Betegségek és megelőzésük

Veleszületett bőrelváltozások tünetei és kivizsgálások

Mik lehetnek ezeknek a betegségeknek a tünetei?

Haemangiomák – „éranyajegyek”. Lehetnek a bőr szintjéből kiemelkedők, vagy szintben maradók, terjedhetnek a mélybe, lehetnek vörösek, kékesen áttűnők, szimmetrikusak, a középvonalban élesen elhatárolódok, nagyságuk néhány mil­limétertől több tíz centiméterig terjedhet, társulhatnak belső szervi eltérésekkel.

Némely formák egyéves korig nőnek, majd 3-4 év alatt akár teljesen visszafejlődnek. A nagyobbak, illetve furcsa rajzolatot vagy eloszlást muta­tók, az elhelyezkedés, vagy kiterjedés miatt bizonyos szervek működését zavarók esetén szükséges a szakorvosi vizsgálat, kezelés. Az utóbbi né­hány évben a gyógyszeres kezelés bizonyos formája bíztató eredmények­kel kecsegtet az úgynevezett cavernosus haemangiomák esetén. Szoros orvosi felügyelet mellett hónapokig, esetleg évekig alkalmazva elősegíti az érgomolyagok zsugorodását.

Epidermális naevus tünetei

Hámsejtekből kiinduló, a bőr szintjéből kiemelkedő, válto­zó, időnként lófarokcsapás-szerű rajzolatot mutató, vagy a végtagokon hosszanti, a törzsön övszerű lefutású, bőrszínű, olykor kipirosodó, vagy sárgásbarna változó kiterjedésű bőrelváltozások.

Szakorvos adhat felvilágosítást a megoldási lehetőségekről, a társuló bel­gyógyászati vagy idegrendszert érintő elváltozások kutatásának szüksé­gességéről.

Pigmentált naevusok (festékes „anyajegyek”). Közülük a nagy kitérjedésűek (óriás naevusok) már újszülöttkortól rendszeres, 5 éves korig 3-6 ha­vonta, majd évente, illetve változás esetén azonnali kontrollt igényelnek.

Az élet előrehaladtával a naevusok szaporodnak A kisebbek bőrgyógyá­szati ellenőrzése is évente és változás, sérülés esetén szükséges. Indokolt esetben a sebészi kimetszést el kell végezni.

Megelőzhető a pigment folt?

Pigmentált elváltozásokat a fénytől (napozás, kvarclámpa, szolárium) ruhával és fényvédővel óvni kell a rosszindulatú átalakulás veszélye miatt.

A szemölcsös megjelenésűeket helytelenül vírusellenes ecsetelőkkel, ke­nőcsökkel kenik sokan. Ezek a beavatkozások károsak lehetnek.

  • Tejeskávé színű foltok. Jelen lehetnek már születéskor is, illetve később szaporodhatnak. Ha számuk 5 fölé emelkedik, illetve nagy kiterjedésű, vagy furcsa rajzolatú az elváltozás, szakorvosi vizsgálat elengedhetetlen, az esetleg társuló belgyógyászati vagy idegrendszeri betegség kizárása miatt.
  • Festékhiányos foltok. Lehetnek veleszületett fejlődési rendellenessé­gek társuló egyéb szervrendszeri betegséggel vagy a nélkül. A szerzett formáknál fertőzéses vagy egyéb, immunológiai eredetű bőrgyulladás is állhat a háttérben. Szakorvosi vizsgálat indokolt. A szerzett festékhiány – autoimmun vitiligo – a különböző kezelésekre egyénenként változó mó­don reagál. Visszafestenyződés és új foltok megjelenése hullámzó lehet. A társuló egyéb autoimmun betegségek kezelése elősegítheti a festékhi­ány megszűnését is. Jelenleg garantált gyógyulás nem ígérhető. Pszichés okokból különböző kozmetikai fedések is alkalmazhatók.
  • Veleszületett elszarusodási zavar. Különböző megjelenési és súlyossági formái vannak.

Mi lehet tünet?

Hámló, száraz, piszkosszürke, halpikkelyszerű, esetenként gyulladt alapú, hólyago­sodé, bizonyos típusoknál bűzösödő lehet a bőr.

Enyhébb esetekben gyakori utánzsírozás elegendő lehet, de többnyire szakorvosi gondozás szükséges.

Epidermolysis bullosa.

Veleszületett, változó mélységben kialakuló bőr­rétegszétválással, enyhe hólyagképződéstől az élettel összeegyeztethe­tetlen hegesedéssel, fertőződéssel, összenövésekkel, bizonyos típusokban nyálkahártyát is érintő, ritka örökletes betegségek. A diagnózis felállítása után a kezelés vezetése gondozó centrumban történik.

Nem fertőzéses bőrgyulladások (dermatitisek), allergiás, immunológiai eredetű bőrbetegségek

Erythema toxicum neonatorum, újszülöttkori toxikus bőrpír

Elsősorban az arcot, de a fej-, nyak, törzs felső részének bőrét is érintő, néhány napos korban jelentkező, hetekig elhúzódó, piros foltokkal, súlyosabb esetben középen sárgás gombostűfej-nyi hólyagcsák megjelenésével járó bőrelváltozás.

Nyugtató, fertőtlenítő krémek, paszták alkalmazásával gyorsítható a gyógyulás. Az esetek egy részében később alkati ekcéma kialakulásával kell számolni.

Seborrhoeás dermatitis

Jellemző tünete a kissé gyulladt alapon megjelenő, hámló, sárgás felrakodás. Leggyakoribb a hajas fejbőrön („koszmó”), szemöldökök környé­kén, fülek mögötti területeken. Alkati tényezők segítik a megjelenését. Már néhány hetes korban elkezdődhet.

Vissza-visszatérhet, seborrhoeás ekcémával társulhat az említett te­rületeken. Csecsemőkori enyhe formákban olajos pakolás után finom kefével eltávolítható a fejbőrről a felrakodás, de gyakran szükséges a bőrgyógyászati kezelés. Egyes kutatók véleménye szerint csecsemőko­ri seborrhoea vagy alkati ekcéma, vagy pikkelysömör korai megjelenési formája.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.