Mit tegyünk, hogy elkerüljük a baleseteket? (Kisgyerekkel)
Otthonunk, a balesetek helyszíne
A személyes biztonság szempontjából az otthon az egyik legveszélyesebb hely a gyerekek, de még a felnőttek (különösen a háziasszonyok) számára. Az Egészségügyi Világszervezet megállapította, hogy – az autóbaleseteket nem számítva – otthon történik a legtöbb gyerekbaleset. A négyévesnél fiatalabbak körében évente 12 háztartási baleset történik 1000 főre vetítve. A megelőzés tehát a legfontosabb, hogy csökkentsük a gyerekeinket veszélyeztető balesetek számát. A legveszélyesebb helyek kétségtelenül a konyha (a balesetek 35%-a itt történik) és a fürdőszoba.
Mit tegyünk, hogy elkerüljük a baleseteket?
Hat hónapos korig a leggyakoribbak az olyan balesetek, amikor a gyerek leesik valahonnan. Soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a kicsit, még néhány pillanatra sem. A legnagyobb veszélyforrás az etetőszék és a pelenkázó. Mindig jól kössük be a székbe a picit, ellenőrizzük, hogy a lábával nem tudja-e hátralökni magát.
Soha ne hagyjuk a babát a babaülésben sem az asztalon vagy más magasan lévő helyen. Ha néhány percre mégis halaszthatatlan dolgunk akad, mindig tegyük őt a földre. (Sokkal jobb persze, ha egyáltalán nem hagyjuk ott sem, hanem magunkkal visszük a karunkban, vagy kenguruban, ahol a keze szabadon marad.)
Balesetek megelőzése ágyban
Soha ne hagyjuk egyedül a szülők ágyában sem. Ellenőrizzük, hogy a kiságy rácsa rendben van-e. Ha a matraca ugyanakkora, mint a kiságy vagy a bölcső, nem fog a karja vagy lába beszorulni a matrac és a rács közé. A baleseti fulladás elkerülése érdekében a kiságyra függesztett játékokat (különösen a szalaggal felkötötteket) tegyük el a keze ügyéből, és amint fel tud állni, szereljük le. Mindig ellenőrizzük a fürdővíz hőmérsékletét, mielőtt a babát beletesszük, és utólag már ne engedjünk bele vizet.
Tej, cumi, étkezés
Mindig ellenőrizzük a tej hőmérsékletét a cumisüvegben és soha ne melegítsük, mikrobán Soha ne főzzünk a gyerekkel a karunkban, vigyázzunk az égési sérülésekre. Különösen 6-12 hónapos kor között a gyerek képes megragadni és lerántani bármilyen tárgyat. Soha ne vigyük közel a tűzhelyhez. Amikor egyéves kora körül elkezd „önállóan” közlekedni a lakásban, egyre többször eleshet. Ha a konyhában vagyunk, figyeljünk, hogy ne mászkáljon a lábunk alatt, főleg, ha forró étellel közlekedünk. Ügyeljünk, hogy az elektromos háztartási gépek se legyenek elérhető távolságban.
- Az izzadás okai
- A mediastinum betegségei
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bútorok, bébikomp
A fiókok és a gyerek közelében lévő bútorok ne tartalmazzanak veszélyes tárgyakat, hogy ne kelljen korlátoznunk a gyereket a felfedezésben, de azért soha ne veszítsük őt szem elől. A szobák ajtaját, ahová nem mehet be, tartsuk zárva, az alacsony asztalok, bútorok éles sarkait lássuk el sarokvédővel. Az üvegekre ragasszunk védőfóliát, így ha betörnek, a darabjai egyben maradnak.
A bébikompot lehetőleg ne használjuk, veszélyes „közlekedési” eszköz – a kicsi felboríthatja, vagy elérhet vele veszélyes területeket (lépcső, tűzhely, bútorokat, amiről magára ránthat valamit) -, ugyanakkor hátráltathatja a mozgásfejlődését, illetve hibás járásra tanítja.
Áramütés megelőzése!
A legnagyobb veszélyt talán az elektromos áram jelenti. Ellenőrizzük, hogy a készülékek az előírásoknak megfelelnek-e, a dugójuk földelt és biztonságos. Amint a gyerek elkezd járkálni a lakásban, ellenőrizzük, hogy az aljzatok be vannak-e dugva biztonsági zárral. Vegyünk fel a földről minden vezetéket, drótok és hosszabbítók ne legyenek a padlón, ellenőrizzük, hogy lámpák vagy háztartási eszközök ne kerüljenek a baba keze ügyébe.
Egyéb veszélyek nagyobb korban
Amikor a gyermekünk már önállóan jár, az egész lakás hatalmas veszélyforrássá válik. Az erkélyre ne engedjük ki egyedül, soha ne tegyünk asztalt, széket, virágtartót, és semmilyen olyan tárgyat, amire fölmászhat és kinézhet, vajon mi van a korláton túl. Ellenőrizzük azt is, hogy a korlát legalább egy méter magas legyen, és a korlát elemei között ne legyen több 8-10 centiméternél, hogy ne dughassa át a fejét rajta.
Lehetséges háztartási balesetek
- Felmászhat egy bútorra, a polcokat használva lépcsőként
- Bemászhat a nyitva hagyott mosógépbe
- Miközben könyvespolc vagy más bútor alatt játszik, egy rosszul rögzített tárgy a fejére eshet
- A feje beszorulhat a kiságy rácsai közé, ha az nem a biztonsági előírások szerint készült
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.