Melyek a pelenkakiütés okai?
„Sűrűn teszem tisztába a gyereket, mégis piros a popsija, és nehezen jön rendbe.”
A babák 35 százalékának nem ok nélkül pirul a popsija
A bőr a nyirkos, fülledt pelenkában különféle irritáló kémiai hatásoknak, a vizeletben, székletben lévő baktériumoknak is ki van téve, nemritkán kidörzsöli a pelenka vagy egy szűk ruhadarab, egyszóval könnyű célpont a különféle bőrproblémáknak.
Sajnos a tünetek egyes gyerekeknél ismételten előfordulhatnak, talán mert születéstől kényesebbek, hajlamosabbak az allergiára, nincs rendben a székletük pH-értéke (sav-bázis aránya), vizeletükben túl sok az ammónia, vagy egyszerűen a bőr az első gyulladás után érzékenyebbé válik.
A pontos okok nem ismertek?
Bár a pelenkakiütésért felelős mechanizmust egyelőre nem ismerjük, valószínűleg azzal kezdődik, hogy a bőrt csípi az állandó nedvesség. Ha ráadásul a pelenka vagy ruha horzsolása, vagy a széklet, a vizelet irritáló anyagai is legyengítik, készen áll a támadási felület a bőrön vagy a székletben, vizeletben lévő baktériumok számára. A fertőtlenítőszerrel vagy szappannal történő túl erős vagy túl gyakori tisztogatás rontja a bőr védekezőképességét, csakúgy, mint a túl szoros pelenka.
Ammónia
Az elsőrendű gyanúsított, a pisiben lévő ammónia csak a már sérült bőrfelszínt csípi, de önmagában nem tartozik a főbűnösök közé. Végül, a pír általában azon a ponton kezdődik, ahol a pelenkában a vizelet összegyűlik, vagyis lányoknál alul, fiúknál elöl.
- A csecsemő bőrének jellemzői
- Az újszülöttek alkati jellemzői (koponya, mellkas, bőr, vázrendszer)
- Az újszülött ellátása és fürdetése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A pelenkakiütés elnevezés a pelenkás bőrfelület többféle elváltozását takarja. Bár a különböző típusok osztályozásában a szakemberek még nem jutottak megegyezésre (talán mert a téma nem váltott ki akkora érdeklődést, hogy behatóbban tanulmányozzák, és külön nevet adjanak nekik), szokásos leírásuk a következő.
Kidörzsölésből eredő bőrgyulladás
A bőrgyulladás leggyakoribb formája, ekkor a bőrön csak ott látszik a pír, ahol a legjobban dörzsöli a pelenka, de a hajlatokban nem. Általában ahogy jött, úgy el is múlik, és ha nem súlyosbítja járulékos fertőzés, nem okoz nagyobb kellemetlenséget.
Vágásszéli bőrgyulladás
A pelenka szélénél kidörzsölődött bőr.
Végbéltáji bőrgyulladás
A végbél környékének kipirulását általában a tápszertől lúgos széklet okozza; anyatejjel táplált csecsemőknél csak a szilárd étel bevezetése után fordul elő.
Gombás (candida okozta) bőrgyulladás
Ez a kellemetlen, élénk pírral és irritációval járó bőrgyulladás a lágyékhaj-latban (az alhas és a combok között) kezdődik, és onnan terjed tovább. A 72 óránál tovább tartó tünetek esetén gyakori a száj penészért is felelős Candida albicans gombás fertőzés. Antibiotikumos kezelés során is előfordulhat.
Atopiás dermatitisz (bőrgyulladás)
Ez a viszkető bőrpír először más testrészeken jelentkezik. Általában 6-12 hónapos korban kezd átterjedni a pelenkás bőrfelületre.
Szeborreás bőrgyulladás
A rendszerint a fejbőrön sapkaszerűen jelentkező, néha sárgás szélű, élénkpiros kiütés néha a pelenkás bőrfelületen kezdődik, és onnan terjed tovább. A pelenkakiütésekhez hasonlóan ez sem olyan kellemetlen a gyereknek, mint a szülőnek.
Otvar (impetigo)
Bakteriális (streptococcus vagy staphylococcus) fertőzés okozza. A pelenkás bőrfelületen két változatban fordulhat elő: vagy hólyagos, ekkor a vékony falú, nagy hólyagok kifakadás után vékony, sárgásbarna vart hagynak maguk után, vagy nem hólyagos, ekkor a bőrön terjedelmes vörös udvarban vastag, sárga varas sebek keletkeznek. A combra, fenékre, alhasra, sőt a többi testrészre is átterjedhet.
Intertrigo
Kidörzsölés miatt keletkező, egyébként jellegtelen bőrpír. Csecsemőknél rendszerint a comb és az alhas között, a lágyékhajlatban és esetenként a hónaljban jelentkezik. Néha fehéres-sárgás váladék szivárog belőle. A vizelet irritálja, ez lehet az oka, ha a baba sír.
A pelenkakiütés legjobb ellenszere a megelőzés!
Bár erre nem mindig van lehetőség. A megelőzés lényege, hogy a pelenkás területet szárazon és tisztán kell tartani. Arra az esetre, ha mégis bekövetkezne a baj, az egyszerű pelenkakiütés elmulasztását és megismétlődésének kivédését szolgáló módszerek segíthetnek.
Megelőzésre tippek
Kevesebb nedvességet
Gyakori pelenkacserével előzzük meg az átázást: éjjel se mulasszuk el tisztába rakni a babát, ha ébren van és tele a pelenka. Ne is gondoljunk arra, hogy átaltassuk vele az éjszakát, amíg el nem múlnak a tünetek. Makacsabb gyulladás esetén amint pisilt vagy kakilt, azonnal tisztába kell tenni.
Ha az anyatejen vagy tápszeren kívül már más folyadékot is kap, nem szabad túlitatni (ami bement, annak ki is kell jönnie). Ha üvegszám kapja a gyümölcslevet, a sok pisiléstől még jobban begyullad a bőre. A túladagolás megelőzése érdekében üveg helyett adjuk pohárból a gyümölcslevet.
Több levegőt
Időnként hagyjuk pucéron szellőzni a popsit: fektessük a gyereket vízhatlan anyagra terített, összehajtott textilpelenkákra vagy nedvszívó takaróra. Makacs gyulladás esetén nem árt, ha így is alszik, feltéve hogy elég meleg van a szobában, különben megfázhat.
Ha textilpelenkát használunk, ne csomagoljuk vízhatlan anyagba vagy gumibugyiba; esetleg egyáltalán ne adjunk rá bugyit, de tegyünk alá vízhatlan matracot. Eldobható pelenka esetén a vízhatlan külső réteget néhány helyen ki kell lyukasztani. Egyrészt így jobban szellőzik, másrészt kicsit ereszt, ezzel is ösztönözve a minél gyakoribb pelenkacserét.
Kevesebb irritációt
A természetes – azaz a széklettől, vizelettől – származó irritáció ellen csak sűrű pelenkázással lehet védekezni, ám a gyerek popsijára kent anyagokkal jobb óvatosnak lenni. Mosdatáshoz szappant – irritáló hatása miatt -naponta csak egyszer szabad használni. Csecsemőknek általában a Dove vagy Johnson márka ajánlható (de az úgynevezett pipereszappanok nem), ezenkívül a gyerekorvostól is lehet tanácsot kérni. Ha a babának széklete volt, meleg vízzel és popsitörlő helyett vattacsomók segítségével gondosan le kell mosni (időigény: 30-60 s).
Az impregnált törlőkendőket olyan szerekkel itatják át, amelyek némelyike irritáló lehet (a különböző gyerekek különböző szerekre érzékenyek), az alkoholos kendőknek pedig erős szárító hatásuk van. Ha az eddig használt gyártmány észrevehető problémát okoz, másra kell cserélni, amíg azonban a baba bőre gyulladt, semmilyen törlőkendővel nem szabad tisztogatni. Ha nagyon maszatos, mossuk le a kádban vagy a mosdóban; ha ragacsos, töröljük le babaolajjal. Mosdatás után teljesen szárazra kell itatni.
Másféle pelenkát
Ismétlődő pelenkakiütés esetén próbáljuk ki, nem használ-e, ha másképp pelenkázzuk (textil helyett eldobhatóval, vagy megfordítva). Ha magunk mossuk a pelenkát, öntsünk az öblítővízbe fél csésze ecetet vagy pelenkaöblítőt, s ha kell, főzzük ki egy nagy mosófazékban úgy, hogy 10 percet forrjon.
Szigetelés
A pelenka feladása előtt a tiszta bőrre vastagon felkent gyógyszertári popsikenőcs vagy orvos által javasolt készítmény elzárja a vizeletet a baba bőrétől. Kenőcsöt, krémet csak teljesen száraz bőrre szabad kenni, különben éppen a krém alá zárt víztől lesz pelenkakiütése a gyereknek. Kenőcsöt nagyobb kiszerelésben érdemes venni, egyrészt mert így olcsóbb, másrészt hogy ne kelljen vele spórolni. Levegőztetéshez a popsit nem szabad bekrémezni.
Búzakeményítőből készült babahintőpor is segít szárazon tartani a babát, mert felszívja a vizet, talkumos hintőport azonban nem szabad használni. Ugyancsak tiltottak az olyan gyógyszerek, amelyek csak éppen kéznél vannak, mert valaki másnak felírták őket, valamint bizonyos összetételű gyógykenőcsök, mivel (főleg a szteroidot, baktérium- vagy gombaölő hatóanyagot tartalmazó készítmények) súlyos allergiás bőrreakciót okozhatnak, és használatuk gyógyszerérzékenységet válthat ki a babánál. Az ilyen készítményeket eredetileg sem kisbabák kényes bőrére szánták.
Mit tegyek, ha a kiütés csak nem múlik el?
Ha a pelenkakiütés egy-két napon belül nem múlik el, vagy legalább nem javul, illetve ha felhólyagosodik vagy kifekélyesedik, ki kell hívni az orvost, hogy megállapítsa az okot és a megfelelő kezelés módját. Szeborreás bőrgyulladás kezeléséhez szteroidos kenőcsre lehet szükség (de csak rövid ideig használható), ótvarhoz szájon át adott antibiotikumra, intertrigo esetén gondos mosdatás mellett hidrokortizon krémre és védőkenőcsre, a leggyakoribbnak számító gombás fertőzésre pedig valamilyen bevált fungicid (gombaölő) krémet vagy folyadékot szoktak rendelni.
Kérdezzük meg, mennyi időn belül várható javulás, s ha addig nem múlna el a baj, vagy a kezeléstől láthatólag rosszabbodna, szóljunk megint az orvosnak. Elhúzódó gyulladás esetén az orvos az étrenden kívül más lehetséges tényezőket is számításba vesz. Ritka esetben előfordulhat, hogy a pelenkakiütés okát csak gyerekbőrgyógyász szakorvos tudja kideríteni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.