Kétszeres öröm – Felkészülés az ikrek fogadására!
Duplán készüljünk fel
Mivel a kettős áldás gyakran korábban érkezik (ikreknél a teljes idő inkább 37, és nem 40 hét), nem árt jó előre felkészülni. Próbáljuk úgy intézni, hogy minden babaápolási felszerelés otthon és használatra kész állapotban legyen, mielőtt bemegyünk a kórházba. Az előkészületekre érdemes sok időt szánni, de annak nincs sok értelme, hogy kimerítsük magunkat (főleg ha az orvos nyugalmat rendelt el). A babák érkezése előtt pihenjünk sokat – amikor itt lesznek, ez ritka luxus lesz.
Kettőzzük meg önmagunkat
Amennyire lehetséges, próbáljunk meg egyszerre törődni a babákkal. Vagyis ébresszük őket egy időben, így együtt lehet őket etetni, egyszerre tegyük őket a fürdőbe (ha már tudnak ülni), egyszerre sétáltassuk őket a babakocsiban. A büfiztetést is jó egyszerre végezni: a csecsemők legyenek az ölünkben, vagy az egyik az ölünkben és a másik a vállunkon.
Aki erre nem képes, csinálja felváltva
A korai időszakban nem szükséges naponta fürdetni a kisbabákat, így hát egyik este az egyik, másik este a másik következzen. Vagy fürdessük őket két-három naponta együtt, és a közbeeső napokon tisztogassuk meg őket szivaccsal. Az első hetekben tegyük őket lábtól-fejtől a közös gyerekágyba, ez segíthet, hogy jobban aludjanak, de előbb azért kérdezzük meg az orvos véleményét. Néhány szakértő óva int az együtt alvástól, mert növelheti a SIDS veszélyét (bölcsőhalál), amikor az ikrek már fordulni tudnak.
Osszuk meg a munkát
Ha mindkét szülő jelen van, osszuk meg a háztartási munkát (főzés, takarítás, mosás, bevásárlás) és a gyerekeket (az anyukánál legyen az egyik gyerek, az apukánál a másik). Gondoskodjunk róla, hogy a két gyerek felváltva legyen az anyjánál és az apjánál, hogy mindkét szülővel megismerkedjenek, illetve a szülők mindkét gyereket megismerjék.
Próbáljunk meg egyszerre két mellből etetni
Az ikrek szoptatása fizikailag kimerítő, de feleslegessé teszi a cumisüvegek tucatjaival és a tápszerek grammjaival való vég nélküli bajlódást. Az egyidejű szoptatás időt takarít meg, és elkerülhető az álló napon át tartó szakadatlan szoptatás. A gyermekeket tarthatjuk párnával alátámasztva futball-labda-tartásban, a lábukkal a hátunk mögött, vagy vegyünk egy-egy mellünkre egy-egy gyereket.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A babákat szoptatásonként felváltva etessük egyik vagy másik mellből, hogy elkerüljük a tartósan hibás párosítást (ha kiderülne, hogy az egyik baba ügyesebb szopó, mint a másik), vagy azt, hogy az egyik baba kevesebbet kapjon enni, ha az egyik mellünk esetleg kevesebbet termelne. Ha túl nehéznek találjuk kizárólag anyatejen nevelni az ikreket, akkor az egyiket szoptassuk, a másikat pedig cumiztassuk, és természetesen etetésről etetésre cserélgessük őket. Ahhoz, hogy az energia- és tej utánpótlásunkat fenntartsuk, elsőrendű táplálékra (babánként 400-500 kalóriatöbbletre) és sok pihenésre van szükség.
Szervezzünk segítséget a cumiztatáshoz
Ha ikreket cumisüvegből etetünk, még két kéz kell – vagy nagy találékonyság. Ha etetési időben nincs segítségünk, üljünk egy kanapéra a gyermekek közé, fektessük őket a támla felé tartott lábbal, és tartsunk egy-egy üveget mindegyiknek. Esetleg vegyük mindkettőt a karunkba, a cumisüveget tegyük tartóba, és párnákkal emeljük a megfelelő magasságba.
Megpróbálhatjuk az egyik számára a cumisüveget a babaszékbe tenni (de nem fektetve), miközben a másikat hagyományos módon etetjük. Egyiket a másik után etetni is lehetséges, de így jelentősen csökken az a kis idő, ami más tevékenységekre marad. Ezzel a megoldással az evés utáni alvás különböző ritmusba kerül, ami kedvező lehet, ha az anyuka szeretne külön is foglalkozni a kicsikkel, de lehet rossz is, ha a gyerekek alvási idejét pihenésre vagy ház körüli munkára kívánja fordítani.
Kétszeres segítség
Minden újdonsült anyukának szüksége van segítségre: ilyen esetben dupla annyira. Fogadjunk el minden segítséget, bármilyen forrásból származik.
Kétszer annyi segédeszköz
Ha nem áll rendelkezésünkre további segítség, forduljunk a segédeszközhöz. Ilyen például a gyerekhordó kendő (használhatunk egy nagy kendőt mindkét babához, vagy kettőt külön-külön, de az is megoldás, ha az egyik babát magunkra kötözzük, a másikat karon visszük), a kenguru (egyes modelleket a baba hathetes kora előtt nem szabad használni), a gyermekülés.
A járóka biztonságos játszóhely az ikreknek, ahogy idősebbek lesznek, és mivel társaságot nyújtanak egymásnak, gyakrabban és hosszabb ideig hajlandók itt lenni száműzetésben, mint az egy szem gyerekek. Ikerbabakocsiból olyat válasszunk, amely megfelel az igényeinknek (az élelmiszeres pultok közötti szűk folyosón például az egymás mögötti elrendezés praktikusabb, mint az egymás melletti); a mély babakocsi valószínűleg kidobott pénz. És ne felejtsük el, hogy az autóba is két gyerekülés kell. Helyezzük mindkettőt a hátsó ülésre.
Kétszer annyi adminisztráció
Melyik mit kapott etetéskor, melyiket fürösztöttük tegnap, ki a következő ma? Ha nem írjuk fel naponta (a gyermekszoba falán lógó noteszbe vagy egy emlékeztető táblára), biztos, hogy el fogjuk felejteni. Készítsünk feljegyzéseket továbbá az oltásokról, betegségekről stb. Egy állandó naplóba. Bár többnyire mindkét baba ugyanazt kapja, előfordulhat, hogy csak az egyik kap meg valamit – és talán nem fogunk rá emlékezni, hogy melyik.
Próbáljunk normálisan aludni
Az alvás ritkaság lesz az első néhány hónapban – de még ritkább, ha hagyjuk, hogy a gyermekek véletlenszerűen ébredjenek fel éjjel. Ha az első sírni kezd, ébresszük fel a másikat is, és etessük meg mindkettőt. Ha napközben mindkét drágaságunk szundikál, mi is aludjunk egy szemhunyásnyit, vagy legalábbis helyezzük magunkat kényelembe.
Foglalkozzunk velük külön-külön
Bár nem könnyű (pláne eleinte), valahogy mégis meg kell oldani, hogy szakítsunk napközben időt külön-külön a két gyerekre. Ha pihentebbek vagyunk, szakaszosan toljuk el az alvási időt – az egyik gyereket fektessük le negyedórával korábban a másiknál -, így speciális figyelmet szentelhetünk az ébren lévőnek. Ha valami elintéznivalónk van, vigyük csak az egyik babát magunkkal, és hagyjuk a másikat a pótmamára vagy a társunkra.
Lépjünk be egy játszóházba vagy baba-mama csoportba, és minden héten váltakozva vigyük hol az egyik, hol a másik gyereket. Még a babák körüli mindennapos teendőkbe, például a pelenkázásba, az öltöztetésbe is vihetünk csak az adott gyereknek szóló elemeket. Keressük kétszeres erővel a magunkfajták társaságát. Más ikergyermekes szülőktől rengeteg jó tanácsot és segítséget kaphatunk, éljünk hát vele.
Keressük meg a környék ikergyermekes szülőinek csoportját, és ha nincs ilyen, szervezzük meg. Kerüljük azonban a klikkezést, ne csak ikrek szülőivel tartsunk kapcsolatot, gyermekeink ne csak ikrekkel játsszanak. Bár ikernek lenni kétségtelenül különleges, ha elzárjuk gyermekünket az egy szem gyerekekkel való kapcsolattól, gátoljuk a normális szociális fejlődésüket a velük egykorúakkal – akiknek többsége nem iker.
Kétszerezzük meg a figyelmünket, amikor az ikrek már mozognak
Tapasztalni fogjuk, hogy amint a gyermekek mászni kezdenek, és felfedezőutakra indulnak, közös erővel fognak kíváncsiskodni, és amit az egyik nem mer megcsinálni, attól a másik biztosan nem riad vissza. Így kétszer olyan figyelmesnek kell lennünk.
Kettővel könnyebb
Az ikrekkel az első négy hónap a legnehezebb. Amint sikerül összehangolni a sokféle folyamatot, könnyebbé válik az élet. Ne felejtsük el azonban, hogy az ikrek gyakran egymás legjobb társasága: elfoglalják egymást, amit a követelőző egy szem gyerekek szülői irigylésre méltónak tartanak, és ez egyre inkább több szabadságot ad a következő hónapokban és években.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.