Betegségek és megelőzésük

Gyerekkori bőrbetegségek megelőzése és kezelése

A gyermekkori bőrbetegségek megelőzése és korai kezelése

A bőr a szervezet legnagyobb külvilággal közvetlenül érintkező szerve. Védő, elválasztó (barrier) szerepe révén gátolja a környezeti tényezők (allergének, fertőző kórokozók, sugárzó, irritatív faktorok) károsító be­hatásának érvényesülését, részt vesz a szervezet folyadék- és elektrolit (kóros körülmények között fehérje) háztartásának szabályozásában. Nor­mális körülmények között a savköpeny (savanyú kémhatású fedő réteg), a hidrolipid (a nedvesség elpárolgását gátló zsír-, víztartalmú) réteg és a hám folytonossága alkalmassá teszi e feladat ellátására.

Mindennapos bőrápolás

A mindennapos bőrápolással már újszülöttkortól törekedni kell a bőr működő­képességének megőrzésére. A magzatmáz gyors eltávolítása, ledörzsölése káros, mert az abban lévő bőrtápláló, kenő anyagok még hasznosíthatók. Kezdetben csak a tiszta vizes lemosás, majd puha, jó nedvszívó törölközővel a nedvesség felitatása ajánlott. 3-4 hónapos kortól a bőr pH-jához közeli (pH 5 körüli), te­hát kissé savanyú babafürdetők, fürdőolajok használhatók. A lúgos habfürdők, szappanok kerülendők. A köldökcsonk leeséséig alkoholos letörlés szárítja és fertőtleníti a végeket, steril lapos fedés is ajánlott a fertőzés kivédésére. Fer­tőtlenítő hatású hintőpor alkalmazása elterjedt, bár nyugodtan nélkülözhető. A hintőpor egyébként szárítja a bőrt, nedvességgel érintkezve összecsomóso­dik, véletlen baleset folytán a légutakba kerülve fulladást, vagy a tüdő súlyos maradandó károsodását okozhatja, emiatt nem célszerű rutinszerű alkalmazá­sa.

Mit használhatunk?

A pelenkával fedett területek tisztán tartását megkönnyítik az impregnált törlőkendők. Amennyiben gondos ápolás (lehetőleg fertőtlenítő szert és szilárd pasztát tartalmazó popsi kenőccsel) és rendszeres tisztázás (legalább napi 5-6 pelenkacsere) mellett pirosodik a popsi, annak hátterében felmerül az impreg­náló anyaggal vagy a pelenka alapanyagával szembeni túlérzékenység lehetősé­ge. Ilyenkor célszerű a gyanúsított anyagokat mellőzni.

Mit használjunk serdülőkorban?

A gyermekkor későbbi szakaszában, serdülőkorban is törekedni kell a bőrbarát, pH 5 körüli, lehető leg­kevesebb potenciális allergént (illatanyagok, tartósító szerek, színezékek, túl sok komponens) tartalmazó tisztálkodó és bőrápoló szerek használatára. Fürdést, mosakodást követően az összefekvő bőrterületeket szárazra kell törölni, hogy az kipirosodás, felázás, befertőződés elkerüljük. A serdülő­kortól megváltozó összetételű verejték miatt az izzadást gátló szerek használata indokolt. A normál bőrt gyermekkorban a környezet káros hatásainak kivédése céljából kell ápolni.

Mire figyeljünk napozáskor?

Napozás minden életkorban csak óvatosan kezdhető el. Figyelembe kell venni, hogy az árnyékban is „fog” a nap. Csecsemőket és kisgyermekeket csakis a kora délelőtti és késő délutáni időszakban vigyük ki napra. A kint töltött időt lassan szabad emelni. Fényvédő krémek, – tejek alkalmazása elengedhetetlen. Olyan szert kell választani, ami mind az UVA, mind az UVB sugarakkal szemben védi a bőrt. Minél fiatalabb, minél világosabb a bőr, minél kevesebb sugárzás érte előzőleg, annál magasabb legyen a fényvédő faktorszáma (az a szám, ami meg­mutatja, hogy a fényvédő nélküli fénybehatás által kiváltott bőrkipiruláshoz szükséges idő hányszorosára emelkedik a szer használatával).

Mivel nyugtathatjuk bőrünket?

Napozást köve­tően bőrnyugtató tejek, krémek alkalmazása csökkenti a nap szárító hatását, nyugtatja a bőrt. Csecsemő-, kisdedkori napégés, amennyiben nagy bőrfelü­letet érint, vagy hólyagosodással jár, orvosi ellátást tehet szükségessé, ami ese­tenként nemcsak helyi, hanem általános beavatkozást is magába foglal. A nap kóros sugárzása már gyerekkorban is siettetheti, illetve elősegítheti bőrrák vagy melanoma kialakulását. A fényvédők bőrre történő alkalmazása mellett a ruhá­kat, kalapokat, napernyőket, strandsátrakat is gyártják fényvédelmet biztosító anyagból.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.