Biztonság: változtassuk meg a babát is!
Sokkal nagyobb valószínűséggel sérülnek meg azok, akik fogékonyak a sérülésre, és természetesen a babák könnyen eshetnek ebbe a kategóriába. Nem korai azonban, hogy elkezdjük a babát „biztonságosabbá tenni”, még akkor sem, ha a házat biztonságossá tettük.
Tanítsuk a babát a veszélyekről, ahányszor csak szembesülünk velük!
Tegyünk úgy, mintha a tű hegyéhez érnénk, és mondjuk: „Jaj!”, majd rántsuk vissza az ujjunkat tettetett fájdalmunkban. Találjunk ki és alkalmazzunk veszélyre figyelmeztető, állandóan visszatérő szavakat („fáj”, „bibis”, „meleg”, „forró”) és kifejezéseket („ne nyúlj hozzá”, „ez veszélyes”, „vigyázz”, „az fáj”, „ettől bibis lesz”), úgy, hogy a baba automatikusan összekapcsolja ezeket veszélyes tárgyakkal, anyagokkal és helyzetekkel. Először úgy fog tűnni, hogy kis színjátékunk elmegy a kicsi füle mellett – és valóban így is van. Az agya azonban fokozatosan tárolni kezdi az információt, és egy nap látható lesz, hogy a lecke rögzült. Kezdjük a babát oktatni a következőkre:
Éles vagy hegyes szerszámok
Amikor kést, ollót, borotvát vagy levélbontó kést használunk a baba szeme láttára, minden esetben említsük meg, hogy ez éles, nem játék, és csak anya, apa vagy más felnőttek nyúlhatnak hozzá. Amint a kicsi idősebb lesz, és finom mozgásának a szabályozottsága javul, megtaníthatjuk vágni a biztonsági gyerekollóval és kenőkéssel. Végül elérhetjük azt, hogy a szerszámok „felnőtt” változatát használja, felügyelet mellett.
Meleg, forró
Még egy hét vagy nyolc hónapos is kezdi megérteni, ha folyamatosan figyelmeztetjük arra, hogy a kávé (vagy a tűzhely, a gyertya, a radiátor vagy a hősugárzó, a kályha) forró, és nem szabad megérinteni. Hamarosan a „forró” automatikusan azt fogja jelenteni a babának, hogy „ne érj hozzá”. A forró illusztrációja céljából engedjük, hogy hozzáérjen valamihez, ami meleg, de nem elég forró ahhoz, hogy megégesse – a nagyon meleg kávéscsészéhez például. Ha a gyerek elég idős ahhoz, hogy gyufát gyújtson vagy hozzon egy csésze kávét, meg kell tanítanunk, hogy tegye ezt biztonságosan.
Lépcső
Gyakran tanácsolják szülőknek, hogy tegyenek fel biztonsági rácsokat a lépcsőre az olyan otthonokban, ahol a babák most kezdenek önállóan mozogni – egyedül vagy bébikompban. Egyrészt ez egy olyan fontos biztonsági előírás, amelyet túl kevés családban vesznek figyelembe. Másrészt az olyan baba, aki semmit sem tud a lépcsőkről azonkívül, hogy tiltott terület számára, a legesélyesebb arra, hogy leessen, amikor először fedezi fel a nyílt lépcsősort.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Tegyünk tehát biztonsági rácsot minden olyan lépcsősor tetejére, amely több mint 3 fokból áll – lefelé jönni sokkal bonyolultabb, és emiatt sokkal veszélyesebb a babának, mint felfelé haladni. Helyezzünk el rácsot a lépcső aljától a harmadik fokra is, így a baba gyakorolhatja a fel- és lej utast, biztonságos körülmények között. Ha gyakorlottá vált, időnként nyissuk ki a kaput, hadd ízlelgesse a kicsi a szabadságot, miközben egy vagy két lépcsőfokkal lejjebb állunk vagy guggolunk, hogy támaszt nyújthassunk, ha a kicsi kezek vagy lábak megcsúsznának.
Ha a felmászást begyakorolta, tanítsuk meg a babát arra, hogyan jusson le biztonságban – ez sokkal nagyobb kihívás, és akár néhány hónap is szükséges lehet az elsajátítására. Az olyan gyerek, aki tudja, hogyan másszon fel és le lépcsőn, sokkal nagyobb biztonságban van a nem védett lépcsőkön, mint azok, akiknek nincs a mászásban gyakorlatuk. Azonban továbbra is tartsuk a helyén a védőrácsot, erősítsük meg, ha nem vagyunk a közelben, hogy felügyeljünk, egészen addig, amíg a gyerek nem lesz megbízható lépcsőjáró (körülbelül kétéves korában).
Elektromos veszély
Az elektromos csatlakozóaljzatok, elektromos vezetékek, elektromossággal működő készülékek nagyon vonzóak a kíváncsi elmének és kezeknek. Nem elég megakadályozni a gyereket abban, hogy kipróbáljon egy nem védett aljzatot, vagy minden látható vezetéket elrejteni a lakásban; szükséges az is, hogy ismételten emlékeztessük a kicsit a lehetséges veszélyre („fáj!”), és az is fontos, hogy az idősebb gyereket megtanítsuk az elektromosság óvatos használatára és arra, milyen veszélyt jelent, ha vízzel érintkezik.
Kádak, medencék és más, vizes szórakozások
A vizes játékok szórakoztatóak és tanulságosak. Tanítsuk meg azonban a babának azt is, hogy nem mehet a kádba, medencébe, tóba vagy bármilyen más, nagyobb vízbe anya, apa vagy más felnőtt nélkül – és ez ugyanígy érvényes minden babára és gyerekre, aki úszásoktatáson vett részt. Nem tehetünk egy kicsi gyereket eléggé „vízbiztossá”, ezért soha ne hagyjuk egyedül víz mellett, viszont elkezdhetjük oktatni a vízbiztonsági szabályokra.
Mérgező anyagok
Mindig figyelmesen elzárjuk a háztartási tisztítószereket, gyógyszereket és így tovább. Ha azonban a nagyszülők jönnek látogatóba, előfordulhat, hogy nagypapa a nappaliban, az asztalon hagyja a szívgyógyszerét. Vagy a nagynéninél vagyunk, és ő a klóros fehérítőt a konyhai mosogató alatt tartja. Mi magunk idézzük elő a veszélyt, ha nem kezdjük el tanítani a babát a veszélyes anyagokkal való biztonságos bánásmódra.
Ismételjük el neki újra és újra:
- „Semmit ne egyél meg, amit nem anya, apa vagy más felnőtt adott neked”! (Ez bonyolult elv egy babának, azonban fontos minden gyerek számára, hogy végül megtanulja.) „Ne egyél és igyál semmit, ami nem étel vagy ital”
- „A gyógyszer és a vitamintabletta nem édesség” – habár néha úgy ízesítik (soha ne nevezzük a baba gyógyszerét „cukorkának” vagy „finomságnak”). „Ne edd meg, ha nem anya, apa vagy más felnőtt adja, akit ismersz!”
- „Ne vegyél semmit a szádba, amiről nem tudod, hogy micsoda!”
- „Csak anya, apa vagy más felnőtt használhat gyógyszert, súrolóport, viaszt és más, esetleg veszélyes anyagokat.” Ismételjük ezt el minden alkalommal, amikor gyógyszert veszünk be vagy adunk be, kisúroljuk a kádat, bútort fényezünk stb.
A szabadban is veszélyek leselkednek ránk, ezért a babát fel kell rájuk készítenünk:
Utcai veszélyek
Kezdjük el tanítani a közlekedési szabályokat már most! Minden alkalommal, amikor átkelünk az utcán a babával, mondjuk el, hogy figyelni kell az autókra; azt, hogy a zöld lámpánál kell átkelni és nem a pirosnál. Ha gépkocsifelhajtók vannak a szomszédságban, akkor el kell magyaráznunk, hogy szükséges „megállni, körülnézni és figyelni” ezekre is. Ha a kicsi már jár, akkor meg kell tanítanunk arra, hogy soha ne keljen át az úttesten, csak felnőtt kezét fogva, akkor is, ha nincs forgalom. Jó elgondolás az is, hogy a járdán is fognia kell valaki kezét, azonban sok totyogó szereti élvezni az önálló gyaloglás szabadságát.
Ha megengedjük ezt (és valószínűleg meg kell engednünk legalább az idő egy részében), rajta kell tartanunk a szemünket minden másodpercben – ennyi elég egy kisgyereknek ahhoz, hogy egy közeledő autó elé ugorjon. A „ne menj az utcára egyedül” szabály megszegéséért súlyos büntetés jár!
Tanítsuk meg a babának:
Nem hagyhatja el a házat vagy a lakást nélkülünk vagy más felnőtt nélkül. Csak egyszer kerüljön egy totyogó egyedül a bejárati ajtón kívülre, és azonnal megtörténik a baj. Egy zár, amely a baba számára hozzáférhetetlen, megelőzi az ilyen lehetséges tragédiát.
Biztonság az autóban.
Ne csak azt biztosítsuk, hogy a baba hozzászokjon az autóban az autósüléshez, hanem azt is, hogy ha idősebb lesz, megértse, miért fontos ez. Ha csak egyszer kivételt teszünk, nagyon bonyolult lesz elfogadtatni vele, hogy az autósülés nem vita tárgya. Ismertessünk vele az autóra vonatkozó más biztonsági szabályokat is, mint például azt, hogy nem dobálunk szét játékokat és nem játszunk az ajtózárral vagy az ablakemelőkkel.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.