Érzelmi élet – kismamáknak
„A párommal együtt annyira el vagyunk foglalva a munkánkkal, a kisfiúnkkal és a ház körüli teendőkkel, hogy egymásra szinte alig marad időnk. A fáradtságtól akkor se tudunk sokat kezdeni vele, ha éppen akadna.”
Noha igaz, hogy a házastársi kapcsolat a legfontosabb (a csecsemőből gyerek lesz, majd felnő és kiröpül a házból, de a párja remélhetőleg öregkorában is az öné marad), az is igaz, hogy azt a legkönnyebb levegőnek venni. A gyerek, az állás, a lakás elhanyagolásának következményei hamar és egyértelműen meglátszanak. Ezzel szemben a házasság elhanyagolásának a következményei eleinte sokszor nem látszanak, de a kapcsolatot aláássák, mielőtt a szenvedő felek észbe kapnának.
Úgyhogy mától fogva adja meg, ami ennek a kapcsolatnak kijár!
Őrizze a szerelem lángját, illetve élessze fel, ha ki akar aludni. Gondolja át a fontossági sorrendet, és szükség szerint szervezze át az időbeosztását, hogy legyen kettesben tölthető idejük. Például szoktassa korai fektetéshez a babát, hogy néhány éber órát nyugodtan egymással lehessenek. Vacsorázzanak együtt (közben legyen tilos a tévézés, a telefonálás, az újságolvasás, az e-mailezés, de lehetőleg a gyereksírás is). Egy pohárka bor is jó feszültségoldó lehet (hacsak nem követi még három-négy, amitől a felek teljesen kivetkőznek magukból). Egy szál gyertya vagy halk háttérzene meghitt hangulatot teremthet.
Nem muszáj minden szép estének szexbe torkollnia
Éppen ellenkezőleg, az első nehéz hónapokban a szex viszonylag ritka vendég lesz, egy ideig a pár talán nem is nagyon kíváncsi rá. A kapcsolatnak ebben az időszakában többet ér a szóbeli érintkezés, mint a testi. Próbálja megállni, hogy mindig a babáról beszéljen, mert ezzel elvétené a gyerekszünet célját.
Minden hétre tervezzenek be egy romantikus programot (ha mindig ugyanarra a napra esik és ugyanaz a bébiszitter jön, nehezebb kifogást találni az el-lazsálására). Járjanak vacsorázni, moziba, látogatóba, vagy ahová a kedvük tartja. A hétvégére is csináljanak maguknak egy-két szabad órát valamilyen közös célra. Hívjon bébiszittert, vigyázzanak felváltva egymás gyerekére egy szomszédasszonnyal, vagy kérjék a nagyszülő segítségét.
- Helyes étrend kismamák számára
- Az anyaság elfogadása
- Kismamadivat, öltözési tanácsok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ha a mostani időrendbe nem fér bele a rendszeres randevúzás, itt az ideje, hogy a szerelmi viszonyt a lista élére állítsa.
„Mióta fiunk született, úgy érzem, a férjem már nem nőnek néz, hanem csak a gyereke anyjának.”
Egy pici csecsemő színre lépése óriási változásokat képes hozni a család életében. Kezdve azon, hogy a szülők mennyit (milyen keveset) alhatnak, mire fordíthatnak pénzt és időt, egyáltalán mennyi pénz és szabad idő fölött rendelkeznek, egy kisbaba szinte minden szempontból befolyásolja az életet, és ez alól a szerelmi élet sem kivétel. Szinte minden házaspár tapasztalja, hogy viszonyukban jelentős változások történtek, mióta egyszerre párosan is, hármasban is élnek.
A férjnek ugyanúgy hozzá kell szoknia az apasághoz, mint a feleségnek az anyasághoz. A sok energiát követelő átállás mellett nem csoda, hogy a viszony romantikus fele tartalékállományba került. Míg azonban a házban látható változások nagyrészt állandó jellegűek – legalábbis amíg a gyerek föl nem nő és ki nem repül a fészekből -, a házastársi kapcsolatok nem örökre változnak meg. Amint beleszoktak a szülői szerepkörbe, megint mindketten rendelkezni fognak a régi szerelmespár szerep helyreállításához szükséges energiával.
A kétféle – szülői és szeretői – szerep nem zárja ki egymást, sőt kölcsönösen erősítik egymást. Aki azt akarja, hogy gyereke boldog, nyugodt családi körülmények között nőjön fel, annak mindenekelőtt azt a szerelmet kell ápolnia, amelyben a gyerek fogant.
Tudjuk, nem olyan könnyű a szerelmet ápolni, amikor az ember állandóan egy újszülöttel van elfoglalva, vagy a szeretőt látni egymásban, mikor mindketten a szülői szerepet tanulják.
Ebben szeretnénk segíteni a következő tanácsokkal:
Az anya tekintse magát nőnek: persze, elsősorban a gyerekkel kell törődnie, és így önmagára nem sok ideje marad. De lássuk be, az olyan nő, aki napokig zsíros hajjal vagy két napja ugyanabban a „büfifoltos” pólóban császkál, nem vált ki szenvedélyes érzelmeket se a párjából, se saját magából. Akinek újszülött kisbabája van, nyilván nem tud naponta fél órát pepecselni a haja beszárításával és a sminkeléssel, de arra gondja kell hogy legyen, hogy hajat mosson, ápolja a bőrét és tiszta ruhát vegyen fel. Az ilyesmitől egy nő nemcsak vonzóbb lesz, hanem annak is érzi magát.
És a férjét férfinak: a legtöbb ifjú anya figyelme a férjéről a gyerekére fordul, legalábbis eleinte. Ez a fajfenntartás szempontjából így helyes, de a kapcsolatfenntartás szempontjából kevésbé. Adjon annyi kedvességet a párjának, amennyit magának kívánna. Ha mosogat, a háta mögül váratlanul ölelje meg, ha odaadja a babasampont, egy kicsit szorítsa meg a kezét, vegye észre, ha nyiratkozott, és általában csókolja meg minden lehetséges alkalommal (és helyen).
Találjon időt egy kis romantikára: ne kutyafuttában egyenek, hanem üljenek le együtt vacsorázni. Tartson egy üveg masszázsolajat és néhány gyertyát az ágy mellett, hogy ha a baba elaludt (de a szülők még nem), megmasszírozhassák egymást. Vezessenek be hetente rendszeres „esti randevút”, hogy ne veszítsék el egymást. Legyen kapható egy-egy közös habfürdőre vagy gyors menetre, ha a gyerek elszundított.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.