Alvási és ébrenléti fokozatkapcsoló
Az ébrenléti központot nem lehet hirtelen lekapcsolni, csak azért, mert elhatározzuk, ideje lefeküdni és elaludni. Inkább egy helyzetjelző lámpa fokozatkapcsolójához lehetne hasonlítani – ha az egyik irányba fordítjuk, akkor fokozatosan erősödik a fény, ha a másik irányba, akkor fokozatosan csökken a fény.
Az éberséget nem egyszerűen egy ki-be kapcsoló szabályozza, mint a legtöbb lámpát; itt a fokozatosan csökkenő erőről van szó, amely lehetővé teszi, hogy az alvási központ átvegye az irányítást. Nagyon fontos ez a gondolat a fokozatosan „halványuló” éberségről, a külső világ és a problémák egyre halványabb észleléséről – e nélkül egyszerűen lehetetlen elaludni. Az elalvást megelőző egyszerű rituálék sora mind része ennek a halványító folyamatnak.
Hogyan lehet eldönteni, hogy túl erős az éberség?
Az éberségi központ rendkívüli aktivitását többnyire könnyen meg lehet állapítani, rendesen egy egész sor jellegzetes tünettel jár, bár a tünetek nem mindegyike van jelen minden alkalommal. Gyakori tünet az izmok megnövekedett tenziója, különösen a nyaki izmokban (nyaki fájdalmat, fejfájást okozva), az állkapocs izmaiban (a fej halántéki részében, a fülben vagy magában az állkapocsban okozva fejfájást), és a hát izmaiban (fájdalmat és merevséget okozva ezen a területen).
Az éberségi központ túlzott aktivitásának másik jele a fölösleges energiaszimptóma – az ember képtelen megülni, folyton dobol az ujjaival, vagy topog a lábával, vagy valami más módon matat. Ilyenkor az izmok túlgerjesztett állapotban vannak, a tartós „riasztás” állapotában, amikor felkészültek azonnal reagálni bármiféle fenyegető változásra.
Ez az izomválasz része a testnek a stresszre adott általános reakciójának, és ebben nagyon hasonlítunk az állatok többségéhez. A stressz miatt élénkebben észleljük a külső környezetünket, és ez felkészít bennünket az „üss vagy fuss” reakcióra – azaz az izmainknak készen kell állniuk az azonnali döntésre. Ha az ember egész nap stresszhelyzetben van (és van-e olyan, aki nincs?), az izmaink egyszerűen reagálnak erre a helyzetre – készen állnak bármiféle hirtelen akcióra -, rögtön bevethetők és működőképesek. Az akcióra kész állapotban érzékelhetjük, hogy a szívünk erősebben ver, a kezünk, lábunk hideg, az egész test ugrásra kész.
Ezek a jelek, melyek mind részei a „felhúzott” állapotnak, teljesen helyénvalók akkor, amikor valami fenyeget bennünket – például egy vadállat támad ránk -, de teljességgel összeegyeztethetetlenek az alvással. Sajnos sokunknál a mindennapos stressz olyan válaszreakciót vált ki a szervezetben, amely nem csupán arra az egy-két pillanatra hat, amikor valójában fenyegetve érezzük magunkat, hanem a nap huszonnégy órájában. Ez az abnormális reakció a stresszre garantálja, hogy gondjaink lesznek az alvással.
Lelki reakciók, szorongás
A stresszre adott fizikai válaszreakciókon túl viszonylag könnyen felismerhetőek a lelki reakciók jelei is – az ember nem tud ellazulni, az agyában egymást kergetik a gondolatok, egyik probléma után a másik miatt aggodalmaskodik. Az újabb és újabb felmerülő gondolatok többnyire úgy kezdődnek: „És mi van akkor, ha…” – ami biztos jele a szorongásnak.
A szorongás bizonyos formája hasznos eszköze a túlélésnek, segít megtervezni a jövőre vonatkozó stratégiát, annak nyomán, ahogy az agy analizálja a különféle lehetőségeket és a rá adott válaszokat. A túlzott aggodalmaskodás azonban hamarosan túlzott stimulációhoz vezet, aminek az érzelmi háttere a szorongás, és ez az aggodalom messze felülmúlja mindenféle megtervezett lépés előnyét. Ha az ember lefekvés előtt nem képes lefékezni a gondolatait, nem lehet képes rá, hogy legyengítse az éberségi központot annyira, hogy az alvás bekövetkezhessen.
Hogyan kapcsolhatjuk ki az éberségi központot?
Egyeseknek nem probléma elaludni, csupán egy-két percre van szükségük, s már be is léptek a szürkületi zónába. Mint minden emberi működés, úgy az alvási kapacitás is egyénileg változó. Egyeseknek jobban, bosszantó könnyedséggel megy az éberségi központ lecsendesítése, s pár másodperc múlva már az alvási központ veszi át az irányítást, mások kevésbé sikeresek.
Az alvóbajnokok, pontosan úgy, mint a remek énekesek vagy a kecses labdajátékosok, valami velük született képességgel rendelkeznek, ami jobbá teszi őket, mint a többiek. Mi, közönséges halandók csak komoly erőfeszítéssel tudjuk elcsendesíteni az éberségi központunkat, tudunk énekelni vagy kosarazni.
Nézzük csak meg alaposabban az esti rituálét
Vajon úgy futkosunk-e este körbe-körbe, mint a közmondásos pók a falon, majd irány az ágy, és jöhet az álom? Ha így van, akkor meg kell próbálni átszervezni a dolgokat, hogy az utolsó fázisban ne legyen ingerkeltő mentális tevékenység. Hozzájárul a késő esti vita a tinédzser lány házi feladatáról a felspannolt állapotához?
Előfordul, hogy annyira aggódik, hogy sikerüljön elaltatnia pici babáját, hogy paradox módon épp ez akadályozza meg az ön elalvását? A testmozgás segít megszabadulni az alvást gátló stressz egy részétől, de csak ha nem közvetlenül lefekvés előtt végezzük. Az esti kocogásra legalább két-három órával a lefekvés előtt kell sort keríteni, mert különben szegény testünk nem tudja, hogy most akkor szívja meg magát energiával, vagy épp eressze le a gőzt. Az álmatlanságban szenvedők gyakran azzal töltik az időt, míg az álomra várnak, hogy áttekintik a rájuk váró eseményeket, és ez az esetleg felmerülő problémák vagy konfliktusok elővetítését jelenti.
Egyszóval aggodalmaskodnak a másnap (vagy a tegnap) miatt, miközben azon görcsölnek, hogy vajon el tudnak-e majd aludni. Egy anglikán tudós, William Ralph Inge szerint: „A szorongás nem más, mint a gondokra fizetett kamat, melyet már akkor törlesztünk, amikor az még nem is esedékes.”
Lefekvéskor meg kell próbálni megtisztítani elménket az efféle izgató gondolatoktól
Némelyik pszichológus egyenesen azt javasolja, hogy iktassunk be vacsora után egy speciális, félórás „aggódási időszakot”, amikor ezt a fajta előrenézést és áttekintést elintézzük. A következőképpen működik a dolog: Különítsünk el minden este 20-30 percet a gondok áttekintésére – a „tervezés” talán kicsit pozitívabb szó erre a tevékenységre -, s aztán használjuk ezt az időt arra, hogy részletesen megvizsgáljuk az előre látható problémákat.
Kezdjük azzal, hogy leírjuk a problémát – mondjuk, valami aggaszt a testvérünk házasságával kapcsolatban, vagy a gyereknek gondja van az iskolában a számtannal, vagy pénzgondjaink támadtak aztán írjuk fel a lehetséges megoldásokat vagy megközelítéseket, elemezve az előnyöket és hátrányokat.
Igen sok aggodalom nem specifikus, csupán zsigeri reakció, érzelmi válasz az észlelt problémákra, és igen sok energiánkat felemészti. Minthogy érzelmiek, igen nehéz őket megfogni, de amikor arra kényszeríti magát az ember, hogy ténylegesen, részletesen leírja a problémát, furcsa dolgok kezdenek történni – szó szerint definiáljuk agyunkban a problémát, nevén nevezzük, és miközben különböző oldalait leírjuk, határok közé szorítjuk.
Ilyen módon a problémát végessé tettük – van határa, széle, ahelyett hogy valami végtelenül, szabadon hömpölygő alaktalan félelemmel vagy aggodalommal néznénk szembe. Amint a problémának megvannak a határai, el lehet kezdeni vizsgálni, meg lehet forgatni, meg lehet nézni minden oldalról, minden szögből, hogy felfedezzük a bonyodalmait és a lehetséges megoldásokat.
A legtöbb ilyen aggodalomra nincs egyszerű megoldás, hisz ha volna, már rég elbántunk volna vele. De még a frusztráló, nem könnyen megoldható problémák is meghatározhatóak. Definiálhatók egyszerűen úgy is, hogy beszélünk róluk, ám a leírás ténye olyan gondos részletességet eredményez, ami könnyebbé teszi, hogy elképzeljük a megoldást.
Sokszor nem könnyű szembenézni a problémával
Sokszor nehéz megoldást találni olyan nyugtalanító gondolatokra, hogy például nem sikerült elérni azt, amit életcélként tűztünk ki, vagy amit sok idős ember átél, hogy haszontalannak érzi magát, vagy például ha a társunk vagy gyerekünk nem viszonozza a szeretetünket. Ha elkülönítünk egy rendszeresen ismétlődő időszakot, amikor ilyen aggodalmainkon komolyan dolgozunk, akkor felszabadíthatjuk a tudatunkat abban az időszakban, amikor az ágyban fekve az álomra várunk, lazíthatunk, és lekapcsolhatjuk az éberségi központunkat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.