Egy hónapos baba cumiztatása?
„A gyermekem délután sírni szokott. Adjak neki cumit, hogy megnyugodjon?”
Egyszerű, gyors, és sok babánál megbízhatóbban nyújt vigaszt és szárítja fel a könnyeket, mint a rekedt hangon tucatszor ismételt „csicsíja babája”. De valóban a cumi az a tökéletes csodaszer síró babák számára, amelyre elgyötört szülők vágynak?
Valószínűleg nem. Bár kapóra jön rövid távon (és nélkülözhetetlen lehet azoknál a babáknál, akiknek nagy a szopási igényük, de még nem jöttek rá, hogyan vegyék az ujjukat a szájukba), a cumi előnye mellett több hátrány is jár. Fontoljuk meg a következőket, mielőtt döntenénk, hogy használjuk vagy ne használjuk, és ha igen, mikor kezdjük, és mennyi ideig.
A cumi korai használata a szoptatásra is kihathat
Az anyai mellbimbó és a mesterséges mellbimbó különbsége megzavarhatja a babát, ezért nem jó ötlet szopós kisbabának cumit adni addig, amíg a szoptatás nem megy megfelelően. Egyáltalán nem szabad olyan babáknak adni, akik nem gyarapodnak egy-egy szopás után, vagy akik rosszul esznek cumisüvegből, mivel a cumi kielégítheti a szopási igényüket, és így elvesztik az érdeklődésüket a mellen való szopás iránt.
Vizsgálatok kimutatták, hogy a cumi megrövidíti a szoptatás időtartamát, bár nehéz meghatározni, hogy a cumi az oka a korai elválasztásnak, vagy a cumizás csak korai jele a szoptatással kapcsolatos gondoknak. Utolsó megjegyzés: Ha szoptatott babának cumit szándékozunk adni, várjunk vele, amíg a baba belejött a szopásba, és a súlya kellően nő.
- A játszócumi – Mikor ajánljuk?
- Baba etetése cumisüvegből, könnyedén!
- Cumi kisbabáknál?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A cumi használata csakis a szülőn múlik
Ez lehet jó olyan helyzetekben, amikor megetettük, elringattuk, énekléssel szórakoztattuk a babát, órákon keresztül tologattuk a gyerekkocsit, de semmi nem csitította el, csak a szájába dugott cumi. És rossz is lehet, mert a cumi túl könnyű módszer, és ami eleinte a baba számára volt segítség, az hamarosan az anyuka mankójává válik. A jó szándékú szülő, aki a cumit azért adja a gyermekének, hogy a szopási igényét kielégítse, hamarosan kényelmesnek fogja találni, hogy bedugja a cumit abban a pillanatban, amikor a gyermek nyűgösködni kezd, ahelyett hogy megpróbálná kitalálni a nyafogás okát, vagy másképp próbálná megvigasztalni.
Esetleg arra használja, hogy elaltassa a gyermeket, ahelyett hogy időt szánna az ölelésére; hogy nyugalmat biztosítson magának, amíg telefonál, ahelyett hogy felvenné, és megvigasztalná; hogy megvásárolja a hallgatását, amíg bevásárol a sarki boltban, ahelyett hogy bevonná az eseményekbe. Az eredmény az lehet, hogy a gyerek csak akkor boldog, ha van valami a szájában, és nem képes semmilyen más módon vigasztalódni.
Az éjszakai cumizás mindenki számára kevesebb alvást jelent
A lefekvéskor adott cumi megakadályozza, hogy a gyermek megtanuljon önmagától elaludni, ami végül is kevesebb alvást hoz az egész háznak. A baba felriad az alvásból, amikor az éjszaka közepén elveszti a cumit, nem tud visszatérni nélküle álomországba – ilyenkor vajon ki fog felkelni, hogy visszategye a szájába a cumit?
A cumizás megrögzött szokássá válhat, amellyel nehéz felhagyni
Ha a cumit akkor használjuk, amikor a szopási igény a legerősebb, káros hatás nélkül átsegítheti a szülőket és a babát egy igen nehéz korszakon. Ha azonban hosszabb ideig használjuk, mind a szülő, mind a baba függővé válhat, és olyan szokás alakulhat ki, amelytől egyre nehezebb lesz megszabadítani a viszonylag könnyen alakítható kisbabából hevesen ellenálló tipegővé fejlődött gyereket.
Ha azonban elkeseredetten vágyunk egy kis nyugalomra, mert nem bírjuk tovább a gyereksírást, és a cumi láthatólag megoldást jelent, ne habozzunk használni. Akkor is próbáljuk ki, amikor a gyermekünknek olyan erős a szopási igénye, hogy a mellbimbónkat rágcsálja cumi gyanánt (vagy amikor túl sok tápszert fogyaszt, mivel nem ereszti el az üveg cumiját).
Megfontoltan használjuk a cumit!
Soha ne kössük a cumit a gyerekágyra, babakocsihoz, járókához, soha ne akasszuk a gyerek nyakába vagy ne kössük a csuklójához szalaggal, zsinórral vagy bármilyen más fonallal, a gyerek ugyanis megfulladhat. Ne használjuk túl sokat, és csak olyankor folyamodjunk hozzá, amikor valóban szükség van rá. (Valahányszor felmerül, hogy adjunk-e cumit, először kérdezzük meg magunktól: A gyermeknek ránk vagy a cumira van-e szüksége?)
Hozzászokás elkerülése
Hogy elkerüljük a hozzászokást, amelytől nehéz lesz szabadulni, három és hat hónapos kora között egyre sűrűbben vegyük ki a szájából a cumit. Még egy okból érdemes minél korábban elválasztani a cumitól: ha sokáig, még tipegőkorban is használja, az ismétlődő fülfertőzésekhez vezethet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.