Az övsömör tünetei és kezelése
Tünetek
Prevenció első körben
Vakcina. Egy közel negyvenezer személy bevonásával végzett, igen nagyszabású vizsgálatból kiderült, hogy a bárányhimlő elleni egyik védőoltás 61 százalékkal mérsékli az övsömör kialakulásának kockázatát, fennálló állapot esetén pedig jelentősen enyhíti a rohamok súlyosságát és a kiütés nyomán sokaknál fellépő, rendkívül kínzó, heves és krónikus idegfájdalmat, az utóbbit akár kétharmad részben.
A vakcina a gyerekeknek bárányhimlő ellen adott védőoltás felerősített (potens) formája. A vakcinát azok számára fejlesztették ki, akiknek már volt bárányhimlőjük. Aki megúszta e klasszikus gyermekbetegséget, kérdezze meg orvosát a himlőoltás beadásáról, mely ugyanazt a vírust tartalmazza, csak legyengített formában, így himlő és övsömör ellen egyaránt védettséget ad. Legyengült immunrendszerű felnőtteknek nem adható!
Tünetek esetén gyors cselekvés. Az övsömörrel járó hólyagos bőrkiütés három-öt hét alatt meggyógyul, ám a fájdalom nagyon sokáig, akár éveken át megmaradhat. Az állapot neve övsömör utáni idegzsába, tudományos nevén posztherpetikus neuralgia (PHN): nagyon heves, lüktető vagy nyilalló jellegű fájdalom, amely az övsömörös páciensek közel 40 százalékát érinti.
A mai ember azonban már jobb helyzetben van, mert a PHN okozta gyötrelmeket nagymértékben enyhítheti az említett vakcina. Ennek beadatása lehet az első lépés. A második pedig az, hogy megtanuljuk felismerni az övsömörös roham bevezető tüneteit, és hetvenkét órán belül kezelésre jelentkezzünk az orvosnál. Kimutatások szerint a herpeszvírus elleni acyclovir-, famciclovir- és valacyclovirtartalmú szerek időben alkalmazva enyhítik a PHN-t, lerövidítik időtartamát, sőt a fájdalmat előidéző kiütés is hamarabb gyógyul. Hatásmechanizmusuk valószínűleg a vírus által okozott idegkárosodás gátlásában rejlik.
Meglepő módon az ún. triciklikus antidepresszánsok is enyhítik az övsömörben szenvedők kínjait.
- Az antidepresszánsok mint alvást segítő szerek
- Övsömör tünetei, gyógyszermentes kezelése
- Övsömör kialakulása, gyógyítása és megelőzése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Prevenció második körben
Immunerősítés bőséges gyümölcs- és zöldségfogyasztással. Egy londoni kísérlet végén a kutatók arról számoltak be, hogy felére mérséklődött az övsömör kialakulásának vagy kiújulásának veszélye a hétszázhuszonhat alany közül azoknál, akik naponta legalább 50-60 dkg zöldséget és gyümölcsöt fogyasztottak; a napi 80-90 dkg, vitaminban gazdag zöldféle és gyümölcs 70 százalékkal csökkentette a kockázatot azokhoz képest, akik naponta legfeljebb egyszer-kétszer ettek zöldséget, gyümölcsöt.
Jótékony taj-csi. A Los Angeles-i székhelyű Kaliforniai Egyetemen (USA) kísérletet végeztek száztizenkét egészséges, idősebb személy bevonásával az ötvenkilenc-nyolcvankét év közötti korcsoportból: taj-csiz-niuk kellett. Kiderült, hogy ennek az ősi keleti tornának a hatására drámai mértékben javul az övsömört legyőző immunitás.
Azt persze senki nem állítja, hogy a taj-csi helyettesítheti az oltást: együtt a leghatékonyabbak. Amikor a kutatók a kísérlet összes alanyának beadták a vakcinát, majd pár héttel később újra megvizsgálták az immunitásukat, kiderült, hogy a taj-csizók immunitása 40 százalékkal jobb volt, mint azoké, akik csak oltásban részesültek, de nem taj-csiztak. A két módszer tehát együtt igazán hatékony.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. A bőr égő érzése, bizsergése vagy viszketése rendszerint az egyik testfélen hidegrázás, láz, gyomorpanaszok, fejfájás kíséretében; néhány nap múlva a felsőtest, a nyak vagy az arc bőrén vörös kiütés jelenik meg, melyet fájdalmas felhólyagzás követ, a hólyagok azonban pár nap alatt felszáradnak. A pörkösödés után a bőr három-öt héten belül kitisztul, de az érintettek negyedénél, felénél súlyos idegfájdalom marad fenn, mely hónapokig, sőt évekig is elhúzódhat.
Új fejlemények. Úgy tűnik, az övsömör egyes családokban halmozottan fordul elő. Ha egy közvetlen rokon érintett, négyszeres kockázattal kell számolni – ezt állapították meg a houstoni székhelyű Texasi Egyetem klinikájának bőrgyógyászai. Félezer övsömörös páciens körében végzett felmérésük azt mutatja, hogy 39 százaléknál családi hajlam áll a háttérben. Minél több rokon érintett, annál nagyobb a kockázat, hogy a betegség nálunk is kialakul.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.