Vöröslik vagy viszket a szeme? Nem mindegy, hogy milyen szemcseppet választ!
Nem is olyan régen a közeli patika polcain mindössze néhány üveg szemcsepp árválkodott, amelyeket többnyire az esti kimaradások másnapján jelentkező fáradt, „véreres” szemek kezelésére használtak. Ilyenek ma is kaphatók, de mellettük megjelentek azok, amelyek enyhítik a szemviszketést és a szinte járványszerű szemszárazságot. Szükség is van rájuk?
Túlzásba vihető a szemcsepphasználat?
A szem érzékeny szerv: könnyen irritációt okozhat a füst, a légszennyeződés, az uszoda vizének klórtartalma vagy akár egy hosszú este a tévé előtt. A szemet védő kötőhártyát apró hajszálerek, kapillárisok hálózzák be. Az irritáló anyagok hatására a kapillárisok kitágulnak, és a szem, mint egy térkép, tele lesz vörös vonalakkal.
A kivörösödést megszüntető szemcseppek olyan anyagot tartalmaznak, amely összehúzza az ereket. Ettől azok kevésbé látszanak, és eltűnik a szem vörössége. Ám a hatás átmeneti, és hamar elmúlik. A túl gyakori használat pedig bumeránghatással jár: a kapillárisok még jobban kitágulnak, és ördögi kör alakul ki.
A bumeránghatás elkerülésére ne használjon kivörösödés elleni szemcseppet napi néhány alkalomnál többször. Egyes szemészek egyáltalán nem ajánlják ezeket a szemcseppeket, hanem inkább azt, hogy ki kell deríteni, mi okozza az irritációt, és meg kell szüntetni az okot. A megmagyarázhatatlan hátterű szempirosság hátterében fertőzés vagy más, súlyos rendellenesség is állhat. Ha nem múlik el, orvoshoz kell fordulni.
Bármelyik szemcsepp megszünteti a viszketést és a könnyezést?
Akinek szénanáthája van, tudja, hogy az orrfolyás és a tüsszögés csak a dolog egyik része. A pollennel való találkozás hisztamintermelést indít be a szervezetben: ez az anyag nemcsak az orr járatokban okoz gyulladást, hanem a szemben is. Minél gyulladtabb a szem, annál jobban viszket, könnyezik és bedagad. A hisztamin ellen nem hatásosak a szemkivörösödést kezelő szemcseppek.
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
- Szemsérülések – idegen anyag a szemben
- Szemvizsgálatok – látásvizsgálat
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szem könnyezése ellen a szájon át bevett antihisztaminok – például a loratadin -használnak. Egyes vizsgálatok szerint még gyorsabb hatást lehet elérni a vény nélkül kapható, antihisztamint tartalmazó szemcseppekkel. Olvassa el a betegtájékoztatót, hogy tartalmaz-e a szer feniramint vagy antazolint: ez a két antihisztamin szerepel a leggyakrabban az allergia elleni szemcseppek összetevői között. A baj az, hogy ezek a szemcseppek áltaIában kivörösödés elleni hatóanyagot is tartalmaznak, és mint láttuk, az ilyen hatóanyagok gyakori használata csak ront a helyzeten. Ezért a kombinált szemcseppeket is csupán rövid ideig, néhány napig szabad használni, ha egyáltalán szükség van rájuk.
Az egyetlen kivétel a ketotifen: ez a szemcsepp az Egyesült Államokban és néhány más országban is vény nélkül kapható, és nem tartalmaz kivörösödés elleni hatóanyagot. Hármas csapást mér viszont az allergiára: antihisztamin-hatású, stabilizálja a hízósejteket (amelyek allergiás tüneteket okozó anyagokat termelnek) és csökkenti a gyulladást. Ha allergiás szemtünetei vannak, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét, hogy ajánlja-e Önnek a ketotifent, és megéri-e megvenni, mert jóval drágább, mint az antihisztamin-tartalmú egyéb szemcseppek.
Használ a műkönny?
A szemnek egész nap könnyesnek kell lennie, akkor is, ha nem szomorkodunk. A könnyet mirigyek termelik, hogy védőréteget képezzen a szemet elölről fedő kötőhártya felszínén, nedvesen és tisztán tartsa azt és lemossa róla a kórokozókat. Egyesek szemében túl kevés könny termelődik, vagy a könny túl gyorsan elpárolog. Ha csak időnként érzi, hogy száraz a szeme, segíthet a műkönny. Készüljön azonban fel, hogy ez viszonylag drága, hatása pedig korlátozott.
A műkönny hidrogéleket tartalmaz, amelyek segítségével műkönny hosszabb ideig marad a szem felületén, bár az Illinoisi Egyetem szemésze, dr. Sandeep Jain szerint ezzel együtt is csak rövid ideig tart a nedvesítő hatás, és naponta több alkalommal újból kell belőle a szembe csöppenteni. A nagyobb viszkozitású műkönnykészítmények hatása tovább tart, de drágábbak is. Némelyik 20-30 percre is elhomályosíthatja a látást, mondja a szemész. A gélek és kenőcsök még ennél is hosszabb ideig okozhatnak homályos látást. Ezért a legjobb lefekvés előtt alkalmazni őket.
A tartósítószerek is problémát okozhatnak. Egyes szemcseppek benzalkónium-kloridot tartalmaznak, amely irritálhatja a nagyon száraz szemet. Inkább olyan szem-cseppel próbálkozzon, amely tartósítószerként nátrium-perborátot vagy polikvaternium-l-et tartalmaz. A legjobb azonban, ha hajlandó még egy kicsivel többet költeni, és egyszer használatos adagolóban kapható, tartósítószertől mentes cseppeket használ.
Ha naponta négynél többször kell csöppentenie, forduljon orvoshoz. A tartósan száraz szem olyan betegségek jele lehet, mint a rosacea vagy a Sjögren-szindróma.
Jó tanács
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.