Amit a mellszívóról tudni kell
A tejpumpa mellcsészéjét vagy mellvédőjét rá kell helyezni a mell közepére, a mellbimbó és a bimbóudvar köré. Akár elektromos, akár kézi mellszívót használunk, a művelet megkezdésekor szívóerő lép fel, amely a baba szopását utánozza.
Az alkalmazott pumpától (és a tej ürülési sebességétől) függően tíz perctől negyvenöt percig tarthat mindkét mell leszívása. A mellszívásnak nem szabad fájnia. Ha mégis fáj, győződjünk meg róla, hogy helyesen használjuk-e. Ha helyesen használjuk, és mégis fáj, akkor a hiba a készülékben van; fontoljuk meg, hogy másikra cseréljük.
Elektromos mellszívók
Hatékonyak, gyorsak és könnyű használni őket (általában). A teljesen automatizált, elektromos tej pumpák híven utánozzák a szopó csecsemő ütemes szívását. Akadnak szép számmal olyan elektromos pumpák, amelyekkel egyszerre mindkét mellet le lehet szívni – ez nagy előny, ha gyakran fejünk.
Mindkét mell egyidejű leszívása nemcsak felére csökkenti a leszívási időt, hanem a prolaktin szintjének növekedését is serkenti, amely azt jelenti, hogy gyorsabban, több tej termelődik. A kórházi fokozatú, elektromos pumpák általában drágák, de akinél az idő pénz, annál megéri a befektetés. (Ha a tápszer költségével vetjük össze, lehet, hogy jobban is járunk.)
Kórházi fokozatú, elektromos tejpumpát lehet kölcsönözni gyógyszertárakban, orvosisegédeszköz-boltokban, más kismamákkal közösen venni vagy bérelni, használtan venni vagy ismerőstől kölcsönkérni. Elektromos pumpából vannak hordozható modellek is, amelyek nem feltűnőek (a fekete, hordozható doboz hátizsáknak vagy válltáskának látszik), kevésbé költségesek, kisebbek, mint a kórházi fokozatú mellszívók, és éppen olyan hatékonyak. Némelyik modellhez adapter is tartozik, amely autóhoz csatlakoztatható és/vagy elemről működtethető, így nem kell hálózathoz csatlakoztatni.
- Már bátran lehet beszélni az intimplasztikáról is
- Az anyatej összetétele
- Gyakorlati tanácsok a szoptatáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Elemes mellszívók
Kevésbé hatékonyak, mint az elektromos pumpák, drágábbak, mint a kézi tejpumpák, viszont sok típusuk hordozható, és hatékonyan működik. Általában mérsékelt árfekvésűek, de némelyik olyan sebesen fogyasztja az elemet, hogy ez drágává teszi a használatát, és megkérdőjelezi a praktikusságát.
De az biztos, hogy kényelmesek. Ezeket a készülékeket fánk nagyságú, lágy mellvédővel gyártják, amely a melltartóba helyezhető, és a testhez simuló kis gyűjtőzacskóhoz csatlakozik. A rendszer teljesen diszkrét, hivatalban is viselhető és munka közben használható anélkül, hogy bárki észrevenné. Mivel kéz nem szükséges a működtetéséhez, közben mást is csinálhatunk, számítógépen dolgozhatunk, telefonon beszélhetünk, vacsorát főzhetünk. Az internet ezen a területen is széles kínálatot nyújt.
Kézi mellszívók
Ezek a kézzel működtetett tejpumpák többféle változatban kaphatók. Némelyik jobb, mint a többi.
Felkészülés a mellszívásra
Mielőtt – bármilyen típusú tej pumpával – hozzálátunk a mellszíváshoz, néhány fontos előkészületet kell tenni, hogy a tej lefejése biztonságos és könnyű legyen:
Fontos az időzítés
Válasszunk olyan napszakot, amikor a mellünk általában tele van. Ha a fejés célja az, hogy a babát távollétünkben láthassuk el anyatejjel, háromóránként abban az időben próbáljuk meg a fejést, amikor normálisan etetnénk. Ha otthon vagyunk és a mélyhűtőt szeretnénk feltölteni anyatejjel rendkívüli esetekre vagy tartaléknak, egy órával a baba első reggeli etetése után fejjünk, mivel a kismamák többségének a nap kezdetén több teje van.
A késő délután vagy a kora este, amikor az anyukák teje a kimerültség és az egész napos stressz miatt jellemzően a legcsekélyebb mértékű, általában igen kevéssé megfelelő idő a mellszívásra. Esetleg addig szívjuk le az egyik mellet, amíg a másikból dolgozunk. Addig ne próbálkozzunk ezzel, amíg nem vagyunk gyakorlottak mind a szoptatásban, mind pedig a mellszívásban, mivel kezdőknek ez meglehetősen bonyolult feladat.
Tartsunk tisztaságot
Mossunk kezet, és győződjünk meg róla, hogy a mellszívó minden alkatrésze tiszta-e. A pumpát használat után azonnal mossuk el forró vízben, így könnyebb tisztán tartani. Ha nem otthon használjuk a pumpát, vigyünk magunkkal üvegmosó kefét, mosogatószert és papírtörülközőt.
Fő a nyugalom
A mellszíváshoz válasszunk nyugodt, kényelmesen meleg helyet, ahol nem zavar meg telefoncsörgés vagy ajtócsengő, és ahol egyedül lehetünk. Munkahelyen esetleg saját szobában, üres tanácsteremben vagy a női mosdóban építhetjük ki főhadiszállásunkat.
Otthon várjuk meg, amíg a baba elszundikál, vagy bízzuk rá valakire, hogy szabadon koncentrálhassunk a mellszívásra (hacsak nem szoptatás közben végezzük a fejést).
De a kényelem se árt
Helyezkedjünk el kényelmesen, ha lehetséges, tegyük fel a lábunkat. Mielőtt nekilátunk, pár percig lazítsunk. Meditáljunk vagy használjunk más relaxációs technikákat, zenét, rádiót, bármit, amiről tudjuk, hogy segít az ellazulásban.
Fogyasszunk folyadékot
Igyunk vizet, gyümölcslevet, tejet, koffeinmentes teát, kávét vagy levest röviddel kezdés előtt.
Segítsük elő a tej kiürülését
Gondoljunk a gyermekünkre, nézegessük olyan fényképet, mely róla vagy rólunk készült, amikor együtt vagyunk nagy boldogságban, mert ez elősegíti a kiürülést. Nagyon jót tesz, ha mellszívás előtt egy rövid ideig dajkálgatjuk a babát. Ha (a pumpát megtartó, speciális melltartó segítségével) testen viselhető vagy kéz nélkül, másképp működő, elektromos tejpumpát használunk, karunkba is vehetjük a babát – bár sok kisbaba dühös lesz, ha ily közel van a táplálékforráshoz, és mégis oly távol tőle.
Öblögessük meleg vízzel a mellbimbót és a mellet öt-tíz percen keresztül, vegyünk forró zuhanyt, masszírozzuk, vagy előrehajolva rázzuk a mellünket: ez is elősegítheti a kiürülést.
Az érem másik oldala
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.