Mit egyen egy szoptatós kismama?
Eddig egy fias sasmadár éberségével kellett megnézni, hogy mit eszünk.
Néhány jó hír
A terhességhez képest a szoptatás nagyon kevés diétás megszorítást követel. A főleg zsírt, proteint és szénhidrátot tartalmazó anyatej nem függ közvetlen módon az anya étrendjétől. Ismert tény, hogy világszerte rengeteg nő nem táplálkozik elégségesen, mégis bőven van teje. Ennek az az oka, hogy ha az anya tápláléka nem tartalmaz elég kalóriát és proteint a szükséges tej előállításához, a hiányt a saját szervezetéből zsarolja ki – persze csak addig, amíg ki nem merülnek a tartalékai.
Természetesen attól még nem kell elégtelenül táplálkoznunk, hogy alultápláltan is lenne tejünk. Függetlenül attól, mennyi tápanyagot spájzolt be a szervezet, a szoptatásnak nem az a célja, hogy ez a tartalék elfogyjon – ellenkezőleg, ez igen kockázatos megoldás lenne, és különféle testi problémákhoz, később csontritkuláshoz is vezethetne.
Változatos étrend
A jelek szerint a változatos étrend jó a gyereknek, éspedig nem csak táplálkozás szempontjából. Mivel az anya által elfogyasztott étel ízét és illatát az anyatej is átveszi, a gyerek már szopás közben megismerkedik velük, így mire az asztalhoz ülhet, könnyebben kialakul az ízlése. A csecsemőkorban megismert ízvilág, a hazai ízek megkedveltetése az etnikai meghatározottságra és a későbbi ízlésre is kihat.
Például a csípős paprika egy kis indiánnak meg se kottyan, hiszen (a magzatvíz közvetítésével) embrió-, majd csecsszopó korától megszokta. Hasonlóképpen, a mexikói kisgyerek szereti a csilis babot. Az olyan gyerek viszont, akinek az anyja terhes és szoptatós korában kímélő diétán élt, az első alkalommal félrelöki a tányérkáját, ha ilyesmit tesznek elé.
- Az anyatej összetétele
- Az anya táplálkozása
- Az élelmiszerek kiválasztása szoptatós anyukáknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kényesebb ízlésű csecsemők szopni se hajlandók, ha édesanyjuk olyat evett, ami nekik „büdös”, például fokhagymát (bár itt is főleg az lehet a baj, hogy még szokatlan nekik). Más babák talán már a méhen belül hozzászoktak a fokhagymához, viszont képesek kiöklendezni a tejet, ha anyjuk bekapott egy falat szardíniás pizzát.
S ha azt szeretnénk, hogy a gyermek szeresse a zöldséget, íme egy vizsgálat:
Ennek tudatában nekünk is eggyel több okunk van arra, hogy sok zöldséget együnk
További előny, hogy mire a szoptatott gyermek az etetőszékbe kerül, lépéselőnyben lesz a tápszeres kis kortársakhoz képest. A szoptatott gyereket talán azért könnyebb átszoktatni a rendes ételre, mert az anyatejen keresztül már többféle ízt megismert.
Mit kerüljünk?
Nem biztos azonban, hogy egy csecsemő gyomrában is mindennek jó a vége, amit az anya megevett. Sokak szerint a szoptatós anya ne egyen káposztát, brokkolit, hagymát, kelkáposztát, kelbimbót, mert felfúvódik a gyerek (bár ezt a szájhagyomány útján terjedő tanácsot tudományosan még nem sikerült igazolni). Egyes babáknak az anya által elfogyasztott tejtermékek, koffein, hagyma, káposzta, bab hasfájást okozhatnak. Másoknak hasmenésük lesz, ha anyjuk túl sok dinnyét, őszibarackot, gyümölcsöt eszik. Néhány gyereknél a pirospaprika kiütést okozhat.
Allergiák
Olyan csecsemők is vannak, akik allergiásak az anyjuk által elfogyasztott élelmiszerekre. Néhány a gyanúsabbak közül: tehéntej, tojás, déligyümölcs, mogyoró, liszt. A tej színén, sőt a gyerek vizeletének színén is meglátszhat, mit evett az anya. Aki például sok narancslevet iszik, azt tapasztalhatja, hogy narancs rózsaszín tej jön a melléből, és élénk rózsaszínűt pisil a baba (ettől nem kell megijedni, bár nagyon ijesztő tud lenni). A bioboltokban kapható (tablettázott) hínártól, tengerifűtől és más természetes vitaminoktól megzöldülhet a tej (húsvétkor lehet aktualitása, de nem biztos, hogy rendszeresen zöld tejet akarunk adni a babának).
Az anyatej ízét és illatát az ételek fogyasztás után 2-6 óra múlva befolyásolják
Ha tehát azt látjuk, hogy néhány órával azt követően, hogy egy bizonyos dolgot ettünk, a baba felfúvódott, többet köpköd, elutasítja a mellet vagy nyűgösködik, néhány napig hagyjuk ki a szóban forgó ételt, és mindjárt kiderül, elmúlnak-e a tünetek, visszatér-e a szopási kedve.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.