Parkinson-kór: mit tehet a beteg?
Mostanában diagnosztizálták nálam a Parkinsont. Megdöbbentett, de szeretném hinni, hogy van valami, amivel segíthetek magamon. Van ilyen?
Igen, sok dolgot tehet és már azzal is segít magán, hogy ilyen pozitív a hozzáállása. Ha konstruktívan gondolkodik arról, hogy mit tud tenni és hogyan tudja elkerülni és megoldani a problémákat, máris nagyon jó esélyt ad magának ahhoz, hogy megbirkózzon a Parkinsonnal. Ez nem azt jelenti, hogy Ön mindennap úgy érzi, a csúcson van – egyikőnk sem! Általában azonban Ön inkább a megoldások felé törekszik, mintsem a problémákon rágódna.
Az érdeklődési körei és tevékenységei megtartása (vagy az elvesztettek helyettesítése valami újjal), annak megtanulása, hogy jó testtartást tartson fenn, megfelelő gyakorlatok végzése és ésszerű étkezés azok a dolgok, amiket csak Ön tehet meg. Sokaknak az is segít, ha összegyűjtik az információkat a Parkinson-kórról és a kezeléséről azért, hogy jobban megértsék, mi történik velük, s hogyan működnek a dolgok. Végül, folytathatja, ahogy kezdte, kérdések feltevésével, és így valóban bevonják a kezelésének a megtervezésébe.
Épp most állapították meg nálam a Parkinson-kórt, de nem akarom elmondani a feleségemnek és a családomnak.
Mit gondol, mit kellene tennem?
Mivel nem ismerjük Önt, vagy más családtagját, nem tudunk határozott tanácsot adni, de figyelmébe ajánlunk néhány gondolatot és kérdést, hogy vegye fontolóra azokat.
Először meg kell próbálnia végiggondolni annak a következményeit, ha megmondja, vagy nem mondja meg a feleségének és családjának. Ha tudják, hogy némi gondja van, és megbeszélte az orvossal, információt várnak az eredményről. Nekik is meglesznek a saját gondolataik és félelmeik, és Ön nem tudja, hogy ezek lesújtóbbak, vagy kevésbé azok, mint a Parkinson-kór diagnózisa. Még az eléggé kisgyermek is megérzi, ha valami baj van, és ha úgy teszünk, mintha nem lenne, nem szükségszerűen nyugtatja meg őket.
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A másik baj azzal, ha nem mondja meg az igazat az, hogy van egy titok Ön és a szerettei között, ami korlátokat állít fel ott, ahol azelőtt nem volt. Lehet, hogy megfosztja magát egy nagyon fontos segítségtől és vigaszforrástól. Lehet azonban valamilyen speciális oka annak, hogy még nem mondja meg, vagy azért, mert nem áll készen arra, hogy beszéljen róla, vagy azért, mert egy vagy több családtagjának most megvan a maga baja.
47 éves elvált ember vagyok, de van egy csodálatos barátnőm. Azt terveztük, hogy összeházasodunk, de azt mondták, hogy Parkinsonos vagyok.
Nem tudom, hogy tartsuk-e magunkat a terveinkhez, vagy sem?
Ha elolvasta e cikksorozatot, tudja, hogy milyen eltérő lehet a Parkinson-kór hatása, és mennyire lehetetlen azt megmondani, mit hoz a jövő bárki számára. Azt viszont tudjuk, hogy a jelenlegi kezelések mellett a Parkinsonos emberek várható élettartama nem tér el a rendes élettartamtól. Sokan jól helytállnak, és sok éven át kielégítő az életük.
A Parkinson-kór olyan tényező, amelyre gondolnia kell, amikor a jövőjüket mérlegeli a barátnőjével, és minden pár különbözőképpen reagál a Parkinsonra. Beszélgessen a barátnőjével, és hagyjon időt mindkettőjük számára, hogy átgondolják a dolgokat: mindkettőjüknek őszintének kell lenniük az érzelmeikkel kapcsolatosan. Fontos, hogy feltárják a Parkinson-kór minden olyan jellegét, ami különösen foglalkoztatja bármelyiküket is, mielőtt döntést hoznának.
Esetleg együtt elmehetnének a neurológushoz vagy a háziorvoshoz, és beszélhetnének vele. Lehet, hogy a barátok és a rokonok is képesek egyedi alkalmakat biztosítani mindkettőjük számára, hogy egy megértő hallgatóval rágódjanak a dolgokon. Megnyugtathatja Önöket azonban, ha tudják, hogy magunk több párt ismerünk, akik azután találkoztak és házasodtak össze, miután az egyiküknél megállapították a Parkinson-kórt, s akik nagyon jól boldogulnak és nyilvánvalóan boldogok együtt.
A férjem, akit ez év elején diagnosztizáltak, könnyen elfárad.
Biztatnom kellene arra, hogy annyit pihenjen, amennyit csak lehetséges?
Bár igaz, hogy a fáradtság általános és gyakran alábecsült tünete a Parkinson-kórnak, az is fontos, hogy a férje olyan aktív legyen, és annyira be legyen vonva a dolgokba, amennyire lehetséges. Ha a szükségesnél jobban fog függeni Öntől, tehetetlennek fogja magát érezni, és unatkozni fog, kevesebb témája lesz, amiről beszélgethet, és hajlamosabbá válhat a depresszióra.
Ezenkívül Ön házhoz kötöttebb lesz, és kevésbé lesz képes arra, hogy saját tevékenységeit és érdeklődési köreit fenntartsa, így mindketten szenvedni fognak. A fáradtság néha egyéb egészségügyi problémáknak is lehet a tünete, többek között a depressziónak, ami gyakori Parkinson-kór esetén, tehát, fontos, hogy kivizsgálják.
Egy lehetséges megoldás, ha arra ösztönzi a férjét, hogy tempót diktáljon magának, s akkor végezzen el dolgokat önmaga számára, amikor a legjobb formában van, és pihenjen, ha szükséges. Ha túl sok a pihenés a nap folyamán, ez megzavarhatja az éjszakai alvását, ennek következtében egy másik probléma merül fel.
A Parkinson-kóros emberek rokonai számára az egyik nagy probléma az, hogy mikor kell bátorítani őket, hogy önmaguk megtegyenek dolgokat, és hogyan ismerjék fel azokat az időpontokat, amikor ez nem lehetséges. Mivel a képességek napról napra változhatnak – sőt óráról órára – ez nem könnyű, és nagy türelmet és érzékenységet igényel. Próbálja meg megértetni más családtagokkal, hogyan lehet ezt az egyensúlyt is fenntartani. Ne csüggedjen túlságosan el, ha nem mindig sikerül. Nehéz, és az emberek nem lesznek szentek csak azért, mert náluk vagy a házastársuknál Parkinson-kór alakult ki!
Én egy hiperaktív, eléggé türelmetlen ember vagyok, és tényleg nagyon rosszul érzem magam azért, ahogy ráförmedek a feleségemre, aki Parkinson-kóros, és ezért lassúbb, mint régebben volt.
Mit tehetek, hogy megkönnyítsem a helyzetet mindkettőnk számára?
A kérdése bátor és őszinte törekvést mutat arra, hogy szembenézzen e nehéz problémával. Ahogy az előző kérdésre adott válaszban jeleztük, azok az emberek, akiknél Parkinson alakult ki, és a társuk és családjuk nem váltak más emberekké, mint amilyenek korábban voltak. Kihívást jelent egy új életforma megtalálása, ami a megváltozott helyzet összes elemét számításba veszi.
Lehet, hogy Ön és felesége számára a legjobb, ha azzal kezdik, hogy együtt leülnek, és elismerik a problémát és az Ön szomorúságát, amiért néha megsértik egymást. Ha azt gondolja, hogy a felesége lassúsága rosszabbodott az utóbbi időben, megvizsgáltathatná a háziorvosával, vagy szakorvosával, hogy a gyógyszerek korrekciója segíthet-e. Időközben megpróbálhatja megállapítani azokat a konkrét helyzeteket, amelyeket mindketten idegesítőnek találnak, és megtervezni azokat a módokat, hogyan kerüljék el, vagy enyhítsék azokat.
Időt hagyni
Lehet, hogy nem ismeri fel, hogy ha megpróbálja siettetni a Parkinsonos embereket, ez lassítja, nem pedig gyorsítja őket. Mindkettőjüknek bőven hagyni kell időt azokra a feladatokra, amelyeket el akarnak végezni, így el kell fogadniuk, hogy sokkal több tervezésre van szükségük az életükben. Egy Parkinsonos ember azt mondta nekünk, hogy számára ezt volt a legnehezebb elfogadni, úgyhogy nem hitetjük el, hogy ez könnyű.
Amikor elég időt hagy (és ahol lehetséges, megtervezett tevékenységeik vannak egy olyan napszakra, amikor a felesége a legjobb formában van), ne álljon mellette és ne nézze, miközben öltözködik stb., hacsak nincs szüksége az Ön aktív közreműködésére. Menjen és csináljon valami mást!
Ez utóbbi ponthoz még annyit, hogy mindkettőjüknek szükségük van arra, hogy fenntartsanak, vagy rákapjanak néhány kellemes tevékenységre, amit egymástól függetlenül is tudnak űzni. Azután amikor együtt vannak, lehet, hogy úgy találják, képesek lazábbnak és türelmesebbnek lenni. Az is némileg a javukra szolgálhat, ha találkoznak másokkal, akik hasonlóképpen éreznek, akiknek hasonlóak a problémáik.
Nagyon boldog házasságban élünk, talán részben azért, mert mindig is volt néhány saját és néhány közös érdeklődési körünk.
Ma már a férjem Parkinson-kóros és én attól tartok, zokon fogom venni, hogy fel kell adnom saját „teremet”. Önző vagyok?
A félelmei nagyon is érthetőek, és valószínűleg egyáltalán nem önző. A legtöbb orvos és más szakemberek, akik nemrégen diagnosztizált emberekkel állnak kapcsolatban, hangsúlyozzák, hogy mindkét félnek szüksége van az érdeklődési körei és függetlensége fenntartására, és hogy amennyire lehetséges, normális életet éljen. Mivel a Parkinson-kórt nehezen tudják megállapítani, néhányan sok hónapon keresztül aggódnak és bizonytalanok, mire megkapják a diagnózist, és a kezelés elkezdődhet.
Ez azt jelentheti, hogy ők már egy kicsit visszavehettek az aktivitásukból, és a társuknak is ugyanezt kellett tenniük. Ha azonban a férje már helyes kezelést kap, mindkettőjüknek tudniuk kellene felvenni az összes vagy a legtöbb korábbi érdeklődési körüket. Amint Ön is sugallja, ilyen változás tulajdonképpen megerősítheti a házasságot, és biztosan meghozza a szükséges alkalmazkodást, amit a Parkinson-kór kitörésének könnyebb kezelése követ.
Nem tudom, milyen sokáig bírok megfelelni. A férjem volt a domináns, döntéshozó társ a házasságunkban, és ez mindkettőnknek megfelelt.
Ma már eléggé rokkant a Parkinson-kór miatt, de az igazi probléma az, hogy úgy tűnik, nem vagyunk képesek megfelelni az új szerepünknek – megrendültnek és döntésképtelennek érzem magam. A férjem frusztrált és mérges.
Minden házasság vagy kapcsolat egyedülálló, és sok különböző módja van a szerepek megosztásának és a szeretetnek. A problémák felmerülnek, ahogy Ön is feltárta, amikor a körülmények megváltoznak és az Ön adott megoldása már nem működik. A kérdése alapján nem tudjuk megítélni, hogy le tud-e ülni és meg tudja-e beszélni e problémákat a férjével.
36 éves vagyok, nemrég állapították meg nálam a Parkinson-kórt, és kezdem megérteni néhány tünetét és azt is, mit lehet tenni, hogy segítsünk.
Az aggaszt engem leginkább, hogy ez hogyan befolyásolhatja a kapcsolatomat a férjemmel.
Ez egy nagyon érthető gond, és jó jel, hogy aggodalmait szavakba tudja önteni. Talán képes lesz megtenni a következő lépést és átbeszélni ezt a férjével – valószínűleg úgy fogja találni, hogy neki is vannak aggodalmai emiatt.
A házasságon belüli „kapcsolatoknak” sok tulajdonsága van, többek között az a mód, ahogy a párok a szerepeket megosztják, valamint különleges lelki és szexuális jellegei is vannak. Szinte minden, ami egy párral történik, befolyásolhatja lelki és szexuális kapcsolatukat, és kétségtelen, hogy a Parkinson elég sok alkalmazkodást tesz szükségessé.
Nagyon közeli kapocs van aközött, ahogy az emberek éreznek önmagukkal kapcsolatosan és aközött, hogy mennyire elégedettek a házastársi/szexuális kapcsolatukkal. Bármely betegség vagy fogyatékosság hatással van az önképünkre és a legintimebb kapcsolatunkra. Az is igaz azonban, hogy a Parkinson ellenére sok embernek továbbra is megfelelő házastársi és szexuális kapcsolata van.
A szexuális viszony és a Parkinson kapcsolatáról folytatott kutatásból úgy tűnt, a stressz, a szorongás és a depresszió a problémák fontosabb okai, semmint bármi egyéb, ami közvetlenül a Parkinson-kórral függ össze, és általában lehet valamit tenni, hogy ilyen körülmények között segítsünk.
Az egyik fontos tanács, amit több Parkinsonos ember adott az, hogy őrizzék meg, és nagyon becsüljék meg a gyengédség és együttlét kis jeleit – az érintéseket, öleléseket, csókokat -, amelyek mind a Parkinsonos embert, mind a gondozóját arra emlékeztetik, hogy szeretni lehet és szeretik is őket.
Impotenciát okoz-e a Parkinson? A férjem 39 éves korában impotenssé vált, négy évvel a betegség megállapítása után.
A Parkinson-kór okozhat merevedési rendellenességet (impotenciát, más néven erektilisz diszfunkciót), mint ahogy a stressz és szorongás is, amelyek néha hozzákapcsolódnak. Néhány más betegségekre használt gyógyszer, többek között néhány új antidepresszáns is okozhatja ezt a mellékhatást. Amennyiben a férje még nem keresett segítséget, beszélnie kellene vele a problémáról, és buzdítani arra, hogy kérjen segítséget. A háziorvosa vagy neurológusa lehet, hogy segíteni tud azzal, hogy beutalja valakihez, akinek speciális szaktudása van ezen a területen.
Lehet, hogy az emocionális támogatás és a tanácsadás elegendőek, de ha nem, vannak más lehetőségek is, amelyeket ki lehet próbálni. Számos speciális gyógyszer és eljárás létezik, ami javíthatja a merevedési rendellenességet. Más kezelések közt szerepel a péniszbe adott papaverint vagy alprostadilt tartalmazó injekció. Javasoljuk, hogy kérjék ki egy specialista véleményét, ha a merevedési rendellenesség behatóbb kezeléseit, mint a péniszbe adott injekció, fontolgatják.
Hatással van a Parkinson-kór a termékenységére?
Mivel a Parkinson-kór általában gyakoribb idős embereknél, viszonylag kicsi azoknak a száma, akiket életüknek abban a szakaszában diagnosztizáltak, amikor gyermeket hozhatna világra. Hogy megnyugtassuk Önt azonban, egyaránt ismerünk Parkinsonos férfiakat és nőket, akiknek gyerekük született, miután diagnosztizálták őket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.