Hogyan változhat a munka Parkinsonos betegeknél?
Azoknak az embereknek, akik teljes állásban dolgoznak, egy állandó betegség, mint a Parkinson-kór is számottevő izgalmat és bizonytalanságot okoz. A gazdasági recesszió körülményei között ezek az aggodalmak valószínűleg intenzívebbek. Azokat az embereket, akik úgy döntöttek, hogy feladják az állásukat, vagy akik már visszavonultak, hasonló dolgok foglalkoztatják azzal kapcsolatosan, hogy van-e kapacitásuk arra, hogy folytassák azokat a dolgokat, amiket szeretnek csinálni – azokat a tevékenységeket, amelyek tükrözik a személyiségüket és segít az életet értelmessé tenni.
44 éves vagyok, és 18 hónappal ezelőtt diagnosztizálták a betegségemet.
Ingatlanügynök vagyok. Várhatóan meddig fogok tudni dolgozni?
Ezt a kérdést mindig nehéz megválaszolni, mert a Parkinson-kór személyenként eltérő. Nem mondja, hogy pillanatnyilag mennyire van jól, így nehéz Önnek világos választ adni. Hatékony gyógyszereléssel a Parkinsonos emberek gyakran sok éven át folytathatják a munkájukat. Az apomorfin (ami nagyon hamar hat) bevezetése azt jelenti, hogy azoknál az embereknél, akiknek ez megfelel, most még több lehetőség van arra, hogy folytathassák a munkájukat.
Néhány állásban könnyebb folytatni a munkát, mint másokban, különösen azokban, amelyek nem igényelnek nagy fizikai kitartást vagy gyors reakcióidőt. Néha a Parkinsonos emberek korán mennek nyugdíjba, nem azért, mert nem tudják ellátni a feladataikat, hanem végső fokon úgy találják, hogy a munka okozta stressz befolyásolja az általános életminőségüket. Az a pont, amelyen a stressz csökkenése és más tevékenységekre fordítható több idő felülmúlja a munkában maradás előnyeit, személyenként eltérő.
Tanárként dolgozom egy nagy belvárosi Iskolában.
Érdekes és kihívást jelentő munka, de stresszes is. Gondolnom kellene arra, hogy korán visszavonuljak?
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A „kellene” szó itt kizárt. Minden azon múlik, hogyan érzi magát, milyen az életminősége a munkában, és vajon azért, hogy tovább dolgozhasson, sok más tevékenységet kell-e feladnia, amelyek értelmet adnak az életének.
A nyugdíjba vonulás az élet egyik legfontosabb fordulópontja, és nem kellene elsietnie anélkül, hogy végiggondolna minden mellette és ellene szóló érvet. Ebben az értelemben természetesen alaposan át kell gondolnia, mielőtt ilyen fontos döntést hoz.
Egy korai nyugdíjaztatás anyagi vonzatai gyakran fontos részét képezik az egyenletnek.
El kell mondanom a munkatársaimnak, hogy Parkinson-kóros vagyok?
A kezelés jól hat, de tudom, hogy vannak árulkodó jelek, és hogy lassúbb vagyok, mint régebben.
Nincs olyan válasz erre a kérdésre, ami mindenkinek megfelelne, bár úgy véljük, hogy általában hasznos, ha megmondjuk a legfontosabb embereknek, mint például a legközvetlenebb munkatársaknak és közvetlen főnökünknek. Amennyiben tisztában van az „árulkodó” jelekkel, megvan az esélye annak, hogy a kollégái is észrevették azokat, és levonták a saját következtetéseiket. Lehet, hogy a magyarázatuk teljesen helytelen és kevésbé hízelgő, mint az igazság.
Lesznek azonban olyan körülmények, amikor – különösen gazdasági válság idején – minden állás kockázatos. Csak Ön tudhatja, hogy ez a kockázat elegendően komoly-e a saját munkájában ahhoz, hogy fontosabb legyen ezeknél az érveknél.
Milyen hatásokkal lehet a diagnózisom a munkám biztonságára?
Amint az előző válaszunk végén felvetettük, sok múlik azon, hogy milyen munkát végez, valamint azon, hogy milyen a cégénél vagy a foglalkoztatási szektoránál a munkavégzés általános biztonsági szintje. Nyilvánvalóan bármilyen hosszan tartó betegség hatással van az állás biztonságára.
Amennyiben úgy tűnik, hogy a Parkinson-kórja korán hat arra a képességére, hogy ezt az állást ellássa, ezt meg kell vitatnia az orvosával, hogy lássa, a kezelés javítható-e valamiképpen. Amikor teljesen megérti az egészségügyi helyzetét, le kell ülnie és át kell gondolnia valakivel a lehetőségeket. Arról, hogy ki lehet az a „valaki”, a következő kérdésre adott válaszban találja meg a feleletet.
Mit tehetek, ha gondjaim vannak a munkavégzésben és a munkáltatóm nem valami megértő?
Valójában két kérdést vetett itt fel. Az első az, hogy meg tudja-e állni a helyét a munkában. Hasznos lehet, ha tisztázza magában, mik a bajok. Aztán át kell beszélnie a dolgokat egy jó hallgatóval, esetleg olyannal, aki tud az Ön Parkinson-kórjáról. A második kérdés arra vonatkozik, hogy mit kellene tennie, ha a munkáltatója nem nagyon megértő.
Először is azt kellene tennie, amiről eddig írtunk, de meg kellene adnia néhány tényt azzal kapcsolatosan, hogy a munkáltatója miben nem segít, és megadni a változtatás esélyét, ha a helyzetet pontosan feltárja. Próbáljon meg beszélni a főnökével, és meglátja, a munkaterheit lehet-e szabályozni, vagy fogadjon egy ügyvédet, aki beszél a munkáltatójával Ön helyett.
A Parkinson-kór változó tünetei félreértésekre adhatnak okot, ha ezzel korábban nem találkozott még az illető. Amennyiben arra a következtetésre jut, hogy a munkáltatója hozzáállását nem lehet megváltoztatni, akkor lehet, hogy a mérleg serpenyője afelé hajlik, hogy megpróbáljon egy másik munkát keresni, vagy, hogy megfontolja korai nyugdíjba vonulását.
A férjem okleveles könyvelő, de képtelen vezetni, így munkanélküli.
Van valami mód arra, hogy itthonról dolgozzon?
Az otthon végzett munka ma már nem ritka – valójában néhányan úgy gondolják, a közeljövőben mindenki otthon fog dolgozni. Ez különösen megvalósítható szellemi pályán dolgozó emberekkel, akik nem igényelnek sok drága felszerelést. Az otthoni számítógépek, amelyek rákapcsolhatok az irodában lévőkre, sok új lehetőséget biztosítanak az otthon végzett munkához. A férjének először beszélnie kellene a jelenlegi munkáltatójával, hogy kiderítse az általa felajánlott lehetőségeket.
Amennyiben a munkáltató nem tud munkát felajánlani otthonra, felvehetne a kapcsolatot a helyi munkaügyi központtal, és kérhetne időpontot a rokkantsági tanácsadótól, aki számos szolgáltatást tud felajánlani fogyatékos emberek számára.
Mit lehet tenni munkavállalóként és Parkinsonosként egyszerre?
Segíthet az is, ha rokkantként regisztráltatja magát az állásközvetítőnél, és az ottani a tanácsadókon keresztül találhat megoldást. Megértjük, hogy a „rokkant” címke elfogadása nehéz lehet, de ha a férje túljut ezen az akadályon, sok segítséghez juthat.
Ahhoz, hogy jogában álljon regisztrálni, „olyan személynek kell lennie, aki sérülés, betegség vagy vele született rendellenesség következtében lényegesen fogyatékos a munkavállalás, illetve munkája megtartása terén, vagy, hogy saját felelősségére olyan munkát vállaljon, ami megfelel a korának, tapasztalatának és végzettségének”. A rokkantságnak legalább 12 hónapig fenn kell állnia, és az érintett személynek munkában kell állnia, vagy aktívan kell keresnie munkát és némi reménynek kell lennie arra, hogy majd kap állást.
Ha a férje azon gondolkodik, hogy önállóan dolgozzon otthonról, megérné, hogy tüzetesen megvizsgálja a lehetőségeket és kelepcéket. A kérdésével felvetett egy másik helyzetet is, hogy vajon a férje feltárt-e minden lehetőséget, ami segítheti őt abban, hogy eljusson a munkába?
Kapható-e szakszerű tanács a lehetséges alternatív munkákkal és átképzéssel kapcsolatosan?
Igen. Ahogy az előző kérdéssel kapcsolatosan is említettük, az Ön helyi munkaügyi központjának van egy fogyatékosok foglalkoztatására specializálódott tanácsadója, akinek külön felelőssége, hogy segítsen a fogyatékos embereknek megfelelő munkát találni. Ehhez tartozik az átképzés is, ha szükséges, és bármely kormányrendelet, ami megfelelő lehet egy Parkinsonos számára.
A foglalkoztatási politika állandóan változik, és azokat a kritériumokat, melyek alapján felveszik különféle képzési rendszerbe, részletesen felsorolják, és összetett is, így a legjobb az, ha megbeszéli személyes igényeit a tanácsadóval.
Vannak magán pályaválasztási tanácsadók is, akik személyre szóló tanácsokkal szolgálnak, bár természetesen díjat számítanak fel a szolgáltatásaikért. Felkutatásukhoz nézze meg a helyi Arany Oldalakat a karrierrel összefüggő tanácsok, vagy a személyzeti tanácsadók címszó alatt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.