Májméregtelenítési probléma – a krónikus fáradtság oka?
Ha megnő a bél áteresztőképessége, a májra túl nagy teher hárul, hogy megbirkózzon az emésztőcsatornán keresztül a vérbe bekerülő nagyobb mennyiségű méreganyag tartalommal, a nem megfelelően megemésztett ételekkel és a lehetséges allergiát kiváltó anyagokkal. A szervezetben végbemenő kémiai folyamatok mintegy 80%-a a potenciálisan káros anyagok ezreinek eltávolítását foglalja magában. Ezek nagy részét a máj végzi el, amely így elszámoló intézetként működik: képes a potenciálisan káros anyagok millióit felismerni, és átalakítani ezeket ártalmatlanokká, illetve előkészíti az eltávolításukat.
Összegyűjti az aminosavakat, tárolja a vitaminokat és ásványi anyagokat, koleszterint és epét termel, szabályozza a glükóz-és zsírellátást, egyensúlyban tartja a hormonokat és kulcsfontosságú szerepet játszik az immunrendszerben. Ez a szervezet kémiai agya – újrahasznosít, regenerál, méregtelenít egészségünk megőrzése érdekében.
Méreganyagok a szervezetünkben is termelődnek
Többnyire hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy az ételek mindig a javunkat szolgálják. Természetesen így is van, de az igazság az, hogy szinte minden étel tartalmaz méreganyagot a tápanyagok mellett. Ahogy a levegő és a víz is. Ezek a szervezeten kívül képződött, külső méreganyagok (exotoxinok) csak kis részét képezik annak, amivel a májnak meg kell birkóznia. A szervezet sok méreganyagot termel, amúgy ártalmatlan molekulákból is. Minden egyes gondolat, minden lélegzetvétel, minden mozgás méreganyagot termel.
Ezeket a szervezeten belül képződött, vagyis endotoxin anyagokat pontosan ugyanazon a módon lehet ártalmatlanná tenni, mint az exotoxinokat. Az, hogy egy anyag káros-e vagy sem, legalább annyira múlik azon, vajon képesek vagyunk-e hatástalanítani, mint magának az anyagnak a toxicitásán. A halmozott ételérzékenységben szenvedők ugyanazt az ételt fogyasztják, mint az egészséges emberek, csak náluk már elveszett a méregtelenítő képesség.
Ne úgy fogjuk fel, hogy bizonyos anyagok ártanak nekünk, vagy allergiát idéznek elő szervezetünkben, hanem úgy, hogy meghaladják az alkalmazkodóképességünket. Ez olyan, mintha a szervezet metabolizmusát tűzzel szimbolizálnánk. A tűz füstöt produkál, amelytől meg kell szabadulni. A metabolikus tűz a szervezetünkben (amely a növények által tárolt napenergia felhasználásának eredménye) lassan ég, és rengeteg füstöt termel. Ezen kell a májnak dolgoznia. Gyakran a „füst” az, amely a problémákat okozza, nem maguk a kémiai anyagok.
- Miért vagyok mindig fáradt?
- A májmegbetegedések természetes gyógymódja
- A leggyakoribb javallatok májátültetésnél
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Méregtelenítés – kétlépcsős folyamat
Két fázisra lehet osztani azt, ahogy a máj méregteleníti ezt a „füstöt”. Az első fázis ahhoz hasonló, ahogy a szemetet összegyűjtjük az elszállításhoz. Tulajdonképpen nem távolít el semmit, csak előkészíti az eltávolításra, megkönnyítve ezzel az elvitelét. A zsírban oldódó méreganyagok például könnyebben oldódóvá válnak.
Az első fázist a P450 elnevezésű enzimek sora végzi
Minél több méreganyagnak vagyunk kiszolgáltatva, annál gyorsabban kell ezeknek az enzimeknek dolgoznia, hogy előkészítsék a szemetet az eltávolításra. Gyakran a P450 enzimreakciók során keletkezett kémiai anyagok a korábbi állapotuknál mérgezőbbekké válnak. Például, sok közülük oxidálódik, amely során káros szabadgyökök képződnek.
A P450 enzimek működése:
Tápanyagok hosszú listájától függ, beleértve a B2-, B3-, B6-, B12-vitaminokat, a folsavat, glutationt, aminosavakat (leucin, izoleucin, valin), flavonoidot, foszfolipidet, és ezenfelül antioxidáns tápanyagok sorát az oxidánsok kezelésére. Az olyan emberben, aki nagyarányú méreganyagoknak van kiszolgáltatva – étrendjének, életviteli tényezőknek és emésztési problémáknak köszönhetően -, annál ez az első fázis lehet, hogy felgyorsult, mivel kemény és gyors munkához szokott, hogy ezeket a méreganyagokat az eltávolításra előkészítse. Az első fázist mozgásba lendítő kémiai anyagok közé tartozik a koffein, alkohol, dioxinok, cigarettafüst, kipufogógáz, magas fehérjetartalmú étrend, szervesfoszfát-trágya, festékből származó gázok, telített zsírok, szteroid hormonok és a faszénparázs fölött sütött hús.
A következő, második fázis inkább a felépítésről szól, mint lebontásról
Dr. Sidney Baker, a méregtelenítés kémiájának szakértője szerint a szervezet építőfolyamatainak közel 80%-a méregtelenítő célt szolgál. Az első fázis végtermékét a konjugáció folyamata alatt átalakítják azáltal, hogy megkötik ezeket az anyagokat. Néhány anyag a glutation-hoz (GsH, fontos szabadgyök-semlegesítő molekula) kapcsolódik – ez a folyamat a glutation konjugáció. Így méregtelenítjük például a paracetamolt (acetaminophen). Túladagolás esetén glutationt adnak a betegnek, hogy eltávolítsa a gyógyszer első fázisban történő méregtelenítése során keletkezett, erősen pusztító hatású toxikus anyagokat.
Más méreganyagokként kötnek meg a szulfatációnak nevezett folyamat során. Ez a sorsa sok szteroid hormonnak, neurotranszmitternek és a paracetamolnak. A kén köz vétlenül az ételekből származik. A fokhagyma, hagyma és tojás a kéntartalmú aminosavak – mint amilyen a metioninés cisztein – bő forrása, így ha ezek hiányoznak a szervezetünkből, az problémához vezethet.
Mások metilcsoportoknak nevezett szénösszetevőket kötnek meg – ezt a folyamatot metilálásnak nevezzük. Az ólom és az arzén méregtelenítése is így zajlik. Az aszpirin glicint köt meg, ez a folyamat a glicin konjugáció. Amikor ezek az utak túlterheltek, a szervezet másik, ún. glukuronidáció útján dolgozik tovább, amely sok nyugtatószer lebontásának elsődleges útja.
Túl sok toxikus anyag vagy túl kevés tápanyag?
Amikor ezek a biokémiai utak nem működnek megfelelően túlterhelés vagy tápanyaghiány miatt, a szervezet káros méreganyagokat termel. Erre egy példa a metionin lebontásának toxikus mellékterméke, a homocisztein. Ez általában a B6-vitamin hiánya miatt bekövetkező szulfatáció, valamint a folsavat és B12-vitamint igénybe vevő metilálási folyamat problémáinak eredménye lehet. A kén-dioxid, a kipufogógázok alkotóeleme, a szulfatáció során közömbössé válik, a folyamat enzimjeinek alapja az ásványi molibdén, amely különösen nagy mennyiségben található meg a babfélékben. Ha az ember túlzottan nagy mennyiségű kipufogógáznak van kitéve, illetve molibdénszegény étrendet fogyaszt, akkor az a kipufogógázzal szembeni fokozott érzékenységhez vezethet.
A méregtelenítő folyamatok együttműködnek.
Abban az esetben, ha az egyik út túlterhelt, egy másik dolgozza fel a méreganyagot. A glicin konjugáció lebonthatja a homociszteint, ami megmagyarázza, hogy a magas glicinbe-vitel gyakran miért csökkenti a megnövekedett homocisztein szintet.
Máj-, vagy egészségügyi probléma?
A betegségek folyamatait a máj szemszögéből vizsgálva gyakran új megvilágításba helyezhetünk néhány huszadik századvégi gyakori egészségügyi problémát. Például, bármilyen allergiás, gyulladásos vagy metabolikus rendellenesség, mint az ekcéma, asztma, krónikus fáradtság, krónikus fertőzések, gyulladásos bélrendellenességek, szklerózis multiplex, reumás ízületi gyulladás, sőt, még a skizofrénia és a hormonális egyensúly felbomlása is, rendellenes májfunkcióval jár vagy azt vonja maga után.
Sok hormonális problémáért jelenleg a túl magas ösztrogénszintet okolják
A szervezet ösztrogént termel, és a májban lezajló számos folyamattal tartja fenn a megfelelő egyensúlyát. Az ösztron, ösztradiol és ösztriol (a három ösztrogénhormon) egyensúlya kritikus fontossággal bír az egészség fenntartása szempontjából. A hormonok egymásba alakulását, illetve lebontását a máj szabályozza. Ily módon a gyenge májfunkció az ösztrogénhormonok egyensúlyhiányához és felhalmozódásához vezethet.
Az agy nem képes megbirkózni a toxikus anyagok sorával, így a máj feladata, hogy a vér kémiai tisztítását elvégezze, mielőtt az az agyat eléri. Ezáltal a máj méreganyag túlterhelésének végzetes következményei vannak az agy és az idegrendszer működésére. Az autizmus, skizofrénizmus és az emlékezetvesztés mind a gyenge májfunkcióval állnak összefüggésben. Klasszikus példa erre az alkoholizmus. Amikor a máj nem boldogul az elfogyasztott alkoholmeny-nyiséggel, az agy védtelen marad. Ezért az agykárosodás, elmezavar és mentális betegségek a krónikus alkoholfogyasztás néhány különösen kellemetlen következményei.
Koleszterin- és vércukor-szabályozás
A koleszterint a máj termeli és bontja le. Ha többre van szükségünk, előállítja számunkra. Ha kevesebbre, lebontja – ha tudja. A koleszterin a hormonok fő építőeleme. Szervezetünk arra használja, hogy szexhormonokat – tesztoszteront, ösztrogént, progeszteront -, valamint mellékvese-hormonokat termeljen. A máj a koleszterinből epét állít elő a zsír emésztéséhez. A szervezet naponta közel egy liter epét termel. Bár ennek legnagyobb része újra felszívódik az emésztőcsatornából a vérbe, az a kis mennyiség, amely elhagyja a szervezetet, magával viszi a máj által kiválasztott méreganyagokat. A májproblémák általában zsírfelhalmozódáshoz vezetnek a májban, amelyek a „zsíros máj”, más néven „lomha máj” kialakulásáért felelős túlzott alkoholfogyasztással függnek össze.
A máj ezenkívül a cukrot glikogénné és zsírrá tudja alakítani
Amikor a vércukorszint alacsony, a glikogént glükózzá alakítja vissza. Az optimális májfunkció biztosításával fejlesztjük szervezetünk azon képességét, hogy fenntartsa a koleszterin, trigliceridek (vérzsír) és glükóz megfelelő egyensúlyát, amelyek létfontosságúak a jó egészség megőrzéséhez.
A májfunkció vizsgálata
A májfunkció vizsgálatára szolgáló standard teszt a GPT (glutamát-piruvát-transzamináz, hivatalos nevén alanin-aminotranszferáz, ALAT vagy ALT) és a GOT (glutamát-oxálacetát-transzamináz) kulcsfontosságú enzimek szintjének mérését foglalja magában. Az enzimek szintjének emelkedése arra utal, hogy a máj harcol. Bár ez hasznos abból a szempontból, hogy kimutat egy krónikus problémát, a gyógyulás ideális módját nem tudja beazonosítani.
Az „átfogó méregtelenítés” (Comprehensive Detoxification Profilé) nevet viselő vizsgálat a májfunkció modernebb és részletesebb mutatója, amely a krónikus egészségügyi probléma kialakulása előtt képes felismerni az egyensúlyhiányt. Ez egy noninvazív vizsgálat, amely során bizonyos mennyiségű koffeint, aszpirint és paracetamolt viszünk a szervezetbe, majd a vizeletben megjelenő kémiai anyagokat elemezzük. Az, hogy hogyan birkózik meg a szervezet ezekkel a kémiai anyagokkal, és mivé alakítja át őket, segít annak meghatározásában, hogy mely utak járhatók, és melyek nem. Ha valamelyik nem működik megfelelően, lehet, hogy egy másik túl van terhelve, mert megpróbál segíteni a feladat leküzdésében.
Amikor szervezetünk túl van terhelve méreganyagokkal
Néhány ember, akinek a szervezete túl van terhelve méreganyagokkal – talán mert túlzottan ki van szolgáltatva az exotoxinoknak, vagy olyan bélfertőzéstől szenved, amelyben a betegséget okozó organizmus méreganyagokat termel, vagy áteresztő bél szindrómája van, ami során könnyebben hatolnak be a toxikus anyagok a szervezetébe -, patologikus méregtelenítővé válik.
Ez azt jelenti, hogy az első fázis rendszerének működése felgyorsul és arra törekszik, hogy a felhalmozódott hulladékanyag végtelen sorát előkészítse az eltávolításhoz. Eközben a második fázis folyamatai túl-terheltekké válnak, és egyszerűen nem képesek megbirkózni a termelt méreganyag mennyiségével. Ilyen esetben a sok B-vitamin bevitele csak ront a helyzeten, ahelyett, hogy javítana, mert ezek a tápanyagok tovább gyorsítják az első fázist, és ezzel a második fázisban növelik a túlterhelést.
Az optimális májfunkció helyreállítása
A jó hír az, hogy megfelelő étrenddel, életstílussal és étrend-kiegészítőkkel helyreállíthatjuk és fenntarthatjuk az optimális májfunkciót. A hosszantartó egészségügyi problémával küzdő betegeknek, különösen a krónikus fáradtságtól, allergiától, kémiai érzékenységtől vagy emésztési rendellenességektől szenvedőknek, érdemes felkeresni egy klinikai táplálkozási szakértőt és elvégeztetni a szükséges vizsgálatokat. A tesztek segítenek a toxikus túlterhelés forrásainak felismerésében, és abban, hogyan lehet ezeket megszüntetni, a szakértők pedig tanácsot adnak a tápanyagok megfelelő egyensúlyára vonatkozóan ahhoz, hogy a májfunkció újra megfelelően működhessen. Érdemes egy klinikai táplálkozási szakértőhöz fordulni személyes tanácsadásért, és kérjünk beutalót egy átfogó méregtelenítő vizsgálatra.
Megelőzés fontossága
A bajt azonban jobb megelőzni, így ha alapvetően egészségesnek érezzük magunkat, és szeretnénk az optimális májfunkciót elősegíteni és fenntartani, akkor a legjobb, amit tehetünk, hogy csökkentjük a toxikus anyagok bevitelét, valamint optimális étrendet és kiegyensúlyozott étrend-kiegészítő programot követünk.
A gyakorlatban ez a következőket jelenti:
- Minimalizáljuk az alkohol, koffein, cigaretta, cukor, olajban sült ételek, telített zsírok, rovarirtó szerek, kipufogógáz és gyógyszerek bejutását a szervezetbe.
- Növeljük a gyümölcsök és zöldségek bevitelét, különösen az antioxidánsban gazdag növényekét, mint a sárgarépa, paradicsom, zöldpaprika és zsázsa, az antocianidineket tartalmazó növényekét, mint a bogyótermésű gyümölcsök, cékla és szőlő, valamint a glükozinolátban gazdag növényekét, mint a káposzta, brokkoli, kelbimbó és kelkáposzta. Együnk ragadozó halakat hús helyett, hidegen sajtolt magvakat, növényi olajat vaj helyett és igyunk sok tisztított vizet. Az articsóka és a kurkuma szintén segíti a máj működését.
- Étrendünket egészítsük ki egy megfelelő összetételű és hatékony, multivitamint és ásványi anyagot is tartalmazó készítménnyel, valamint további antioxidáns tápanyagokkal és legalább 2000 mg C-vitaminnal. Néhány cég külön a májfunkció elősegítésére tervezett tápanyag-kombinációt is készít. A máj működését elősegítő tápanyagok a kolin, metionin, májkivonat, a szilimarint tartalmazó őszbogáncs (vagy máriatövis) és a gyermekláncfű.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.