Segíthet a Parkinson-kóros betegeknek a fizioterápia és akupunktúrás terápia?
Nemrég fizioterápiás kezelést kaptam egy Parkinson-kór miatti elesést követően, és ez sokat segített.
Azelőtt senki sem javasolta. Miért nem lehet szélesebb körben kapni ezt?
A fizioterápia használhat a Parkinsonos embereknek, bár ez nem tudja teljesen megoldani a teljes problémát. Sokaknak az Önéhez hasonlók voltak a tapasztalatai -rendkívül hasznosnak tartották a fizioterápiát egy elesés után, vagy amikor mozgásképtelenné váltak, lehet, hogy egy operáció miatt. Ezekben a helyzetekben a fizioterápia segít abban, hogy újból elkezdjenek járni, és visszaállítsa az esetleg elvesztett magabiztosságot. Ez azoknak az embereknek is hasznos, akiknek nehézségeik támadnak a járással.
A fizioterápiát ritkán javasolják a Parkinson nagyon korai szakaszában, bár sok terapeuta hiszi, hogy egy korai állapotfelmérésnek, testmozgásra és önellátásra vonatkozó tanácsoknak fontos, hosszú távú előnyei vannak. Általában csak az orvosuk javasolja az embereknek, hogy olyan aktívak legyenek, amennyire lehetséges.
Általában véve egyetértünk azzal, hogy a fizioterápiára történő beutalás nem oly gyakori, mint kellene, részben mert kevés a fizioterapeuta, de azért is, mert nincsenek tudatában annak, hogy beavatkozásuk mennyire hasznos lehet. Néha nagyon kitartónak kell lenni és nyaggatni kell a háziorvost vagy a szakorvost azért is, hogy kapjanak egy próbakezelést, hogy lássák, használ-e, vagy sem.
Az egyik legzavaróbb oldala a Parkinsonomnak az, hogy oly sok mindennapi feladatot akadályoz, a gombok begombolásától kezdődően a székből történő felkelésig és az ágyban történő megfordulásig.
Milyen segítséget kaphatok e problémákra?
- Parkinson-kór jellemző tünetei, agyműtétje
- Mi is az a Parkinson-kór?
- Mitől alakulhat ki a Parkinson-kór?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Minden bizonnyal az Ön által leírt problémák a Parkinson-kór legzavaróbb és legnehezebben elviselhető tünetei közt szerepelnek. Bár a gyógyszerek jelentős mértékben segítenek, nem mindig jelentenek teljes megoldást. A fizioterapeuta és akupunktúrás szakember segítsége nagyon hasznos lehet. Néha találnunk kell új módot a problémák megoldására, és néha a megfelelő felszerelést kell megkeresni.
Segíthet-e a beszédterápia a Parkinsonos embereken?
A beszédterápia (ma beszéd- és nyelvterápiának nevezik) hasznos lehet néhány Parkinsonosnak, akinek a beszédével, arckifejezésével vagy nyelésével gondok vannak.
Egy sor beszédprobléma lehet, a gyengült hangerőtől és rekedtségtől kezdve addig, hogy nehéz elkezdeni beszélni, vagy túl gyorsan beszél. Fontos, hogy igénybe vegyék egy olyan beszéd- és nyelvterapeuta segítségét, aki Parkinsonos betegekkel is foglalkozik.
Más terapeutá-hoz hasonlóan a beszéd- és nyelvterapeuta is néha úgy érzi, hogy túlságosan későn fordulnak hozzájuk ahhoz, hogy a maximális hatást kifejthessék. Még a korai szakaszban is javasolhatnak gyakorlatokat az arc mozgékonyságának és a kifejezésteljes beszédnek a javítására, és így segítenek az embereknek, hogy hosszabb ideig megőrizzék jó kommunikációs készségüket, mint ahogy különben történne.
Milyen kiegészítő terápiák javasoltak?
Amikor nincs általános, tudományosan elfogadott gyógymód egy betegségre, érthető, hogy sokan újszerű vagy kevésbé konvencionális megoldást akarnak feltárni. Noha valamikor az egészségügyi testület gyanakvó volt az úgynevezett „alternatív” terápiákkal kapcsolatosan, egyre szélesebb körben terjed el köztük az a nézet, hogy ha találnak valamit, ami segíthet a tüneteken anélkül, hogy kárt okoznának, ésszerű kipróbálni.
Egyetlen figyelmeztető megjegyzést tennénk ezzel kapcsolatosan, azt, hogy tanácsos megbeszélni az orvosával vagy szakápolójával, mielőtt gyógyfüvekből készített orvosságokat vagy kiegészítőket vesz be, mivel némelyik befolyásolhatja a Parkinson-kór elleni gyógyszereket vagy ellenjavallottak.
Az orvosok nem helyeslik a kiegészítő vagy alternatív gyógyszereket?
Mielőtt megpróbálnánk válaszolni e kérdésre, különbséget kell tenni azon gyógyszerek és terápiák között, amelyekről azt állítják, hogy az egészségügyi kar által felajánlott kezelések „alternatívái”, és azok között, amelyek „kiegészítők”, és a hagyományos kezelések mellett alkalmazhatók. A kiegészítő terápiáknak pontosan olyannak kell lenniük, amelyek megfelelnek a beteg orvosi csapata által alkalmazott kezeléseknek, inkább mintsem az egészségügyi szakemberektől kapott kezelés alternatívájának.
Ma már sok orvos szimpatizál e terápiák némelyikével, melyek közül néhány nagyon régi. Ugyanakkor e különféle terápiák elismert tagjai megpróbálnak kitartóbban javítani saját gyakorlatukon, és jobban tájékoztatni a közvéleményt a képesítéseikről és képzésükről. Sok orvos fenntartásai a körül a tény körül forognak, hogy e kezelések közül nagyon keveset vetettek alá megfelelően ellenőrzött kísérleteknek. Ez azt jelenti, hogy kevés kézzelfogható bizonyíték van arra, hogy e kezelések működnek. Különféle erőfeszítéseket tesznek e probléma rendezésére.
Mit gondolnak az orvosok?
Amennyiben ezek a tényezők nincsenek jelen, a legtöbb gyakorló orvos jóindulatúan szemléli ezeket a terápiákat, és méltányolja azt, hogy valóban jót is tehetnek, még ha a tudományos bizonyíték vagy ésszerű magyarázat számukra nehezen megfogható is. Ez különösen valószínű, ha az érintettek lelkesednek értük. Lehet, hogy olyan érzést okoznak az embereknek, hogy valamit tesznek önmagukért, ami nagyon értékes is lehet, és segíthet nekik a feszültség oldásában.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.