Érdektelenség a szopás iránt 9 hónapos babánál?
„Amikor le akarok ülni megszoptatni a fiamat, valami mást akar csinálni, a gombommal játszik, belecsimpaszkodik a hajamba, a tévét nézi, minden mást, csak nem szopik.”
Az első hónapokban, amikor a szopós babánál a világ látszólag az anyja mellbimbója körül forgott, valószínűtlennek tűnt, hogy eljön az az idő, amikor a gyereket a szopás nem fogja érdekelni. Bár sok baba az elválasztásig szenvedélyesen szopik, néhányan csökkenő érdeklődést és koncentrációt mutatnak körülbelül a kilencedik hónap tájékán.
Egyesek egyszerűen teljesen visszautasítják az anyai mellet, mások komolyan szopnak egy percig vagy kettőig, majd elhúzódnak; vannak, akiknek a figyelme szopás közben könnyen elterelődik arra, ami körülötte történik, illetve attól a vágytól, hogy gyakorolja újonnan felfedezett lehetőségeit. Néha a bojkott csak átmeneti.
Lehet, hogy a baba táplálkozási igényeinek megváltozásáról van szó, lehet, hogy az anyatej íze megváltozott az anya menstruációs hormonváltozása miatt, lehet, hogy az előző este elfogyasztott fokhagymás étel a ludas. De az is lehet, hogy az átmeneti étvágyvesztés vírusfertőzésnek vagy fogzásnak tulajdonítható.
Vagy lassan elmúlik az érdeklődés a szopás iránt
Bár a gyerekek tudják, hogy mi a legjobb a számukra, sajnos ez nem az az eset. Az orvosok közmegegyezése szerint a legjobb, ha a baba legalább az egyéves születésnapjáig folytatja a szopást. Szóval ne hagyjuk abba a szoptatást egy kis barátságos küzdelem nélkül.
- Hogyan együnk több tejet és sajtot?
- Friss tehéntej és kecsketej – helyettesíthetik az anyatejet?
- Mi a joghurt? Adjuk a babának?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a gyerek továbbra is kerüli a szopást, próbálkozzunk a következő ötletekkel:
- Béke és nyugalom. Az egyre kíváncsibb nyolc, kilenc hónapos baba figyelme szinte bármivel könnyen elterelhető, a tévétől kezdve a kinti tűzoltóautó-szirénákon át az elhaladó kutyáig. Szoptassunk gyenge fénynél, nyugodt környezetben, hogy a baba figyelme a kéznél lévő feladatra koncentrálódjon. Simogassuk és dajkáljuk gyengén szopás közben, hogy ellazuljon.
- Akkor szoptassuk, amikor álmos. A szoptatás legyen az első dolog reggel, mielőtt beindul az izgő-mozgó baba. Szoptassuk éjjel egy meleg fürdő után, esetleg egy lazító masszázs után (lásd a 314. Oldalt), vagy közvetlenül szundikálás előtt. Ha elég fáradt, lehet, hogy nem tudja, mi vár rá, vagy lehet, hogy nem törődik vele.
- Esetleg szoptassuk menet közben. Egyes babák szeretik érezni, hogy részesei egy cselekvésnek, ily módon biztosak lehetnek benne, hogy nem mulasztanak el semmit. Ha ez a helyzet a mi kis energiabombánkkal is, szoptassuk a házban történő járkálás közben: a gyereket egy kendővel biztonságba lehet helyezni, és ez könnyít a karunkon is.
Ha a baba nyafogni látszik a szoptatás miatt, lehet, hogy valóban kész elhagyni az anyai mellet. Bár mi még valószínűleg nem állunk készen erre, de valójában semmit nem tehetünk ellene. Előttünk már sok anyuka megtanulta, hogy a gyereket fel lehet ugyan venni a mellre, de evésre kényszeríteni nem lehet.
Kapjon tejet? Még ne!
Egyes orvosok megengednek kis mennyiségű, gabonafélével kevert teljes tejet is, vagy a tapasztalat kedvéért pár kortyot csészéből. De az anyatejet vagy a tápszert csak akkor cseréljük tehéntejre, ha az orvos szabad utat ad. Ha mégis áttérünk a tejre, a gyerek a második életévéig csak teljes tejet kapjon (ha az orvos mást nem javasol).
Esetleg folytassuk mellszívással
Hogy megvalósuljon az ideális eset, és az első év végéig anyatejjel tudjuk táplálni a babát. Ha nem érezzük alkalmasnak magunkat, hogy a baba teljes igényét fejessel elégítsük ki, át kell térni tápszerre. Az anyatejet vagy a tápszert adjuk cumisüvegben, bár az ilyen korú babák, akik tiltakoznak a szopás ellen, tiltakozni fognak a gumi mellbimbóból való szopás ellen is.
Ha a mi gyerekünk is tiltakozik, vagy ha szokott cumisüvegből enni (amit nincs sok értelme most elkezdeni, mivel egyéves kor körül a cumisüvegtől is el kell választani), akkor próbáljuk meg csészében adni az anyatejet vagy a tápszert. Ezzel gyakran az a baba is elégedett lesz, aki már nem akar szopni vagy cumisüvegből enni. Azoknak a babáknak, akik korán elkezdtek csészéből inni, ebben a korban gyakran már nagyon jól megy, akik pedig még nem kezdték el, azok hamar belejönnek.
Ha végül is a teljes elválasztásra adjuk a fejünket, próbáljuk meg fokozatosan véghezvinni – a gyerek, valamint saját kényelmünk kedvéért. A fokozatos elválasztás során a babának ideje van arra, hogy a tápszerből többet fogyasszon, mielőtt teljesen elmarad az anyatej. És közben az anyai mellnek is lehetősége van lassan csökkenteni a tejtermelést, így elkerülhető a fájdalmas mellfeszülés.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.