Felfázás, hólyaghurut
Évszaktól függetlenül gyakran előfordul a felfázás, és elsősorban a nők érintettek. Elég egy strandon töltött nap, a nem megfelelő öltözködés, vagy az edzés utáni elővigyázatlanság, és máris kész a baj. A betegséggel az a baj, hogy könnyen krónikussá válhat, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy sokszor a tünetmentes nők esetében is a normálisnál nagyobb baktérium mennyiség mutatható ki a vizeletben.
A felfázás és a hólyaghurut esetében baktériumok állnak a háttérben, és a női szervezet felépítésénél fogva sajnos az intim területek sincsenek biztonságban akkor, ha felfázásról és a hólyag betegségeiről van szó. Ennek megfelelően általában antibiotikumot szoktak felírni az orvosok, ami tény, hogy azonnal segítséget szokott hozni a bajra, ám hosszú távon a lehető legrosszabb választásnak bizonyul. Az antibiotikumos kúra ugyanis sok esetben kedvez a visszatérő hólyaggyulladásnak, és ugyanakkor tönkreteszi a gyomor és a hüvely egészséges baktérium-közegét. Érdemes tehát a tüneteket tapasztalva a természetes módszereket előnyben részesíteni.
A folytonos vizelési inger, a fájó, csípő, erős szagú vizelet, a láz, a derékfájdalmak, sőt, akár a hüvelyi fertőzések hátterében is sokszor felfázás, hólyaggyulladás áll.
Felfázás megelőzése
Az egészséges életmód sokat segíthet a betegség megelőzésében és mihamarabbi gyógyulásában is. Nem lehet elégszer hangsúlyozni az elegendő folyadék bevitelének fontosságát, amely átmossa a húgyrendszert, a veséket, és ezáltal segít a baktériumokat mihamarabb kiüríteni onnan, és nem hagyja azokat ott pangani.
Sok múlik azon, hogy milyen ételek kerülnek az asztalra. A finomított szénhidrátokat, az alkoholt, az erős fűszereket, a cukros ételeket mindenképpen kerülni kell, hiszen ezek nem csak túlsúlyhoz vezetnek, de a szervezet elsavasodását is okozzák.
A természetes gyógymódok kedvelői gyakran választják a vörösáfonya-ital remek választásnak bizonyulnak, de vannak olyan természetes hatóanyagokat tartalmazó készítmények is, melyeket bármelyik bio boltban megvásárolhatunk, rendszeres fogyasztásukkal pedig megelőzhetjük, kezelhetjük akár a visszatérő felfázást is.
Gyógynövények
A felfázás és a hólyaghurut kapcsán kiemelt szerep jut a gyógynövények használatának. Teakánt fogyasztva a medveszőlőlevél, de gyakorlatilag bármilyen gyulladáscsökkentő gyógytea remek döntés lehet, részben az elfogyasztott folyadék mennyiségénél fogva is. Javasolt a csipkebogyó, a cickafarok, a nyírfalevél, a körömvirág, vagy a hidrasztiszgyökér is.
A már számtalan területen bizonyított fokhagyma kiemelkedő baktériumölő képessége miatt a húgyrendszerben megtelepülő baktériumok ellen is kitűnő választásnak bizonyul.
Ülőfürdő zsurlófűvel
Azok, akik gyakran szenvednek felfázásról, legjobb, ha mindig tartanak otthon zsurlófüvet. Ebből két-három csészével kell beáztatni két liter vízbe, majd másnap ezt felforralva és a fürdővízhez öntve máris élvezhetjük a negyedórán át tartó fürdőzést. Fontos, hogy csak derékig, vesetájékig érjen a víz. Érdemes kétnaponta megismételni a műveletet, amit akár gyermekeknél és idős betegeknél is lehet alkalmazni. Görcsoldó hatása miatt menstruációs panaszok esetében is kiválóan alkalmas a fájdalmak csillapítására.
Káposztalevél-pakolás
Bármilyen káposzta levelét választhatjuk erre a célra. Főtt, összetört burgonyával, vagy káposztalevéllel borogathatjuk a veséket, az alhasat. Hatékony segítséget jelenthet kiegészítő kezelésként.
Reflexológia
Kezelendő zónákként azokat tartjuk számon, amelyeket vesebetegség esetében már részleteztünk.
Akupresszúra
Testen kezelendő pontok: Bef-3, Bef-4, H-23, L-6.
Táplálékkiegészítők
Elsősorban visszatérő húgyúti fertőzéseknél különösen fontos, hogy a hüvelyflóra egészségére is odafigyeljünk, ugyanis könnyen megfertőződhet a nemi szerv is, hogy az antibiotikum kúra miatti egészségügyi kockázatról már ne is szóljunk. Az intim mosdószerek, a hüvelykúpok remek választásnak bizonyulnak megelőzésre.
Ha étrend kiegészítők szedéséről van szó, akkor a kalcium, a magnézium, a kálium, a cink, a C-vitamin, az A-vitamin és a béta-karotin javasoltak elsősorban.
Aloe vera géllel is jó eredmények érhetőek el.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.