Fogfájás okai és kezelése gyermekeknél
Okai:
A gyermekek ezen életszakaszában nem a rossz fogak okoznak fájdalmat, esetükben ún. fiziológiás fogfájásról kell beszélnünk: először a babák kezdenek fogzani, áttörnek a tej fogaik. Azután kihullanak a tejfogak, hogy átadják helyüket a csontfogaknak. Mindkét alkalommal irritálódik az ínyszél, és az állkapocsra nyomás nehezedik, ami jellegzetes fájdalmat vált ki.
Ezt az időszakot leszámítva majd minden fogfájást vészjelként kell felfognunk. A fogfájás leginkább lyukas fogat enged sejtetni, tehát a fogszuvasodás jele. Gyerek-, fiatal- és a fiatal felnőtt korban igen gyakori ez a jelenség.
A tejfogak is szuvasodhatnak és idő előtt kihullhatnak. Téves az az elterjedt vélemény, miszerint a tejfogak kihullása nem okoz gondot, hisz jönnek utánuk a maradandó fogak. A tejfogak készítik elő a csontfogak számára a helyet. Ha túl sok tejfog potyog ki a szuvasodás miatt, az negatívan befolyásolja majd a későbbi csontfogak elhelyezkedését. Ezen esetekben később, a fogszabályzás érdekében bonyolult és költséges szájsebészeti kezeléseket kell elvégezni.
A fogak első számú ellensége a cukor!
Azok a gyermekek, akik sokat nassolnak, különösen ki vannak téve a fogszuvasodásnak. De a szélsőséges táplálkozás, a sok ételkeményítőt tartalmazó élelmiszerek (pl. a fehér kenyér, a krumpli, a burgonyachips) túlzott mértékű fogyasztása is fogszuvasodáshoz vezet. A kezeletlen fogszuvasodás végeredménye a fog elvesztése.
A fogakban keletkező lyukak baktériumok jelenlétére utalnak. Megjelenésükben a helytelen táplálkozás mellett a szájhigiénia elhanyagolása is fontos szerepet játszik. A hiányos fogápolás következtében lepedék, ún. fogkő rakódik le. A fogkőbaktériumok savvá alakítják át a cukrot és a keményítőt, ez a sav pedig megtámadja a fogzománcot. A savkoncentráció tíz perccel egy cukorka elszopogatását követően a legmagasabb, ilyenkor nő a fogszuvasodás veszélye.
- Miért szükséges leszedetni a fogkövet?
- Mi a teendő egy bölcsességfog eltávolítása után?
- 7 hétköznapi élelmiszer, ami jót tesz a fogaknak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Így jelentkeznek a panaszok:
A szuvas fogak fájdalmasak, különösen érzékenyen reagálnak hideg és meleg ételek, italok fogyasztásakor. Nagyobb lyukak esetén egy légáramlat is fájdalmat vált ki. A fájdalom jellegét tekintve lüktető, kalapáló és húzó, a teljes állkapocsba kisugározhat.
Mikor forduljunk orvoshoz gyermekünkkel?
Szuvasodással alapvetően fogorvoshoz kell fordulni. Rendbe kell hoznia a lyukas fogakat, továbbá fájdalomcsillapító gyógyszert, pl. paracetamolt kell felírnia. Igen fontos a a fogak rendszeres vizsgálata, a fogszuvasodás kizárása. Rendszeres fogorvosi ellenőrzéssel idejében megállítható a szuvasodás.
Így segíthetünk gyermekünknek:
- Gyógynövényes öblögetés: az árnika, a zsálya és a kamilla nyugtatja a gyulladt fogínyt és csillapítja a fájdalmat. Naponta többször ajánlatos öblögetni velük, amíg várnunk kell a fogorvosi vizsgálatra.
Így végezzük: elegyítsünk 15 g árnikát 35 g zsályával és 50 g kamillával. Egy evőkanál gyógynövénykeveréket forrázzunk le egy csésze forró vízzel. Rövid idő múlva szűrjük le a teát, és hagyjuk kihűlni.
- Nagyon erős fájdalom, a gyermek nyugtalan, ingerlékeny, dobálja magát, felkéredzkedik szülei karjára: Professional Medical (kamilla), 1-3 óránként.
- A gyermek arca felduzzad. Erős nyálképződés indul meg, fémes ízt érez a szájában, a fogíny enyhén vérzik: Professional Medical (higany), naponta kétszer.
- A csecsemő fogzik, emiatt fájdalmai vannak: A szer olyan esetekben segít, amikor a rágóka enyhülést hoz: Professional Medical (magnézium-foszfát), 1-3 óránként.
- Ratániagyökér-tinktúra: a ratánia gyökeréből készült tinktúra gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású. Egy fültisztító pálcikát mártsunk meg egy kevés hígított ratániatinktúrában, majd ecseteljük be vele a fájdalmas fog környezetét.
- Kurkuma: a kurkuma hatékony gyógyír irritációkra és fájdalmakra. Oldjunk fel két-három csipetnyi kurkumaport egy kis pohár meleg vízben. Ecseteljük be vele a fájdalmas területet; nagyobb gyermekek öblögethetnek is az oldattal.
- Szegfűszegolaj: cseppentsünk egy csepp olajat az érintett fogra, ezzel – ha nem fogad minket azonnal a fogorvos – átmenetileg csillapíthatjuk a fájdalmat.
Mit tegyünk megelőzésképpen?
- Már csecsemőkorban is jelentkezhet fogszuvasodás, amiért a cumis-üveg a felelős: a cumis üvegből fogyasztott édes folyadék ugyanis folyamatosan „áztatja” a kicsiny fogakat.
- Ne kínáljuk hát kisgyermekünket a cumisüveggel minden adandó alkalommal, amikor vigaszra szorul, ne alkalmazzuk az üveget cumi gyanánt.
- Korlátozzuk gyermekünk édességfogyasztását!
- Adjunk gyermekünknek gyakran valami rágnivalót, pl. almát vagy egy darab teljes kiőrlésű kenyeret. Rágás közben masszírozza a fogínyét, ami javítja a helyi vérellátást.
- Ügyeljünk a megfelelő fogkefével és gyermekfogkrémmel való, rendszeres szájápolásra. A fogszuvasodás megelőzésének céljából kötelező a rendszeres fogmosás.
- Fogtisztítás céljából adjunk gyermekünknek időnként speciális rágógumit.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.