Az idősebb gyerek felkészítése a kistestvér érkezésére
„Van egy két és fél éves kislányunk, és most várjuk a következő babát. Hogyan készíthetjük fel a legjobban az első gyerekünket, hogy ne érezze magát fenyegetve?”
Elmúltak már azok az idők, amikor a gyerekek titokzatos meséket hallgattak a gólyákról. Manapság a kistestvér érkezésére való felkészítést majdnem ugyanolyan fontosnak tekintjük, mint magára a gyerekszületésre való előkészületeket, legalábbis a második gyereket váró szülőknél. Az elsőszülöttek már nincsenek kizárva a várakozás izgalmaiból, amely az új öcs vagy húg megérkezésében csúcsosodik ki, hanem gyakran már az első hónapoktól kezdve részesei az anyuka terhességének.
Az első lépés a gyerek új, nővér szerepre való felkészítésében az, hogy megosztja vele a terhessége hírét
Hogy ezt mikor és hogyan teszi, az némileg függ a kislány korától. Egy kicsi gyerek szempontjából kilenc hónap egy örökkévalóság: az ön kislányának esetében majdnem az élete fele. Hogy a kistestvér várás ne legyen végeérhetetlen, várja ki a harmadik hónap végét vagy a negyedik hónap elejét, és akkor mondja meg a kislánynak a nagy hírt – különben is, a leendő szülők szívesen kivárják a bejelentéssel az első három hónapot. Ha tart az amniocentézis (genetikai rendellenességek szűrése) vagy más vizsgálat eredményeitől, nyugodtan várhat, amíg minden tisztázódik.
Egy a lényeg: ön mondja meg neki, mielőtt mástól hallaná, nehogy úgy érezze: valami rossz dolog történik vagy távol tartják valamitől (a mami beteg, fáradt, orvoshoz kell mennie, a hasa hirtelen felpuffad, megmagyarázatlan változások történnek a házban). Mivel pici gyerekeknek nincs fogalmuk az idő múlásáról, kössük a szülés várható időpontját valami konkrétumhoz („a kisbaba nyáron fog érkezni, amikor meleg van kint”), így jobban érzékelhető.
Hogyan közöljük a hírt?
Őszintén, de a gyerek értelmi szintjén. Hagyjuk el a madarakat és a méhecskéket, a gólyát és a tejkutat, csak a tényt közöljük olyan egyszerűen, hogy megértse. Annak eldöntésében, hogy mennyi információ elegendő és mennyi túl sok, legyen a kislány az útmutató. Mindig a legalapvetőbb dolgokkal kezdje, valahogy így: „Kisbabánk lesz. A kisbaba a mami hasában növekedik, és amikor elég nagy lesz, akkor kijön onnan, és egy kisöcséd vagy kishúgod lesz.” Önként nem kell többet mondani, de álljunk készen a további kérdésekre, ha lesznek.
- Születésszabályozás
- Hogyan neveljünk jó testvéreket?
- Koraszülés – A lélektani szempontok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A válaszokban használja a testrészek helyes nevét: „méh” vagy „anyaméh” szerepeljen a kisbaba helyének meghatározására, „hüvely” a baba megérkezésének kapujára. Sokat segíthet a megfelelő szavak megválasztásában és e nehezen megfogható fogalom megfogalmazásában néhány, a témába vágó, a kislány korának megfelelő képeskönyv.
Ha már túlesett a nehezén, számos módon segítheti, hogy a várt megérkezés kevésbé legyen ijesztő az otthon lévő gyereknek, és talán még fokozza is várakozásának az izgalmát.
A terhesség korai időszakában
A gyerek életében minden nagyobb, tervezett változást a terhesség korai hónapjaiban hajtson végre, ha a fogantatás előtt erre nem volt lehetőség. Például írassa be egy iskola-előkészítő vagy játszócsoportba (ha amúgy is a tervei között szerepelt), hogy legyen otthonon kívüli élménye, amihez visszatérhet, amikor a baba megérkezik, és ne legyen olyan érzése, hogy a kisbaba túrja ki. Kezdje el a vécé használatára szoktatni (ha már készen áll rá), inkább most szoktassa le a cuclizásról (ha még nem tette meg), mint a kisbaba megszületése után. Minden jelentős változást, amelyet a kicsi várható születése előtti egy-két hónapban nem sikerült végrehajtani, valószínűleg el kell halasztani a születés után egy pár hónapra.
Szoktassa hozzá a gyereket, hogy egy kicsivel kevesebb időt tölthet a mamával kettesben
Kezdjen el (vagy folytasson) valamilyen rendszeres papa-gyerek programot (vasárnap házon kívüli reggeli, szombat délutáni játszóház, kedd este vacsora egy pizzériában). Ha lefekvéskor mindig a mami van szolgálatban, itt az ideje elkezdeni a cserélgetést (az időnkénti cserét később is folytathatják, amikor a kisbaba megszületett, hogy mindketten elég sok időt tölthessenek kettesben a kislánnyal és az újszülöttel).
Ha még nem volt pótmamája, kezdjék el most pótmamára hagyni a kislányt rövid időre a nap folyamán, mert a kicsi megérkezése után erre szükség lesz. Legyen azonban óvatos, ne vonuljon vissza túl messzire vagy túl hirtelen a gyerektől; biztosítani kell őt arról (a szeretet tetteivel, és nem annyira szavakkal), hogy a kisbaba megérkezése nem jelenti egyik szülőjének az elvesztését sem.
Legyen őszinte, és meséljen a mamiban végbemenő testi változásokról
Magyarázza el, hogy azért fáradt, émelygős vagy rosszkedvű, mert „a baba nevelgetése” nehéz dolog, nem pedig azért, mert megbetegedett, vagy elege lett a gyerekéből. Ne használja azonban a terhességét kifogásnak, amiért nem veszi fel őt olyan gyakran, mint eddig. A gyerek felemelése semmilyen módon nem fenyegeti a terhességet, hacsak az orvos valamilyen okból (például a méhnyak korai tágulása) meg nem tiltotta.
Ha nem tudja őt felvenni, mert a dereka nem bírja, a hátát okolja, és ne a babát (mert ez a testvérek rivalizálásának vethetné meg az alapját), és kapjon a kislány extra öleléseket ülő helyzetben. Ha gyakrabban kell lefeküdnie, hívja maga mellé a kislányt szundikálni, mesét olvasni vagy tévét nézni.
Akkor ismertesse meg a gyereket az új kisbabával, amikor még a hasában hordja
Mutassa meg neki a magzati fejlődésnek azokat a hónapról hónapra készült felvételeit, amelyek a kislány korának megfelelnek; egy képeskönyv ismét jó szolgálatot tehet. Magyarázza el, hogy ahogy nő a kisbaba, úgy nő a mami hasa, és amikor a baba elég nagy lesz, akkor készen áll arra, hogy kijöjjön. Amikor a rúgások kívülállóknak is észrevehetők és érezhetők, engedje, hogy megérintse a hasát és tapasztalja a baba mocorgását.
Bátorítsa (de ne kényszerítse, ha ellenáll), hogy puszilja meg, ölelje meg, énekeljen neki és beszéljen hozzá. Ha a babáról beszél, nevezze őt „a mi kisbabánknak” vagy a „te babádnak”, hogy a kislány érezze: a baba ugyanúgy hozzá is tartozik, mint az anyjához. Ha a baba neme az ultrahangvizsgálatok vagy az amniocentézis során nem derült ki, találgassanak, hogy vajon fiú vagy kislány várható-e.
Vigye el a gyereket egy vagy két születés előtti vizsgálatra
Ha érdeklődni látszik, és a jelenléte nem zavaró, vigye el valamennyi vizsgálatra, így többnek fogja magát érezni, mint csak mellékszereplőnek a kibontakozó terhességi történetben. Magyarázza el, hogy ezek a vizitek a kisbaba ellenőrzésére szolgálnak, ahogy őt is megvizsgálja az orvos. Ilyenkor az orvos (vagy a gondozónő) megméri a babát, hogy lássák, mennyit fejlődött, és meghallgatják a szívverését.
Ha a kislány saját maga is meghallgathatja a baba szívverését, még valóságosabbnak tudja elképzelni a babát
Ha ultrahangos felvétel is készült, azt is mutassa meg neki. Gondoskodjon azonban arról is, hogy legyen önnél egy kis harapnivaló és egy könyv vagy kedvenc játékszer a nőgyógyász várójában, hogy legyen mivel áthidalni a hosszú várakozás vagy a gyengülő figyelem perceit. Ha a kislányt nem érdekli a következő vizit, ne erőszakolja, hogy menjen.
Vonja be minden olyan, a babára való előkészületbe, amely iránt érdeklődést mutat
Hagyja, hogy segítsen kiválasztani a berendezést, a babakelengyét és a játékokat. Vizsgálják át együtt az ő régi játékait és babaruháit (ez segíthet a növekedés fogalmának megértésében is), hogy kiválasszák azokat a dolgokat, amelyek újra felhasználhatók, de ne kényszerítse, hogy lemondjon valamiről, amíg nem akarja.
Nevezze ki a kisbaba „hivatalos ajándékbontogatójának” (mivel a babák túl kicsik, hogy saját maguk bontsák ki az ajándékaikat), így kevésbé lesz irigy a váratlan ajándékzuhatagra, amelyet a kisbaba kap. Hasonló módon segíthet, ha elmeséli, hogy minden kisbaba sok-sok ajándékot kap, amikor megszületik, mivel ez a születésük napja, és hogy ő is kapott annak idején.
Ismertesse meg a gyereket a kisbabákkal általában
Mutassa meg neki a saját kisbabakori fényképeit, és mesélje el neki, hogy nézett ki (mondjon el olyan történeteket is, amelyekből az derül ki, mekkorát nőtt azóta). Ha lehetséges, vigye el egy kórházi csecsemőosztályra, hogy megnézze az újszülötteket (így tudni fogja, hogy egyáltalán nem olyan helyesek, mint az idősebb babák). Ha van csecsemős barátnője, szervezze meg, hogy kettesben egy kis időt tölthessenek velük.
Hívja fel a figyelmét a kisbabákra mindenhol
A szupermarketben, a parkban, a képeskönyvekben, ily módon felkészül a valóságra. Magyarázza el, hogy a kisbabák nagyon keveset csinálnak az evésen, az alváson és a síráson kívül (amelyet gyakran űznek), és meglehetősen sokáig nem jó játszótársak. Ha szoptatni szándékozik, mondja el, hogy a kisbaba tejet fog inni a mami melléből (ahogy ő is tette, ha tette), és ha van szoptatós barátnője, szervezzen meg egy látogatást nála etetési időben. Egy képeskönyv, amely információkat nyújt a kisbabákról, szintén segíthet.
Dicsérgesse, hogy ő a nagy testvér
Általában is áradozzon neki, hogy milyen nagy. Minél csábítóbbnak tünteti fel a nagy testvér szerepét, a kislány annál nagyobb örömmel készül rá. Meséljen el mindent, amit a baba nem fog tudni megcsinálni, de ő – a nagy kislány – segíthet neki megtanulni. Készítsenek együtt egy listát azokról a dolgokról, amelyekre a kisbabák nem képesek, mert túl kicsik, bezzeg a nagyobbak igen, például tudnak hintázni, barátokkal játszani és fagylaltot enni.
A gyerek felkészítésében ne hozzon elő olyan dolgokat, amelyek talán soha nem merülnének fel benne
Például ne mondja: „Ne aggódj, ugyanúgy fogunk szeretni, mint az új kisbabát.” Az efféle megjegyzések olyan aggodalmakat ébreszthetnek benne, amelyekre nem is gondolt volna, és nehezebben fog tudni megbirkózni az új kistestvérrel a szülők szeretetéért és figyelméért.
Testvér költöztetése, lemondás a kiságyról
Ha szeretnék, hogy az idősebb testvér lemondjon a kiságyról a várt testvér javára, akkor hónapokkal a várható születési időpont előtt intézkedjenek. Ha még nem elég nagy, hogy ágyban aludjon, vegyenek neki egy másik kiságyat – lehetőleg olyat, amelyet gyerekággyá lehet később alakítani. (Vagy hagyják meg neki a sajátját, és vegyenek vagy kölcsönözzenek egy kiságyat az új jövevénynek.)
Ha át akarják költöztetni egy másik szobába, ezt is jóval előbb tegyék, és engedjék meg neki, hogy segítsen a berendezésben és a bútorok elhelyezésében. A hangsúlyt arra fektessék, hogy ő már megérett egy új ágyra vagy új szobára, mivel már sokat nőtt, és ne arra, hogy az új kisbaba miatt kell a régi helyéről elköltöznie.
Az autóban
Ha az autóban a nagyobb gyerek hátul, középen szokott ülni, most tegyék át a gyerekülését az egyik oldalsó ülésre; ha már elég nagy, tegyék őt szíjjal rögzíthető gyerekülésbe. Helyezzenek egy játék babát a középső ülésen lévő, hátrafelé néző csecsemőülésbe hetekkel a baba várható érkezése előtt, hogy a kislány hozzászokjon, hogy társaságban utazik.
Névválasztás a nagyobb testvérrel
Próbálgassák a neveket, amelyeket a kisbabának szánnak, és vonják be a kislányt is a névválasztásba. Ha segíthet a névadásban, ezzel közelebb kerülhet a kicsihez. (Természetesen nem lenne túl bölcs dolog a döntés jogát átengedni az óvodáskorú gyereknek. A végső döntést a szülőknek kell meghozni, hacsak nem akarják a második gyereket Gombóc Artúrnak vagy Saláta Sárának nevezni.)
Csoportos felkészülés
Ha a szomszédságban van testvérek számára indított csoport – egyes kórházakban van ilyen -, írassa be a gyereket. Fontos, hogy tudja: vannak más gyerekek is, akik vele egy cipőben járnak, vagyis nemsokára ők lesznek egy kistestvér bátyjai vagy nővérei.
Felkészítés a távollétre
Ahogy a szülési idő közeleg, szoktassa hozzá a gyereket a gondolathoz, hogy önnek valamennyi időt a kórházban vagy a szülőotthonban kell töltenie, amikor a baba megérkezik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.