Gyomorrák – hogyan előzhetem meg? Mik a tünetek, lehet-e kezelni?
Tünetek
Prevenció első körben
Nitritmentes táplálkozás. Az étrend és a gyomorrák összefüggéseit vizsgáló kutatások eredményei szerint lényegesen gyakoribb e rosszindulatú daganatos betegség azok körében, akik rengeteg sós, savanyított, füstölt, ecetben pácolt vagy pácsóval érlelt élelmiszert esznek (csak néhány példa: savanyúságok, pácolt és füstölt halak, szalámi, kolbász, sonka, szalonna). Közös bennük, hogy nitriteket tartalmaznak, mely sóvegyületek a gyomorba jutva karcinogén (rákkeltő) nitrozamidokká alakulnak át.
Narancs mindennap. Jelentősen csökken a gyomorrák kockázata, ha bőséges mennyiségű friss gyümölcsöt és zöldséget eszünk. Főleg a citrusfélék (narancs, grépfrút, citrom, mandarin) hatékonyak a megelőzés szemponjából.
A kulcsszó: „teljes kiőrlésű”. Aki csak finomlisztből készült pékárut (például fehér kenyeret), chipseket és süteményeket fogyaszt, a szemes terményekből is a hántolt fajtákat szereti (például a szokványos fehér rizst), tehát nagy ívben kerüli a teljes kiőrlésű, korpás, magos és hántolatlan élelmiszereket (például rozskenyeret, barna rizst, müzlit, zabkását, gerslit), annál a gyomorrák kockázata minimum a felével nő, de akár hétszeresére is növekedhet. A rostbevitel fokozása viszont elősegíti a betegség megelőzését, főleg a nők körében.
Veszélyes vörös húsok.
Prevenció második körben
A bakteriális fertőzés haladéktalan kezelése. Az már régebben ismert volt, hogy a gyomorfekély fő okozója a H. pylori baktérium, de nemrég az is kiderült, hogy a gyomorrákos esetek jelentős hányada ugyancsak e mikroorganizmus számlájára írható. A kutatók szerint a baktériumfertőzéssel összefüggésben fellépő gyulladás hatására a gyomornyálkahártyában olyan folyamat indul be, amely a gyomor savasságának csökkenését eredményezi, ily módon elősegíti a karcinogén (rákkeltő) nitrozamidok képződését.
Füstmentesen. Igen, már megint a cigaretta, mely mindenféle rákot előidézhet: a gyomorrák sem kivétel – olyannyira nem, hogy becslések szerint az esetek mintegy ötödének hátterében a dohányzás áll. Európai adatok azt mutatják, hogy aki valaha is rágyújtott, annál 40 százalékos a kockázatnövekedés, az pedig, aki jó ideje folyamatosan füstöl, férfiként 73, nőként 87 százalékkal nagyobb mértékben veszélyeztetett, mint az, aki sohasem dohányzott.
Gyakori és alapos kézmosás. Különösen fontos ez főzés és étkezés előtt. Az orvosok szerint a H. pylori főleg bőrkontaktus útján kerül a szervezetbe. A másik fő baktériumforrás valószínűleg a kútvíz. Akinek fúrt kútja van, ivásra lehetőleg ne használja az onnan származó vizet.
Összefoglalás
A cardia típus esetén a gyomorszáj szövetállománya fajul el. Paradox módon a H. pylori jelenléte – úgy tűnik – mérsékli a cardiarák kialakulásának esélyét. További kockázati tényezők: idült gyomorhurut; öregedés; sós, füstölt, pácolt, tartósított élelmiszerekben bővelkedő étrend, kevés zöldség, gyümölcs fogyasztása; dohányzás; vérszegénység bizonyos típusai; a betegség családi halmozódása. Férfiak hajlamosabbak rá.
Figyelmeztető tünetek. Belső vérzés, amely eleinte többnyire csak a székletből mutatható ki, illetve vérszegénység utalhat rá. Előrehaladottabb stádiumban gyomorégéshez hasonló fájdalom, amely azonban savkötőkkel nem enyhíthető, és étkezés után rosszabbodik; fekete, szurokszerű széklet; vérhányás; evést követő hányinger, hányás; erőtlenség, állandó kimerültség, fogyás; teltségérzet akkor is, ha csak keveset ettünk.
Új fejlemények. A közeljövőben várható a Helicobacter pylori elleni védőoltás. Minél előbb ajánlatos lesz beadatni: a baktériummal való fertőzöttséget ugyanis már hétéves gyermekekben is kimutatták.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.