Bőrrák típusai és tünetei, kezelésük
A bőrráknak többféle típusa, változata létezik. Általában összefüggnek a fokozottabb napozás, azaz az ibolyántúli sugarak károsító hatásaival, és ebben a vonatkozásban a világosabb bőrűek kockázata nagyobb. A bőrrák nagyon gyakori; világszerte emberek millióit érinti, és az éves halálozások száma is magas. Ha sikerül korai stádiumban felismerni, a bőrrákok nagy része eredményesen kezelhető! Lassan alakulnak ki, és általában nem adnak áttéteket más szervekbe. Ez alól kivétel a már említett rosszindulatú festékes daganat (melanoma malignum).
Bőrrák a korai stádiumban
A bőrrák az egyik legeredményesebben kezelhető daganatfajta. Nagyon fontos azonban, hogy mindenki, aki szokatlan bőrtüneteket észlel, mielőbb keresse fel orvosát, mert itt is érvényes, hogy a korai stádiumban felismert rákos elváltozás jobban kezelhető, esetleg gyógyítható! A bőrráknak nincs nyilvánvaló oka; külső okok miatt is létrejöhet, mint amilyen az említett tartós, fokozott napozás. Előfordulhat, hogy más szervben kialakult daganat ad áttétet a bőrre. Ilyenek például a fejbőrön kialakuló, keményebb tapintaná csomócskák.
(Kép lent) A világosabb bőrűek hajlamosabbak bőrrákra, ezért a napfény károsító hatása számukra nagyobb kockázatot jelent.
Anyajegyek
Anyajegyek előfordulása a bőrön teljesen normális jelenség. Ezeket ún. nem daganatos melanómáknak is nevezhetjük. A legtöbb anyajegy ártalmatlan, de némelyikből kifejlődhet rosszindulatú festékes daganat (melanoma malignum). Az anyajegyek jellemzően barnák, laposak, méretük változhat, és esetleg szőrök is nőhetnek rajtuk. Már újszülöttként is viseljük őket, de később növekedésnek indulhatnak. A rosszindulatú anyajegy általában ritka, de fontos figyelemmel kísérni, hogy változnak, növekednek-e. A szőrös anyajegyek nagyon ritkán válnak rosszindulatúvá.
- Honnan tudhatom, hogy egy anyajegy rákos-e?
- Veszélyesek-e az anyajegyek?
- A bőr rákos elváltozásai, tünetei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bazaliómák
A magyarul kúszó fekély néven ismert bőrrák apró, gyöngyszerű csomókat alkot, melyek közepén fekély képződhet. Főleg a (fokozott) napfénynek kitett bőrterületeken alakulnak ki, az orr és szem környékén. Lassan növekednek, de más szervekben nem képeznek áttétet. Kezelés nélkül a bazalióma terjedhet, és károsíthatja a környező szöveteket. Idősebb korban gyakoribb a bazalióma.
(Kép fent) A szemöldökön lévő felhányt szélű kis elváltozás a bazalióma (ún. kúszó fekély), a bőrrákok leggyakoribb típusa.
Ha az orvos gyanítja a betegség meglétét, a diagnózist szövetmintavétellel erősíti meg. A bazalióma sebészi úton eltávolítható, vagy sugárterápiás úton kezelhető, illetve e kettő kombinációja is lehetséges a rákos elváltozás megszüntetésére. A bőrfelületen levő kifekélyesedett bazaliómákat fagyasztással (krioterápia) is kezelhetik. A bazaliómák terápiája ma már az esetek 90%-ában hatásos.
Elszarusodó laphámrák (spinalióma)
Éles, kiemelkedő szélű csomó, amely előfordulhat:
- a napfénynek fokozottan kitett bőrterületeken;
- dohányosok ajkán;
- lábszárfekélyekben.
A spinalióma valamelyest hasonlít a bazaliómára, mivel kicsiny csomócskákból indul, és ezek általában nem okoznak fájdalmat, de gyorsan növekednek. A szervezet más részében ritkán lépeznek áttétet, de ez sincs kizárva. Egyszerre több spinalióma is kifejlődhet. Az arcon növő formája nagyon veszélyes; erősen destruktív ráktípus, főként kezeletlen esetekben. Sugárterápiás kezelés vagy sebészi megoldás alkalmazható.
(Képen fent) A spinalióma a bőrön szemölcshöz hasonló elváltozást hoz létre. Gyakran fordul elő világosabb bőrűeken és idős korban.
Tünetek és jelek (melanoma malignum)
Ilyen jellemző változások:
- az anyajegy mérete gyorsan megnőtt;
- alakja, formája, szélei változtak (a „normál” anyajegy sima szélű, szabályos alakú);
- színe változott: sötétebb, általában kékes-fekete lett;
- vérzés jelentkezik;
- fájdalom és viszketés kíséri;
- az anyajegy tapintásra lágyabb;
- az anyajegy morzsolódik, töredezik;
- új kinövések jelennek meg a már meglévő
Pigmentsejtes rák (melanoma malignum)
A bőrrák legveszélyesebb fajtája a rosszindulatú melanóma. A bőr melanin-tartalmú sejtjei, a melanociták a szervezet bármely részében elrákosodhatnak.
(Képen fent) Az alsó lábszáron rosszindulatú festékes daganatot (melanoma malignum) mutat. A jelenség világosabb bőrűeken gyakoribb, mert bőrük eleve kevesebb melanint tartalmaz. (A melanin a bőr festékanyaga, amely védi a bőrt a napfény káros hatásai ellen.)
Nők lábán, férfiak hátán fordul elő gyakrabban. Gyermekekben ritka; jellemzően a középkorú és idősebb népesség betegsége, bár olykor serdülőkorban is megjelenhet. Ez a ráktípus egyértelműen a fokozott (mértéktelen) napozás következménye, ezért fokozottabb veszélynek vannak kitéve a világosabb bőrűek, és azok, akik Ausztráliában vagy az ottanihoz hasonló körülmények között élnek. Előfordulása a sok utazás és a mértéktelen napfürdőzés miatt emelkedett meg jelentősen.
A melanómák kezelhetők sebészi úton, de csak addig, amíg kisebbek. Első lépés a helyes diagnózis, amit szövetmintavétel erősít meg. Sugár- és kemoterápia is alkalmazható.
Rákmegelőző állapotok
Létezik néhány olyan speciális elváltozás, amelyből könnyen daganatos elváltozás alakulhat ki:
- Bowen-kór – lassan növekedő, vörös, hámló foltok. Ritkán spinaliómákká alakulhatnak át. A bőrgyógyász mikroszkópos vizsgálattal azonosítja, és fluorouracil hatóanyagú gyógyszert ír elő, de műtét, illetve sugárterápia is alkalmazható.
- Szoláris keratózis – vagy „nap-keratózis”. Ezek rózsaszínes, tömött tapintató növedékek, főleg a napsugárzásnak kitett részeken, de átalakulhatnak spinaliómává. Sebészi úton eltávolíthatók, vagy az említett fluorouracil tartalmú gyógyszeres kezelést alkalmazza az orvos.
A bőrrákok nagyobbrészt kiválóan kezelhetők, és a gyógyulási arányok is elég jónak mondhatók. Ezeket az elváltozásokat mégis komolyan kell vennünk! Jobb a megelőzés, mint a kezelés, és a napozással nagyon vigyázzunk.
Bőrrákok kockázati csoportjai
A legjobban veszélyeztettek:
- a szabadban dolgozók;
- az 50 év felettiek;
- a sugárterápián átesett betegek, vagy állandó sugárkörnyezetben dolgozók;
- akik gyermekkorukban súlyosabb leégésen estek át.
Azt tanácsoljuk mindenkinek, hogy néhány havonta „nézze át” saját bőrét, vizsgálja meg, van-e változás, a meglévő anyajegyek nőttek-e esetleg, és fejlődtek-e ki újabbak. Kérjük meg családtagunkat, barátunkat, nézze át azokat a részeket, amelyeket mi nem látunk. Ha ismerjük saját bőrünk (megszokott) elváltozásait, azonnal észre fogjuk venni, ha bármilyen változás történt, és akkor már orvoshoz kell fordulni.
Orvosi ellátást igényel:
- új kinövések vagy sebek, amelyek 4 héten belül nem gyógyulnak meg;
- viszkető, fájdalmas, esetleg visszatérően vérző sebek, foltok.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.