Megfelelő hőmérséklet biztosítása a babának (télen)
Hideg van odakinn
Csakúgy, mint amikor meleg van, a baba komfortérzete legyen az iránymutató az öltöztetésénél. De a hat hónapnál fiatalabb csecsemőknek – mivel testfelületük aránya a testsúlyukhoz képest nagyobb, és még nem tudnak dideregni, hogy hőt termeljenek – több védelemre van szükségük hideg időben, mint a mamájuknak.
A kisbaba már egy csepp lehűlésnél is viseljen sapkát, amely visszatartja a meleget (a test hővesztesége a fejen a legnagyobb). Ha a hőmérséklet fagypont közelébe kerül, ne hiányozzon róla sapka, kesztyű, meleg zokni és csizma, illetve sál vagy más nyakvédő. Csípős szélben vagy nagyon alacsony hőmérsékleten fel kell rá adni egy kötött arcvédő sapkát, vagy sálat kell az arc köré tekerni, de az orr ne legyen elzárva (és ügyeljünk arra, hogy a sál jól meg legyen kötve, nehogy beakadjon a babakocsi kerekeibe vagy a játszótéri játékokba).
Az esővédő megóvja a babakocsit a széltől és a hótól, és benntartja a meleget. De nagyon hideg időben még a legjobban bebugyolált baba se legyen sokáig kinn.
Zimankóban több, könnyű réteg (jó ötlet a poliészter és a gyapjú) sokkal hatékonyabb és kevésbé korlátozza a mozgást, mint a kevesebb, de súlyos ruha. Legalább egy réteg gyapjú jó melegen tartja a babát. A tollpihe vagy toll-utánzat megfelelnek meleg síruhához vagy bélésnek.
Néhány tanács, hogy a baba melegben és komfortosan legyen:
- Mindig etetés után vigyük ki a babát, hidegben ugyanis több kalória kell a testhőmérséklet fenntartásához.
- Ha a baba bármely ruhadarabja átnedvesedik, rögtön melegbe kell vinni és átöltöztetni.
- A járó baba télies időben viseljen vízhatlan, bélelt csizmát, mely elég tágas ahhoz, hogy a zokni mellé férjen levegő is, ami némi többlet hőszigetelést nyújt.
- Autóban lehetőleg vegyük le a babáról a sapkát és egy vagy több rétegben a ruhát, hogy elkerüljük a túlmelegedést (vagy legyen hűvös a kocsi). Szintén vetkőztessünk meleg buszon vagy vonaton.
- Szeles időben használjunk kímélő kézvédő krémet vagy kenőcsöt az időjárásnak kitett bababőrön, hogy ne száradjon ki.
- Nem kell aggódni, ha folyik a baba orra kint a hidegben (nem fog megfázni). Hidegben ideiglenesen megbénulnak az orr csillószőrei, a ciliák, amelyek normál körülmények között az orrváladékot az orr hátsó részébe irányítják, és nem engedik kicsöpögni. Zárt helyre érve a csöpögésnek el kell állnia. Kenjünk egy kis kenőcsöt vagy vazelint a baba orra alá (de nem az orrába), ami megelőzi a kiszáradást.
Fagyás
Az orrfolyás ugyan nem izgalmas, az viszont aggodalomra adhat okot, ha az orra (füle, arca, kéz- vagy lábujjai) nagyon kihűl, elfehéredik vagy sárgásszürkévé válik. Ez fagyásra utal, ami nagyon komoly sérüléseket okozhat. A fagyott testrészeket azonnal fel kell melegíteni.
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Huzamosabb hidegben a baba testhőmérséklete a normális szint alá csökkenhet. Ez egészségügyi vészhelyzet – ha mindenhol, még ruha alatt is hidegnek érezzük a babát, ne vesztegessük az időt, azonnal vigyük a legközelebbi ügyeletre. Időközben távolítsuk el róla a vizes ruhát, bugyoláljuk meleg takarókba vagy bármi kéznél lévő textilbe, lehetőleg adjunk neki meleg italt (anyatej, langyos tápszer, leves), és szorítsuk a testünkhöz (hogy felmelegítsük).
Az időjárási vészhelyzeteket úgy előzhetjük meg, hogy a babát megfelelően öltöztetjük, védjük a szabad bőrfelületeit, és korlátozzuk a nagyon hideg időben szabadban töltött időt.
Leégés télen
Nemcsak a téli vakáció alatt a trópusi tengerpartra vitt babát veszélyezteti télen a leégés, hanem azt is, aki fehér karácsonyt ünnepel. A hó a nap ultraibolya sugárzásának 85 százalékát visszaveri, így havas tájban még a gyenge téli nap is megégetheti a baba érzékeny bőrét. Védjük tehát a baba bőrét ruhával, karimás sapkával és napvédő krémmel, ha huzamosabb időt készülünk napon és hóban tölteni.
Melegen a lakásban
Hideg időben a baba szobája nappal legyen körülbelül 20-22 °C-os, éjszaka mintegy 20 °C-os. Ha a belső hőmérséklet ennél magasabb, a száraz, meleg levegő kiszáríthatja az orr nyálkahártyáját, így sokkal érzékenyebbé válik a meghűlést okozó kórokozókra, illetve bőrviszketést okoz. Éjszaka tartsuk melegen a babát flanel ágyneművel, ami még hideg éjszakákon is kellemes érintésű.
Alváskor, amikor az anyagcsere lelassul, több réteg szükséges (a biztonság kedvéért ez legyen bolyhos pizsama). De ne kövessük el azt a gyakori hibát, hogy túlöltöztetjük a babát az alváshoz (erre vall, ha éjszaka izzadtan ébred fel).
Száraz bőr
Télen az emberek, bármilyen korúak is, szinte mindig panaszkodnak, hogy száraz és viszket a bőrük. Bár a legtöbben úgy vélik, elég megvédeni a babákat a kinti hideg és a szél kegyetlen támadásaitól, és a bőrük puha és rugalmas marad, ez nem igaz. A bőr téli kiszáradásának a fő oka a lakásban található, nem odakinn. A fűtési szezon elkezdődése után a benti levegő általában meleg lesz és száraz, és ez a fő oka a bőr téli kiszáradásának. A kellemetlen hatást a következőkkel ellensúlyozhatjuk:
Fokozzuk a lakás páratartalmát. Szerezzünk be egy párologtatót a fűtési rendszerhez, vagy legalább a baba szobájába.
Növeljük a baba folyadékbevitelét
A babák bőre (akárcsak a felnőtteké) nemcsak kintről kap nedvességet, hanem belülről is. Gondoskodjunk róla, hogy a gyerekünk elég folyadékot fogyasszon.
Növeljük a baba bőrének nedvességét. Segíthet megőrizni a bőr víztartalmát, ha a frissen fürdetett baba még nedves bőrét bekenjük jó minőségű babaápoló krémmel. Kérjünk javaslatot az orvostól megfelelő márkára, vagy válasszunk olyan terméket, amely hipoallergén jelzéssel van ellátva.
Használjunk kevesebb szappant
A szappan kiszárítja a bőrt. Egészen kis csecsemőknél csak naponta egyszer kell használni a pelenkával fedett területen. Ha a gyerek már mászik, szükség lehet a térdek, lábak és kezek lemosására. De általában használjunk nagyon kevés szappant; csak azért ne tegyünk habfürdőt vagy folyékony szappant a fürdővízbe, hogy buborékokat csináljunk, mivel a szappanos víz jobban szárít, mint a tiszta. Használjunk kímélő szappant vagy nedvességpótló bőrtisztítót; kérjünk tanácsot az orvostól.
Csökkentsük a hőmérsékletet. Minél melegebb a ház, annál szárazabb a levegő (ha fűtés közben nem gondoskodunk a párásításról). A néhány hetesnél idősebb babák környezetének nem kell 20 °C-nál melegebbnek lennie. Ha a baba ezen a hőmérsékleten fázik, inkább a ruharétegei számát növeljük, mint a hőmérsékletet.
A kandalló tüzénél
A televízió előtti időkben a kandalló körül gyűlt össze a család a hideg téli estéken. A lobogó tűz látványa még ma is felérhet a főműsoridő vonzásával, felmelegítve testet-lelket. Nem könnyű azonban a tűz körül biztonságban tartani a család babáit és kisgyerekeit. Tegyünk a kandallóra olyan nehéz rácsot, még ha elaludt is a tűz (a parázs órákig izzik), amit még erős és állhatatos kis kezek sem tudnak elmozdítani.
Ha nem tudjuk megfelelő ráccsal megvédeni a babát vagy totyogót a forró felületektől, ne használjuk a kandallót. További elővigyázatosságként a babát mielőbb tanítsuk meg arra, hogy a tűz „forró”, és fájdalmat okozhat. Balesetek elkerülése végett gondoskodjunk arról is, hogy a kéményt kitisztíttassuk. Ha a babának vagy más családtagnak krónikus légúti problémája – például asztmája – van, érdeklődjük meg az orvostól, hogy a kandalló nem ront-e a helyzeten.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.