A fejbőr leggyakoribb betegségei, hajhullás okai
A hajas fejbőr és a homlok határán koronaszerűen helyezkedhet el a pikkelysömör. Hasonló helyzetű lehet a hajas fejbőr ekcémája, de ilyen képet mutathat a vérbaj tünete is. A tarkó tájon gyakori a szőrtüszőgyulladás. Általában az inggallér vagy a kabátgallér ápolatlansága okozza. A hajas fejbőr és a nyak területét a gyakori izzadás miatt mindig gondosan mossuk, tisztítsuk.
Korpás haj okai
A korpásodás a hajas fejbőr betegsége.
Két fő tünet jellemzi: pikkelyképződés és a viszketés. A hámlás pikkelyek képződése formájában történik. A viszketés igen erőteljes lehet. Az emberek egy része éveken át folyamatosan szenved a korpásodástól, míg mások csak időszakosan. A korpásodás oka egy Pityrosporum ovale nevű gomba, amely a hajkorpásodásban szenvedő egyének hajas fej bőrén igen nagy számban megtalálható.
Ezek a kórokozók a fertőzéshez hasonló (gyulladásos) folyamatot idéznek elő a hajszálak töve körül, közvetlen következményként viszketést és hámlást okozva. A korpásodás nem szűnik meg magától. Ha hosszabb ideig kezelés nélkül hagyjuk, a hámlás és a viszketés fokozódik.
Kopaszodás
Miután a haj mintegy megismétlődve újraképződik, növekedési fázisa egyre rövidebb lesz. A haj egyre ritkul, férfiaknál a „magasodó homlok” a kopaszodás első jele. Nőknél kevésbé feltűnő ez a folyamat. A haj valóban ritkább és világosabb lesz, azonban valódi kopasz területek ritkán fordulnak elő.
- Csomókban hullik a hajam, mi lehet az ok?
- Korpásodás és kopaszodás
- A hajhullásról gyermekendokrinológus szemmel
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hajhullás leggyakoribb okai:
- bőrbetegségek (gombafertőzések, ekcémák);
- pikkelyek (zsíros vagy száraz);
- az öregedéssel járó hormonváltozások;
- véráramlási zavarok;
- táplálkozási zavarok: helytelen táplálkozás (egyoldalú, diétázás);
- emésztési zavarok és abból adódóan a tápanyagok tökéletlen felvétele az ételekből;
- szelénhiány: ez a nyomelem mint enzimalkotórész fontos szerepet játszik a fehérjeszintézisben és így a keratinképzésben is;
- a terhesség, amikor nem fedezik a fokozott fehérje-, vitamin-és ásványianyag-szükségletet;
- stressz, egyes gyógyszerek;
- helytelen vagy nem elővigyázatos hajápolás.
Foltos hajhullás
Foltos hajhullás bármely életkorban jelentkezhet. Igen sok kiváltó oka lehet: baktériumgócok (fogakban, melléküregekben), vírusfertőzések, hosszabban tartó betegség stb. Ezek elhanyagolása a testfelszín teljes szőrzetének kihullásához vezethet. Már kezdetben jelentkezzünk a szakorvosnál. Folt formájú hajhullást okozhat néhány gombás bőrbetegség is.
A családi jellegű, örökletes kopaszság elsősorban alkati tényezőkre vezethető vissza, de okát biztosan nem ismerjük. A haj ritkulni kezd a halántéknál és a fejtetőn, s ez már a tizenéves kor vége előtt jelentkezik. A nagy mennyiségű hajhullás hátterében feltétlenül higiéniás hibák keresendők. Fiatal korban időben keressük meg a szakorvost, mert a folyamatot nemcsak késleltetni, de gátolni is lehet.
Fejtetű
Napjainkban egyre ritkábban, de még mindig találkozunk tetvességgel. A fej- és lapos tetvek által lerakott peték hozzátapadnak a hajhoz vagy a szőrzethez. Ez a betegség oly mértékben viszket, hogy az ember napokon keresztül képtelen elviselni, a vakaródzás viszont gyakran másodlagos bőrfertőzést okoz. Igen elhanyagolt, piszkos környezetben élő emberek körében gyakoribb. Közösségben gyorsan terjedhet, ezért nemcsak a betegség gyógyítása, de a közvetlen környezetben élők szűrővizsgálata is indokolt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.