóolajat tartalmaz, amelyben legnagyobb mennyiségben az angelikasav, izovajsav és tiglinsav alifás rövid szénláncú alkoholokkal alkotott észterei találhatóak meg (85%), kisebb mennyiségben mono- és szeszkviterpéneket tartalmaz. Az illóolaj vízgőz-desztillációval történő kinyerése során a növényben lévő proazuléntípusú terpenoidokból kamazulén képződik. A keletkezett kamazulén mennyisége függ a növény származási helyétől és korától. A drogban kis mennyiségben germakranolidtípusú szeszkviterpén-laktonok (pl. nobilin. 3-epinobilin, 1,10-epoxinobilin, 3-dehidronobilin) találhatóak.
Az illóolajon kívül a római kamilla virágzata tartalmaz még kumarinokat, flavonoidokat, valamint egyéb komponenseket (poliineket, fitoszterineket).
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A népi gyógyászatban nagyon elterjedten használják gyulladáscsökkcntésre, karminatí-vumként, sztomachikumként (az orvosi székfűvel ellentétben kesernyés ízű), ill. tejel választás elősegítésére. Egyéb felhasználási területei megegyeznek az orvosi székfűével.
Preklinikai vizsgálatok
A római kamillával kapcsolatban kevés vizsgálatot végeztek. Az illóolaj esetén a gyulladáscsökkentő hatást patkánylábödéma-teszten bizonyították, ami összefügg a drog proazu-lén-, illetve azuléntartalmával. A drog extraktumának peritoneális adagolásakor vizclet-hajtó és szedatív hatást tapasztaltak patkányokon. A római kamilla kivonata görcsoldó, illóolaja antibakteriális hatású.
Az azulén állatkísérletben orális adagolás esetén serkentette a máj regenerációját. A szeszkviterpén nobilin. 1,10-cpoxinobilin és 3-dehidronobilin in vitro antitumor aktivitást mutatott humán sejtvonalon.
Humán bizonyítékok
A római kamilla kémiája, különösen az illóolajé, jól dokumentált és hasonló az orvosi székfűéhez, viszont kevés humán farmakológiai adat áll rendelkezésre. Tekintettel a hasonló kémiai összetételre – különösképpen az illóolaj azuléntartalmára – az orvosi székfű esetén leírt gyulladáscsökkentő hatás a római kamillára is vonatkoztatható, és ennél fogva alátámasztja a növény ilyen jellegű tradicionális alkalmazását.
Indikációk, adagolás
Az orvosi székfűhöz hasonlóan gyulladáscsökkentőként, simaizomgörcs-oldóként (gyomor-bélrendszeri görcsök és dysmenorrhoea esetén is), szélhajtóként, valamint emésztést javítóként alkalmazzák. Átlagos napi adagja 5-12 g drog, vagy ennek megfelelő kivonat.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Tekintve a leírt allergiás reakciókat és a lehetséges keresztérzékenységet, olyan egyéneknél, akiknél az Asteraceae család valamelyik tagjával szembeni túlérzékenység ismert, nagyobb eséllyel jelentkezhet allergiás reakció. Specifikus mellékhatás, interakció nem ismert.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.