Szabad-e bébiszitterre hagyni a babát?
„Szeretnénk egyszer kimozdulni, de nem tudom, ilyen kis babát éjszakára rá lehet-e bízni a bébiszitterre?”
Nyugodtan menjünk el, éspedig minél előbb
Mivel a következő tíz-egynéhány évben is előfordulhat, hogy szeretnénk a férjünkkel kettesben elmenni – vagy csak kettesben maradni vele -, nem árt, ha a baba hozzászokik, hogy a szülei helyett időnként mások vigyáznak rá. Ez fontos része a nevelésnek is, és minél előbb szokja meg, annál jobb. A babák két-három hónapos korukra már felismerik a szüleiket, de aki nincs a szemük előtt, az a fejükben sincsen.
Ezenkívül a csecsemőknek csak az a fontos, hogy gondoskodjanak róluk, és ezt általában bárkitől szívesen veszik. Kilenc hónapos korukra (néha gyorsabban) már észlelik, ha szüleik otthagyták őket, és kezdenek tartani az idegenektől – nemcsak azért, mert anyuka és apuka hiányzik nekik, hanem mert nem szeretik az új arcokat. Úgyhogy most a legalkalmasabb az idő arra, hogy egy bébiszitter belépjen az életébe, szüleinek pedig felnőtt kedvtelésekre is jusson ideje.
Kezdetben nyilván nem akarunk hosszabb időre elmenni otthonról, kivált ha szoptatunk, és a programot két etetés közé kell bepréselni. Amire viszont nem szabad sajnálni az időt, az a bébiszitter megválasztása és felkészítése, mert csak így vehetjük biztosra, hogy a gyerek jó kezekbe kerül. Kérjük meg, hogy az első alkalommal legalább fél órával korábban jöjjön, hogy legyen időnk elmondani a baba rigolyáit, és megismertetni őket egymással.
Kérdés:
„Ha elmegyünk hazulról, a gyerek általában velünk jön, kizárólag akkor hagyjuk bébiszitterre, ha már alszik, akkor is csak néhány órára. A barátaink szerint ettől önállótlan lesz.”
- Négy előny, amelyek miatt megéri kollagént fogyasztani
- Szilárd táplálék bevezetése babáknál, receptötletekkel
- A csecsemő bőrének jellemzői
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ne másokra hallgassunk, hanem saját ösztöneinkre!
Bár több szempontból előnyös lenne, ha a gyerek máris hozzászokna a bébiszitter jelenlétéhez (mielőtt kitör rajta az idegenektől való félelem), nekünk pedig több társasági élet jutna (az ember nem csak olyan helyekre jár, ahol egy csecsemővel foglalkozni lehet, vagy vele együtt is szívesen látott vendég). Attól, hogy kiskorában nem sürgölődnek folyton körülötte a szülei, nem lesz feltétlenül önállótlan gyerek.
Az olyan gyerekek, akik kora gyerekkorukban majdnem mindig az egyik vagy mindkét szülővel vannak, általában magabiztosabbak és jóhiszeműbbek. De a gyereknek egyébként is szilárd meggyőződése, hogy a szülei szeretik, csakis olyan emberre bízzák, aki tud róla gondoskodni, s ha elmentek is hazulról, úgyis hazajönnek, amikorra ígérték. (Természetesen a jó bébiszitter is kelthet ilyen érzést a gyerekben.)
Tehát ne mások tetszését keressük, hanem a magunkét, és cselekedjünk saját belátásunk szerint. Ám ha a baba már nagyobb, nem árt néha a bébiszitterre hagyni, mikor még ébren van. Ha mindig csak azután indulunk el otthonról, hogy már elaludt, és távollétünkben felébredve egy idegennel találja magát, halálra rémülhet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.